Samovyklápěcí nákladní vagón modelové železnice v měřítku HO pro železniční modeláře ve modelářské kvalitě na přepravu uhlí a sypkého materiálu - NCH-80 New South Wales Government Railways NSWGR #CHS-35 HO Australia 100 ton Azure Blue L7 Scheme Steel Class CHS (NHCF) QLD Coal 6-Bay Open Hopper Car.

■ Samovyklápěcí nákladní vagón typu CHS (NHCF) australské společnosti New South Wales Government Railways NSWDR ze státu Nový Jižní Wales NSW na přepravu uhlí. ■ 200 vagónů Medtens z nerezové oceli vyrobila společnost Vickers Scotts z Ipswiche jako QLD v letech 1976-77 s čísly 35101-35300. ■ Kovové kloubové spojky, leptané žebříky, dveře a střešní chodník. ■ Vzduchové hadice a detailní zpracované potrubí z kovu pod podvozkem. ■ Karosérie a hlavní části z plastu. ■ Vysoce detailní podvozek BK YMC 70T z tlakově litého kovu se samostatně aplikovaným brzdovým zařízením. ■ Vysoce detailní spodní rám a vnitřek výsypky. ■ Samostatně aplikované kovové části. ■ K dispozici 13 různých barevných schémat na dvou verzích karosérie. ■ Kovová madla a brzdové potrubí. ■ Model jezdí na kolejivu kódů 70, 83 a 100. ■ Tlakově lité plošiny na koncích vozu. ■ Černěná 36" disková kola (RP25-110) z kovu fungují na všech oblíbených značkách kolejí. ■ Minimální poloměr otáčení je 460 mm.

Vagón na uhlí typu CHS 100t byla první velkokapacitní uhelný vagón vyrobený pro přepravu uhlí z uhelných polí v australském Newcastlu. Charakterizuje ho 6 spodních výsypných dvířek se 3 páry dvířek otevíraných k sobě, které jsou vybaveny pneumatickým systémem otevírání dveří zespodu. Nahradily je lehčí a silnější typy, proto se dnes používají spíše na přepravu vápence nebo štěrku. Z celkem 500 vyrobených kusů vyrobila 200 vagónů Medtens z nerezové oceli společnost Vickers Scotts z Ipswiche jako QLD v letech 1976-77 s čísly 35101-35300, dále 200 vagónů z nerezové oceli společnost COMENG v letech 1976-77 s čísly 35401-35600 a 100 vagónů Austen z nerezové oceli vyrobila společnost A. Goninan & Co v letech 1976-77 s čísly 35601-35700.

Délka (COMENG) - 16,23 m Tára: - 22t brutto - 99t, (Vickers) - 15,95m - 22t - 97t, (A.Goninan) - 16m - 27t - 100t. Podvozky byly původně typu 2CL, ale některé ze 100t CHS/NHVF byly vybaveny podvozky typu Gloucester DCA. Barevná schémata: - 1.při dodání byly vagóny nalakovány modrou barvou PTC s dvou-odstínovým modrým logem L7 stejně jako podvozky a je stále viditelné na většině vozů CHS, jedinou změnou byla různá firemní loga aplikovaná na boky násypky. 2. vagóny NHVF byly natřeny hnědavěčervenou barvou a pžetřeny modrou barvou PN s odpovídajícím logem. 3. některé vagóny NHGF byly přebarveny na modrou Freight Rail kvůli zařazení do provozu na štěrkovém vlaku Dunmore koncem roku 2004.

Význam označení vagónů:

- vozy CHS z nerezové oceli byly v roce 1981 překódovány na NHCF.
- vozy Medtens CHS byly překódovány na NHVF v roce 1981.
- vozy Austen CHS byly překódovány na NHGF v roce 1981.
- Některé vozy NHCF byly překódovány na NPJH po úpravě pro převážení vápence z lomu Marulan na Pt Kembla.
- vozy NHGF používané pro převážení štěrku „boral“ byly překódovány na NPZH v polovině roku 2004.

Modifikací na vagónech CHS nebylo provedeno mnoho a většina si zachovala svůj původní vzhled s následujícími výjimkami:

- Některé vozy NHVF byly přestavěny na vagóny NGVF pro převoz pšenice s odstraněním jejich koncových přístřešků a namontováním střešního krytu.
- Některé vozy NHCF byly překódovány na vagóny NPJH s dovybavením pneumaticky otevíranými vyklapěcími dveřmi a samostaným systémem brzdění pro provoz na strmé trati z Moss Vale do Unanderra na převoz vápence.
- vozy NHGF byly překódovány na vagóny NPZH po přestavbě na převoz štěrku s nainstalovanými pneumaticky otevíranými vyklapěcími dveřmi.

Výsypný vůz (hopper car US nebo hopper wagon UIC) je typ železničního nákladního vozu používaného k přepravě sypkých komodit, jako je uhlí, ruda, obilí a kolejový balast. Existují dva hlavní typy výsypných vozů: kryté výsypné vozy, které jsou vybaveny střechou, a otevřené výsypné vozy, které střechu nemají.

Tento typ vozu se od vozu typu gondola liší tím, že má na spodní straně nebo na bocích otevírací dveře pro vyložení nákladu. Vývoj výsypného vozu šel ruku v ruce s rozvojem automatizace manipulace s těmito komoditami - s automatizovanými nakládacími a vykládacími zařízeními.

Kryté výsypné vozy se používají pro přepravu sypkých nákladů, jako je obilí, cukr a hnojiva, které musí být chráněny před povětrnostními vlivy. Otevřené výsypné vozy se používají pro komodity, jako je uhlí, které mohou být vystaveny působení povětrnostních vlivů s menšími škodlivými účinky. Železnice po celém světě používají výsypné vozy vždy, když je požadována automatizovaná manipulace s nákladem. "Ore jennies" je převážně označení pro kratší otevřené výsypné vozy, které přepravují taconit na železnici Duluth, Missabe and Iron Range Railway v Minnesotě s pohoří Iron Range.

Rotační vyklápeč vozů (rotary car dumper) umožňuje používat jednodušší a kompaktnější gondolové vozy namísto výsypných vozů (protože není nutné mít šikmé konce). Kryté výsypné vozy se však stále hojně používají.

SNÍMEK 5 - NCH-90 Auscision Models Pacific National #NHVF-35 HO Australia 100 ton PN Blue Scheme Steel Class NHCF (CHS) Coal 6-Bay Open Hopper Car.

SNÍMEK 4 - NCH-93 Auscision Models Pacific National #NHVF-35 HO Australia 100 ton Faded PN Blue Scheme Steel Class NHVF (Medtens CH) Coal 6-Bay Open Hopper Car.

SNÍMEK 7 - NCH-92 Auscision Models Pacific National #NHVF-35 HO Australia 100 ton Faded SRA Red Scheme Steel Class NHVF (Medtens CH) Coal 6-Bay Open Hopper Car.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz