Diesel-elektrická lokomotiva modelové železnice v měřítku HO pro železniční modeláře v modelářské kvalitě - 7310049 ROCO METRANS, a.s. MT #761 102-3 HO Hercules Metrans Themed Scheme Class 761 Siemens EuroRunner ER20 Diesel-Electric Locomotive DCC & Sound, epocha VI.

■ Diesel-elektrická lokomotiva řady 761 (Siemens EuroRunner ER20) společnosti METRANS, a.s. MT a zařazená do oblasti přeshraničním a mezinárodní nákladní dopravy. ■ Digitalizovaný model s digitálním rozhraním PluX22 a digitálním dekodérem MS450P22 Plux22 s rozsáhlými zvukovými a světelnými funkcemi. ■ Má 5-pólový motor s pohonem 4 náprav pomocí kardanových hřídelí a s párem bandážovaných kol. ■ Trojité přední a dva červené koncové LED světlomety se mění podle směru jízdy a fungují v běžném provozu či je lze ovládat digitálně v DCC. ■ Model dostupný exkluzivně od ROCO. ■ Se samostatně připojenými zásuvnými díly částečně vytvořené technikou leptání. ■ Součástí jsou vnější zpětná zrcátka pro sklopenou a rozloženou polohu ■ Extra připevněné stupačky, stěrače čelního skla a kryty UIC. ■ Barevně kontrastní brzdové kotouče. ■ V digitálním provozu s přepínatelnými dálkovými světly a individuálně zapínatelnými světlomety nebo zadními světly ■ Ve spolupráci s Railcolor Design ■ Šachta NEM 362 s kinematikou krátkého spřáhla. ■ Délka přes nárazníky přibližně 221 mm.

Pod heslem „Minulost, přítomnost, budoucnost“ dostal Metrans 761 102 v roce 2023 poutavý reklamní design. Šedé čelo představuje minulost, žluto-červená strana představuje přítomnost a druhé modré čelo představuje budoucnost. Pozornému oku neunikne, že na šedém čele znázorňujícím minulost je původní logo společnosti, které je i dnes vidět na jiných lokomotivách Metrans Hercules, zatímco modré čelo představující budoucnost nese nové logo.

Stroje řady 761 (Siemens ER20) si pořídila mateřská společnost Metrans v letech 2011-2013 v počtu 7 kusů pro provozování vlaků na trati Praha-Salcburk přes Furth im Wald. Potom je krátce provozovala železniřní Metrans Rail s.r.o. a dnes se všechny lokomotivy tohoto typu nacházejí u společnosti Metrans Danubia v Dunajské Stredě. Na podzim 2014 k nim přibyla další lokomotiva tohoto typu, koupená jako ojetá z poolu Dispolok s číselm 223.002.

METRANS Rail s.r.o. (starší názvy RAILTRANSPORT s.r.o. a RAILTRANS s.r.o., MTR), se sídlem v Praze (dříve v Sokolově) je soukromý český železniční dopravce, u kterého je majoritním vlastníkem kontejnerový operátor METRANS. Firma byla 100% vlastníkem německého dopravce Transport-Schienen-Dienst GmbH (jednatel Radan Stift), který se transformoval v Metrans Rail Deutschland GmbH. Společnost založili v roce 2003 Petr Šimral ze Sokolova a Radan Stift z Jiříkova.

METRANS, a.s. (MT) je operátor kombinované dopravy a provozovatel kontejnerových terminálů založená v roce 1948 (původně jako společnost pro mezinárodní zasílatelství a námořní plavbu) se sídlem v Praze. Jejím majoritním vlastníkem je německá skupina Hamburger Hafen und Logistik (HHLA) s podílem 86,5 %, druhým největším akcionářem je management společnosti s podílem 13,5 %. Metrans je jedním z předních evropských poskytovatelů intermodální kontejnerové dopravy v námořní, přístavní a vnitrozemské dopravě a je jedním z průkopníků rychle rostoucí železniční dopravy podél Nové hedvábné stezky. Společnost provozuje ucelené kontejnerové vlaky (tzv. shuttly) mezi terminálem v Praze a severomořskými přístavy Hamburg a Bremerhaven a přípojné vlaky z Prahy do Lípy nad Dřevnicí a Dunajské Stredy. Dále provozuje spojení s jaderskými přístavy Koper (z Dunajské Stredy a Budapešti) a Rijeka (z Dunajské Stredy).

Dopravcem vlaků firmy Metrans byly na území Česka pouze České dráhy (později ČD Cargo), na Slovensku pak výhradně Železničná spoločnosť Cargo Slovakia. Monopol těchto dopravců byl prolomen 16. dubna 2008, kdy kontejnerový vlak Metransu v relaci Praha-Uhříněves – Norimberk odvezl dopravce Railtrans. V srpnu 2009 pak Metrans a.s. majetkově vstoupil do společnosti Railtransport, jejíž název se od července 2011 změnil na METRANS Rail s.r.o. (dceřiná společnost 100%).

Lokomotiva ER20 / MT761 (Hercules) je skříňové koncepce se dvěma stanovišti strojvedoucího a strojovnou uprostřed, kde je osazen moderní šestnáctiválcový dieselový motor MTU 16V 4000 R41 o výkonu 2 000 kW, přeplňovaný čtyřmi turbodmychadly, který je nejtišší ve své třídě a vyznačuje se velmi ekologickém provozem. Spalovací motor pohání trakční synchronní alternátor, který přes diodový usměrňovač a napěťový střídač napájí asynchronní trakční motory uložené po jednom na soukolí. Skříň lokomotivy je tvořena rámem krytým hliníkovými plechy a poskytuje vysokou pasivní bezpečnost. Lokomotiva disponuje mikroprocesorovým řídícím systémem, elektrodynamickou brzdou o výkonu 1 000 kW, možností mnohočlenného řízení nebo elektrickým vytápěním vlakových souprav. Nejvíce těchto lokomotiv, celkem 100 kusů dodaných v letech 2002-2004, vlastní a provozují Rakouské spolkové dráhy ÖBB jako řadu 2016. Tyto lokomotivy jsou univerzální, pro těžkou traťovou službu, pro vozbu nákladních i osobních vlaků. Tento typ je v Evropě již velmi rozšířen, používán je např. u dopravců DB, Connex či LTE, METRANS. U ÖBB slouží ve standardním celočerveném zbarvení se znaky dopravce. Jako jedna z nejsilnějších diesel-elektrických lokomotiv v Evropě řady Siemens ER20, přezdívanou Hercules s výkonem 2 000 kW váží 80 tun a měří 20 metrů. Přestože bylo v letech 2002 až 2011 celkem vyrobeno 181 kusů těchto lokomotiv, v Česku tato lokomotiva není příliš rozšířená. Aktuálně jezdí pouze na Západních expresech z Plzně na hranici s Německem a dále do Schwandorfu v barvách německého dopravce Die Länderbahn. Z nákladních dopravců ji v Česku aktuálně nikdo nevyužívá, 8 lokomotiv stejného typu vlastní český Metrans, ale ty jezdí především na Slovensku a pravidelně jsou k vidění v Bratislavě.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz