Parní lokomotiva třídy 4-8-4 Northern LIVE - Norfolk and Western N&W #611 Norfolk Southern Class J Northern 4-8-4 Streamlined Steam Locomotive & Tender for Model Railroaders Inspiration.

Parní lokomotiva č. 611 třídy 4-8-4 Northern proudnicového opláštění provozovaná společností Norfolk Southern se připravuje k odjezdu na výletní jízdu z Oneidy do Chattanoogy v Tennessee, říjen 1989. Tendr a pomocný vodní tendr se před odjezdem doplňují vodou připojenými hadicemi. Lokomotiva má za sebou připojený doplňkový zavazadlový vagón pro nářadí a náhradní díly. Z okna kabiny strojvedoucího se vyklání člen posádky. Na vedlejší koleji se ze zvýšených výsypných vozů doplňuje tendr uhlím.

Lokomotiva Commodore Vanderbilt Hudson byla pojmenována po prvním majiteli NYC a je dílem Carla F. Kantola, 47letého kariéristy NYC. Prototypem byla lokomotiva č. 5344 Hudson, která byla upravena tak, aby na ní bylo možné použít ikonický proudnicový kryt, který navrhl Case Institute of Technology. Dne 27. prosince 1934 Commodore Vanderbilt debutoval na nádraží Grand Central Station a zahájil výstavní turné po městech hlavní newyorské tratě. Poté byl zařazen do provozu na jako lokomotiva vlaku 20th Century Limited.

Možná jste už slyšeli o Vanderbiltově univerzitě. Věděli jste, že byla původně založena darem Cornelia Vanderbilta?
Ten samý Cornelius Vanderbilt byl známý také jako Commodore a své bohatství vybudoval v lodní dopravě a na železnici. Commodore byl prozíravý obchodník a je patriarchou známé rodiny Vanderbiltů. Vanderbilt koupil kontrolní podíly v několika železnicích včetně Hudson River Railroad, Lake Shore and Michigan Southern Railway a také New York Central.

275 lokomotiv typu Vandy Hudson 4-6-4 společnosti New York Central patří k nejslavnějším parním lokomotivám všech tříd. Jako špičková osobní lokomotiva jedné z nejvíce na cestující zaměřených železnic byly od konce 20. do začátku 50. let 20. století třídy J-1, J-2 a J-3 na očích veřejnosti jako málokterá jiná skupina lokomotiv. To, že poháněly slavný vlak 20th Century Limited ("největší vlak na světě"), by stačilo k tomu, aby si zajistily místo v historii. Není divu, že mezi poválečnými modely modelářské firmy Lionel patřily J-1 k nejprodávanějším hračkám všech dob. K mýtickému statusu Hudsonů přispívá i tragická skutečnost, že se ani jeden z nich nepodařilo zachránit pro potomky, což z nich činí nejvýznamnější lokomotivy, které beze stopy zmizely.

Jeden člen klanu Hudsonů - J-1 č. 5344 - se od ostatních odlišuje. Byla posledním postaveným členem podtřídy J-1e a jednou z pouhých dvou lokomotiv J-1 s válečkovými ložisky na hnacích nápravách. V únoru 1934, ve stejném měsíci, kdy motorový vlak M-10000 společnosti Union Pacific zavedl na amerických železnicích ideu opláštění jako zefektivnění železniční techniky, navrhl zaměstnanec oddělení NYC Equipment Engineering Department Carl F. Kantola kryt pro jednu z lokomotiv J-1 4-6-4. V listopadu téhož roku se ve West Albany Shops náhodou nacházel nejnovější Hudson č. 5344, který byl vybrán pro Kantolovu úpravu. Vznikla tak první americká parní lokomotiva s plášťovou konstrukcí. Ačkoli nesla jméno Commodore Vanderbilt, neměla žádné evidenční číslo.

V roce 1939 vyměnil model č. 5344 svůj plášť navržený Kantolou za proudnicový, kterou vytvořil známý průmyslový designér Henry Dreyfuss. V předchozím roce Dreyfuss navrhl zcela novou řadu 20th Century Limited, od J-3a Hudson po vyhlídkový vůz s lodním ocasem. Deset J-3a dostalo pro práci na Century elegantní Dreyfussův styling; 5344 byla jediným takto upraveným J-1 a byla přidělena k vlaku Mercury. Dalším vyznamenáním bylo, že 5344 byla první parní lokomotivou, která byla dvakrát opatřena plášťovým krytem (tuto čest měla pouze jedna další lokomotiva: Baltimore & Ohio 5304, která byla takto upravena v roce 1937 pro Royal Blue a znovu v roce 1947 pro Cincinnatian).

Díky společnostem Lionel, American Flyer a propagačnímu oddělení železnice New York Central byla lokomotiva NYC Hudson pravděpodobně nejznámější parní lokomotivou v Americe. A č. 5344 byla nejslavnější z nejslavnějších. Byla poslední vyrobenou lokomotivou J-1e a nejlepší ve své třídě. Byla také považována za "první proudnicovou parní lokomotivou velkého výkonu na světě". V roce 1934 vybavily železniční dílny ve West Albany lokomotivu 5344 plechovým pláštěm a pojmenovaly ji Commodore Vanderbilt podle Cornelia Vanderbilta, jednoho z prvních stavitelů železničního impéria. Jak poznamenal autor Alvin Staufer: "Raná koncepce zefektivnění spočívala v úplném zakrytí motoru, aby okolní svět netušil, že se pod ním nachází parní stroj. Lokomotiva Commodore byla takto stylizována do plášťového tvaru, ale i tak to byla poměrně pohledná lokomotiva. Výrobci hraček měli z této konkrétní úpravy radost a reprodukovali ho po statisících."

Commodore byl samozřejmě přidělen k hlavnímu osobnímu vlaku společnosti Central, který táhl vlak Twentieth Century Limited na trase dlouhé 233 mil mezi Chicagem a Toledem. V roce 1939 se však číslo 5344 vrátilo do dílen, aby dostalo nový kostým, a tentokrát se objevilo v proudnicovém provedení navrženém Henrym Dreyfusem. Koncem roku 1940 bylo i toto zefektivnění odstraněno a číslo 5344 bylo opět v základní černé barvě.

Znovu si připomeňte kouzlo, které představoval vlak Twentieth Century Limited, nejluxusnější způsob cestování mezi New Yorkem a Chicagem. Model lokomotivy kopíruje styling typu Commodore a jedinečné schéma nátěru, které bylo použito v roce 1936 pro propagační jízdu, která urazila 29 000 mil napříč USA a Kanadou. Podle Ala Staufera sloužil vlak s 12 vagony jako "putovní výstavní a kongresové ústředí pro 10 000 drogeristů a 20 000 prodejců".

Norfolk and Western Railway (NW), běžně nazývaná N&W, byla americká železnice I. třídy, která vznikla výsledkem více než 200 fúzí železničních společností mezi lety 1838 a 1982. Po většinu své existence sídlila ve městě Roanoke ve Virginii. Jejím mottem byla "Precizní doprava" Precision Transportation, měla řadu přezdívek, včetně "King Coal" a "British Railway of America". V roce 1986 se společnost N&W spojila se společností Southern Railway a vznikla dnešní společnost Norfolk Southern Railway NS.

Společnost N&W byla proslulá výrobou vlastních parních lokomotiv, které se stavěly v dílnách v Roanoke, a také vlastních nákladních výsypných vozů. Po roce 1960 byla N&W poslední velkou železnicí třídy I, která používala parní lokomotivy a poslední zbývající lokomotivy 2-8-8-2 třídy Y byly nakonec vyřazeny v letech 1964-1965. V prosinci 1959 se společnost N&W spojila se společností Virginian Railway (VGN), dlouholetým rivalem v uhelném regionu Pocahontas. Do roku 1970 vznikl dalšími fúzemi s Nickel Plate Road a Wabash systém, který provozoval 7 595 mil (12 223 km) silnic na 14 881 mílích (23 949 km) tratí ze Severní Karolíny do New Yorku a z Virginie do Iowy. V roce 1980 N&W spojila své obchodní aktivity s aktivitami Southern Railway, dalšího ziskového dopravce, a vytvořila holdingovou společnost Norfolk Southern Corporation. N&W a Southern Railway pokračovaly jako samostatné železnice působící pod jedinou holdingovou společností. V roce 1982 byla společnost Southern Railway přejmenována na Norfolk Southern Railway a holding převedl společnost Norfolk & Western Railway pod kontrolu nově přejmenované společnosti.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz