Batman The Volume #1 Gilt Pewter Collectible Figure

Batman The Volume #1 Gilt Pewter Collectible Figure
Novinka

v prodeji od 30.10.2021
Věkové omezení:14
Rok vydání:2021
Skladem:poslední kusy
Kategorie:AKČNÍ FIGURKY, SOŠKY, POSTAVIČKY - 1/12 do 1/1
Kód:A39533
Výrobce: Royal Selangor
MotivBATMAN


Cena 19 893,00 Kč s 21% DPH

kusů
#batman

Soška Batman vytvořená podle umělecké předlohy the DC Comics /Jerry Robinson s original cover art on the 1940 publication vycházející z grafického návrhu the Royal Selangor Pewter Collectible Figure line je vysoká cca 22 cm s detailním zpracováním.

A homage to Bob Kane and Jerry Robinson s original cover art, this modern take on the 1940 publication of Batman #1 highlights its landmark status, featuring not only Batman s origin story but the debut of his infamous foes The Joker and Catwoman, all in a single issue.

The luster of 24K gold, applied as a restrained matt finish gilding onto pewter, heightens the flickering movie screen appeal of illustrator Alan Quah and sculptor Mufizal Mokhtar s exquisite sculpture of Batman. Malaysians Quah and Mufizal, both highly respected by the international comics and collectibles communities, collaborated on this limited edition.

Don t miss your chance to add The Dark Knight to your collection!

Limited to 200 pieces.

Size approx. 22 x 17 x 19 cm.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz