Model auta pro sběratele BMW M3 E46 ve žlutavém laku vytvořená podle předlohy originálu designerským týmem v měřítku 1:12 při věrném zachování detailu a kvality zpracování.

BMW (zkratka pro zvuk Bayerische Motoren Werke AG) je německý výrobce automobilů, motocyklů a motorů. Hlavní sídlo společnosti je v Mnichově.

BMW je mateřskou společností firem Mini a Rolls-Royce a v nedávné minulosti i bývalé skupiny Rover. V roce 2005 zaměstnával koncern přes 105 000 lidí. Modro-bílý vzor znaku firmy je stylizací bavorské vlajky a neznamená symbol výrobce leteckých motorů (rotující bílou vrtuli na modré obloze), jak je často chybně uváděno. Tento omyl vznikl na základě reklamní kampaně z roku 1929, tedy 12 let po zaregistrování loga.

The BMW M3 is a high-performance version of the BMW 3 Series, developed by BMW s in-house motorsport division, BMW M GmbH. M3 models have been derived from the E30, E36, E46, E90/E92/E93 and F80.

The initial model was a coupe body style. At times the M3 has also been available in sedan and convertible body styles. Due to the 4 Series coupe and convertible models no longer being part of the 3 Series range from 2015, the F82/F83 coupe and convertible models are now called the M4. The M3 name remains in use solely for the saloon version.

Upgrades over the "standard" 3 Series automobiles include more powerful and responsive engines, improved handling/suspension/braking systems, aerodynamic body enhancements, lightweight components, and interior/exterior accents with the tri-colour "M" (Motorsport) emblem.

BMW announced that the F80 M3 would be discontinued May 2018 due to emissions regulations going into effect June 1, 2018. The coupe M4 variant would continue to be sold.

The BMW M3 E46 had the heavy burden of succeeding the iconic E30 and E36 that had given the Motorsport blazon its noble colours. This new generation would present itself as a Grand Touring coupé with a purified and balanced aesthetic. It would be on the M3 version that the wings would be widened, and the bonnet would be made of aluminium with several indentations to fit the 6 cylinder 24 valve engine in. Its 343 hp would allow the M3 to do 0 to 100 in barely 5,2 seconds. Still today this generation of BMW is, in the eyes of the collector, a must-have.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz