Elektrická lokomotiva Office national des chemins de fer ONCF Morocco #E-1401 White Orange Rooftop & Front Scheme Class E 1400 Prima II Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration.

■ Stroj E 1400 patří do řady elektrických lokomotiv národních marockých železnic Office national des chemins de fer ONCF typu Prima II od společnosti Alstom s výkonem až 6000 kW při napájení střídavým proudem s provozní rychlostí 160 km/h. ​

ONCF E 1400. Operátor ONCF. Označení E 1401 až E 1420. Výrobce (výrobci) Alstom, SCIF. Vyrobeno 20 kusů v období 2010–současnost. Uspořádání náprav Bo Bo. Standardní rozchod (1 435 mm). Dvouproudové napájení - 3 kV DC, 25kV 50Hz. Pantografy 2 SX 001. Trakční motory - 4 x třífázový asynchronní samoventilovaný 4FXA 4553. Maximální rychlost 200 km/h. Trvalý výkon 5 500 kW při napájení 3 kV DC, 6 000 kW při napájení 25 kV 50 Hz.

■ Národní železniční úřad Office national des chemins de fer (ONCF) je marocké veřejné zařízení odpovědné za provozování železniční sítě v Maroku, která byla vytvořena ve formě veřejné provozovny průmyslové a obchodní povahy s finanční autonomií v roce 1963 a umístěna pod správní dohled Ministerstva dopravy a logistiky.

Národní železniční úřad byl založen 1. ledna 1963 koupí tří koncesí, které spojovaly bývalé marocké hlavní město Fez s Atlantikem na západě (Compagnie des chemins de fer du Maroc (CFM)), s alžírskou železniční sítí na východ (Compagnie du chemin de fer du Maroc Oriental (CMO)) a na Středozemní moře na sever (Compagnie Franco-Spanish du Tanger-Fès (TF)), kteří zůstali jako samostatní koncesionáři během protektorátu za účelem sloučení provozu těchto tří sítí. ONCF je dnes členem Mezinárodní železniční unie (UIC), Arabské železniční unie (UACF) a Maghrebského výboru pro železniční dopravu (CTFM).

Vytvoření 1. ledna 1963. Předchůdce francouzsko-španělské železniční společnosti z Tangeru do Fezu. Marocká železniční společnost. Východní Maroko. Právní forma Veřejné zřízení. ONCF zkratka. Slogan(a) „Budoucnost lze číst na našich řádcích“. Sídlo společnosti Rabat. Mohammed Rabie Khlie (generální ředitel)- Pracovní síla 7,8581 lidí. Dceřiné společnosti Supratours, SMMRGV, CARRE, IFF, INFRAWAY. Webové stránky http://www.oncf.ma . Délka 2 200 km. UIC Standardní rozchod kolejnice (1 435 mm). Osobní doprava 38,3 milionu (2019). Nákladní doprava 25 milionů tun (2019).

Marocká železniční síť je, stejně jako železniční sítě různých afrických zemí, poměrně řídká, koncentrace obyvatel a oblastí činnosti mimo Saharu a vysoké reliéfy Atlasu nepodnítily provozovatele ONCF k rozvoji své sítě v těchto regionech. Ke konci roku 2013 měl ONCF celkem 2 200 km železničních tratí, z nichž 1 014 km bylo elektrifikováno. Všech 2200 km tratí jsou stále v provozu a spravuje je ONCF jako jediný provozovatel údržby, včetně průmyslových odboček pro firmy z oblasti zpracování cementu, oceli v dalšího průmyslu, zemědělství a těžby.

Tato železniční síť se skládá takto:

■ celkem 2 200 km aktivních železničních tratí; ■ 736 km speciálních odboček, obslužných komunikací a logistického zpracování; ■ 2 110 km hlavních tratí s rozchodem UIC provozovaných pro nákladní a osobní dopravu; ■ 2 110 km hlavních tratí s rozchodem UIC provozovaných pro nákladní a osobní dopravu; ■ 1 965 km z těchto tratí tvoří Long Rail Welded LRS (93 % sítě); ■ 1 300 km elektrifikovaných tratí (60 % sítě); ■ 640 km dvoukolejných tratí (30 % sítě). ​

Síť ONCF měla v roce 2014 více než 2 110 km. Je jistě poměrně skromná na délku (8. síť v Africe), ale i přes svou omezenou velikost má velký počet cestujících (38 milionů cestujících, je v pořadí druhá v Africe za Alžírskem s 43 milionů cestujících) ve srovnání s jinými africkými železničními sítěmi v kontinentálním měřítku. Anglicky mluvící africké země totiž ve svých statistikách zohledňují cestující metrem a příměstskými vlaky, zatímco dálková osobní doprava se od příchodu dálnic prakticky zredukovala na nulu.

Současná marocká síť má jednotný rozchod UIC a je relativně dobře udržovaná, kde 93 % marocké železnice je obnoveno a přeměněno na Long Rail Welded (LRS) tj. pokryto kolejemi s dlouhými vzdálenostmi mezi spojovými sváry, což poskytuje dobrý komfort jízdy pro osobní dopravu, zejména pro lůžkové vlaky. Nejpoužívanější osa sítě se nachází mezi Casablankou a Tangerem (400 km), kde se pokládá již třetí paralelní kolej, míra elektrifikace dosáhla 90 % uvedením LGV Kenitra-Tangier do provozu a elektrifikací trati Fez - Oujda.

Celá železniční síť ONCF má standardní jednotný rozchod, je pravidelně udržována a zcela udržována v provozu pro nákladní i osobní dopravu, s výjimkou úseku 304 km mezi Oujdou a Bouarfa směrem na Saharu, kde byla pravidelná osobní doprava zrušena, nicméně tato stejná trať je stále ještě provozována legendárním turistickým vlakem zvaným „Oriental Express“ v několika výjimečných časech v pevně stanovených termínech během roku nebo na základě rezervace v kteroukoli dobu požadovanou pro skupiny vlakových nadšenců, kdy právě na palubě tohoto vlaku probíhalo natáčení filmu Spectre jako 24. epizoda seriálu James Bond 007. Rezervace zájezdu na palubě Oriental Express stála v roce 2018 1 990 eur za sedadlo a časy odjezdů se často volí mimo léto, aby se předešlo písečným bouřím. Tato trať je uzavřena pro pravidelnou osobní dopravu z důvodu zanášení kolejnic a její nekonkurenceschopnosti vůči silnici, je však provozována velmi nízkou rychlostí pro turistické skupiny a pro nákladní dopravu v poměru tři vlaky týdně.

Vysokorychlostní tratě mají být dokončeny do roku 2040. Národní vlajkový projekt, jehož výhody budou zpočátku využívat hlavně obyvatelé metropolí Rabat-Casablanca a severně ležící města. Rychlovlak LGV Tangier-Casablanca umožnuje od listopadu 2018 absolvovat cestu za 2 hodiny 10 minut místo původních 4 hodin 45 minut. Tangier-Casablanca LGV propojí tato dvě ekonomická centra za 1 h 30 min po modernizaci části Kénitra-Casablanca. S jízdním řádem, který počítá s odjezdy každou hodinu a každých 30 minut ve špičce, se v dlouhodobém horizontu očekává téměř 8 milionů cestujících. Projekt zahrnuje výstavbu vysokorychlostní trati včetně 200 km rychlostí 320 km/h a pořízení 18 souprav vysokorychlostních vlaků. Související výše investice je 20 miliard dirhamů na projekt s názvem TGVM týkající se výstavby 1500 kilometrů marockého LGV do roku 2040 efektivně a rychle propojující celé království ekologickým a čistým dopravním prostředkem. Jedná se o dvě tratě:

1. Atlantská linka: Tanger, Kenitra, Rabat, Casablanca, Marrakech, Agadir za méně než 4 hodiny. 2. Maghrebská linka: Oujda, Taza, Fez, Meknes, Rabat, Casablanca za méně než 3 hodiny.

Komerční servis s nápisem na rychlovlaku se provádí pod značkou „Al Boraq“, což je název okřídleného koně v islámské tradici. Křest projektu provedl král Mohammed VI v červenci 2018.

LGV Tanger – Kenitra - první, směrem na sever, tvořený Tangier-Casablanca LGV, spojil Tanger s Casablankou v roce 2018. Přijalo se k tomu memorandum o porozumění mezi Marokem a Francií s návrhem, výstavbou, provozem a údržbou nové vysokorychlostní tratě tvořící součást projektu Tangier-Casablanca LGV zahrnující 200 km mezi Tangerem a Kenitrou rychlostí 320 km/h a poté obsluhující města Rabat a Casablanca rychlostí 220 km/h ve stejné vysoké rychlosti Duplex vlaky bez přerušení.

Druhý úsek směrem na jih spojí Marrákeš s Casablankou za 1 hodinu 20 minut místo současných 3 hodin 15 minut.

Národní železniční úřad (ONCF) spustil od 15.5.2021 4 služby pro jednodušší, snazší, dostupnější a příjemnější cestování. Tyto 100% digitalizované služby pokrývají všechny fáze cesty zákazníka od cestovních informací a nákupu jízdenek až po palubní služby a daleko za nádražím. To zahrnuje obohacenou službu Train+ Auto, posílenou místní službu „Khidmat Al Qorb“, nový nabízený konverzační kanál: „M ONCF“ a novou stravovací kartu Al boraq označenou „Chhiwat mama“, specifikuje „Office“. Train+ Auto umožňuje cestujícím přístup k samoobslužnému autu pouhou předběžnou rezervací z webu www.oncf-voyages.ma propojeného se 100% digitální platformou Carmine v rámci sdílení aut, které si mohou vyzvednout na nádražích Casa-Voyageurs, Casa-Port, Ain Sebaa, l Oasis, Rabat-Agdal, Tanger-Ville a Marrakech. Nákup vlakových jízdenek prostřednictvím sítě Tashilat a Chaabi Cash s více než 3 800 prodejními agenturami pro jetě lepší dosažitelnost jízdenek. Tato posílená služba doplňuje další kanály, např obchodní stránkou oncf-voyages.ma a síí prodejních míst ve stanicích (přepážky a automaty).

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz