Československé Dráhy ČSD #121 010-3 HO Light Dark Green Yellow Front Stripe Class E469.1 Electric Locomotive DCC Ready

Československé Dráhy ČSD #121 010-3 HO Light Dark Green Yellow Front Stripe Class E469.1 Electric Locomotive DCC Ready
Věkové omezení:14
Rok vydání:2022
Skladem:poslední kusy
Kategorie:LOKOMOTIVY ELEKTRICKÉ - MODELY HO a další
Kód:EE9T79
Výrobce: MTB Model


Cena 5 993,00 Kč s 21% DPH

kusů

Elektrická lokomotiva modelové železnice v měřítku HO pro železniční modeláře v modelářské kvalitě - 400 MTB Model Československé Dráhy ČSD #121 010-3 HO Light Dark Green Yellow Front Stripe Class E469.1 Electric Locomotive DCC Ready.

■ Elektrická lokomotiva I.generace řady E469.1 (T 466.0) v designu Československé Dráhy ČSD s maximální rychlostí 90 km/h. Škoda Plzeň vyrobila v letech 1960 až 1961 celkem 85 ks se sníženou rychlostí a vyšším tahem pro ČSD převážně k vozbě nákladních vlaků. Po přechodu k ČD byl jejich provoz po roce 2014 ukončen s několika funkčními jednotkami u soukromých dopravců.  ■ Model má motor s 3-pólovým setrvačníkem. ■ Rozhraní NEM 652 Plux22 (22-pin) pro dodatečnou digitalizaci a ozvučení. ■ Trojice čelních a dvojice koncových světlometů se mění dle směru jízdy, zvlášt zapínatelná volba návěstních světel a čelního reflektoru (u DCC verze), lze měnit jas reflektoru přepínačem na DPS, osvětlení stanoviště strojvedoucího (u DCC). ■ Pohon všech čtyř náprav, bandážovaná kola. ■ Šachta NEM 362 s kinematikou krátkého spřáhla.

Lokomotiva řady 121 je elektrická lokomotiva na stejnosměrný proud určená pro nákladní dopravu. Vyráběla ji plzeňská firma Škoda (jako typ 43E), tehdy nazývaná Závody V. I. Lenina, v letech 1960–1961. Patří k československých elektrickým lokomotivám tzv. I. generace.

Na přelomu 50. a 60. let se ukázalo, že tehdy prosazovaná koncepce univerzální elektrické lokomotivy, určené pro provoz rychlíků, osobních i nákladních vlaků u tehdy již existujících řad 140 a 141 (dle dnešního značení, tehdy E 499.0 a E 499.1) zcela selhává. Tyto lokomotivy se ukázaly vhodnější pro tahání rychlíků a osobních vlaků, jelikož jejich převod umožňující maximální rychlost 120 km/h neumožňuje dostatečnou tažnou sílu pro těžší nákladní vlaky.

Proto byla lokomotiva E 499.157 vybavena převodem pro maximální rychlost 90 km/h za účelem zvýšení tažné síly. Po zkušenostech s tímto strojem byla pak vyvinuta a vyrobena nová řada označená jako E 469.1, tedy dnešní 121, která je do značné míry s dřívější 141 shodná.

U řady 121 je použita ocelová skříň se dvěma koncovými stanovišti strojvedoucího, do nichž je vstup zvenku vždy dveřmi z levé strany. Mezi stanovišti se nachází strojovna se čtyřmi bočními okny na každé straně. Pohon zajišťují čtyři trakční motory, pro každou nápravu jeden. Z výroby byly lokomotivy osazovány systémem kontroly bdělosti strojvedoucího s pedálem, který musel být každých asi 80 sekund sešlápnut, jinak došlo k zastavení vlaku. Tento systém se v provozu ukázal jako nespolehlivý a byl proto brzy nahrazen tehdy novým systémem LVZ III s přenosem světelných návěstí na stanoviště strojvedoucího.

Lokomotivy byly dodány do lokomotivních dep Ústí nad Labem, Praha střed, Česká Třebová, Ostrava, Žilina, Spišská Nová Ves a Košice. České stroje pak byly brzy všechny soustředěny do Ústí nad Labem, kdežto slovenské až do konce svého provozu dosloužily v depech Žilina a Košice. V severních Čechách se podílely především na dopravě hnědého uhlí na nově elektrizovaných tratích. Z Ústí zajížděly až do České Třebové, Opatovic nad Labem, Kutné Hory, později i do Prahy po tratích, které byly elektrizovány od 70. let.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz