Chicago, Burlington & Quincy Railroad CBQ - Burlington Route #504 Red Grey White Stripes Scheme High Nose SD-24 First EMD Turbocharger-Fitted Road-Switcher Diesel-Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Chicago, Burlington & Quincy Railroad CBQ - Burlington Route #504 Red Grey White Stripes Scheme High Nose SD-24 First EMD Turbocharger-Fitted Road-Switcher Diesel-Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Diesel-elektrická lokomotiva LIVE - Chicago, Burlington & Quincy Railroad CBQ - Burlington Route #504 Red Grey White Stripes Scheme High Nose SD-24 First EMD Turbocharger-Fitted Road-Switcher Diesel-Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration.

Stroj EMD SD24 byla šestinápravová (C-C) diesel-elektrická lokomotiva o výkonu 2 400 koní (1 800 kW), kterou vyráběla divize Electro-Motive společnosti General Motors v La Grange ve státě Illinois od července 1958 do března 1963. Pro zákazníky ve Spojených státech bylo vyrobeno celkem 224 kusů, z toho 179 běžných lokomotiv s kabinou a 45 jednotek B bez kabiny. Ty byly vyrobeny výhradně pro železnici Union Pacific Railroad.

Lokomotiva SD24 byla první sériovou lokomotivou EMD vyrobenou s přeplňovaným vznětovým motorem EMD (tj. turbodmychadlem typu EMD). První stroj SD24 byl vyrobený šestnáct měsíců před příchodem čtyřnápravového (B-B) modelu GP20. Výkon lokomotivy SD24 byl o 33 % vyšší než výkon 1 800 k (1 340 kW) souběžných lokomotiv SD18 se stejným zdvihovým objemem motoru vybavených Rootsovým dmychadlem. SD24 měla výkon 400 k (298 kW) na nápravu, omezený tehdy dostupnými trakčními motory. Nicméně SD24 s turbodmychadlem EMD poskytovala plný jmenovitý výkon ve všech zeměpisných výškách, což SD18 s Rootsovým dmychadlem nemohl. Z prodejního hlediska byla SD24 jen mírně úspěšná s průměrnou životností (i když několik přestaveb bez turbodmychadla je stále v provozu), ale jinak byla milníkem ve vývoji lokomotiv EMD a předchůdcem dnešních výkonných šestinápravových lokomotiv. Turbodmychadlo byl tehdy nový mechanicky poháněný kompresor EMD, kdy při spouštění motoru a při jeho nižších otáčkách (během nichž není dostatek tepelné energie výfukových plynů k dostatečně rychlému pohonu turbíny, aby kompresor mohl dodávat vzduch potřebný ke spalování) motor pohání kompresor přes převodovku a rozběhovou spojku. Při vyšších otáčkách se spojka vypne a turbokompresor pracuje jako skutečné turbodmychadlo. Turbodmychadlo se může při velkém zvýšení výkonu motoru na okamžik vrátit do režimu kompresoru. Turbodmychadlo poskytuje vyšší výkon a dobré provozní vlastnosti ve všech nadmořských výškách a také zlepšuje spotřebu paliva a snižuje emise.

Předchozí experimenty společnosti Union Pacific s přeplňováním motoru turbodmychadlem využívaly několik turbodmychadel Elliot nebo Garrett AiResearch připojených k obvyklé dvojici Rootsových dmychadel. Mechanicky poháněné turbodmychadlo EMD odstranilo potřebu dvojice Rootsových dmychadel a také integrovalo funkci přeplňování ze dvou (Elliot) nebo čtyř (AiResearch) menších přídavných turbodmychadel do jednoho mnohem většího turbodmychadla s mezichlazením. Po jeho úspěchu byly všechny následující řady SD nabízeny s turbodmychadlem typu EMD, i když ne všechny modely (např. 38 pod-modelů řady 40 bylo s Rootsovým dmychadlem).

Chicago, Burlington and Quincy Railroad (CBQ) byla železnice provozovaná na středozápadě Spojených států. Běžně byla označována jako Burlingtonská dráha Burlington Route, Burlington nebo jako Q a provozovala rozsáhlé tratě ve státech Colorado, Illinois, Iowa, Missouri, Nebraska, Wisconsin, Wyoming a také v Texasu prostřednictvím dceřiných společností Colorado and Southern Railway, Fort Worth and Denver Railway a Burlington-Rock Island Railroad. Mezi její hlavní spojovací centra patřilo Chicago, Minneapolis-Saint Paul, St. Louis, Kansas City a Denver. Kvůli tomuto rozsáhlému systému tratí na středozápadě a v horských státech používala železnice reklamní slogany "Everywhere West", "Way of the Zephyrs" a "The Way West". V roce 1967 CB&Q provozovala 8 538 traťových mil, C&S 708 a FW&D 1362 (tyto součty mohou, ale nemusí zahrnovat bývalou železnici Burlington-Rock Island Railroad). V roce 1970 se spojila se společnostmi Northern Pacific Railway a Great Northern Railway a vznikla společnost Burlington Northern Railroad.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz