Montreux-Berner Oberland-Bahn MOB SBB/CFF/FFS #6003 Golden Train Du Chocholat Scheme Class GDe 4/4 Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Montreux-Berner Oberland-Bahn MOB SBB/CFF/FFS #6003 Golden Train Du Chocholat Scheme Class GDe 4/4 Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration
Skladem: na dotaz
Kategorie:LOKOMOTIVY ELEKTRICKÉ - MODELY HO a další
Kód:PG92781
Výrobce: Unspecified


Cena 9 993,00 Kč s 21% DPH

Elektrická úzkorozchodná lokomotiva Montreux-Berner Oberland-Bahn MOB SBB/CFF/FFS #6003 Golden Train Du Chocholat Scheme Class GDe 4/4 Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration.

■ Lokomotiva ve zlatavém nátěru pod označením švýcarské dráhy Montreux-Berner Oberland-Bahn MOB GDe 4/4 číslo 6003, které označuje úzkorozchodnou elektrickou adhezní lokomotivu s celkem čtyřmi hnacími nápravami, v rámci kampaně na podporu slevové karty GoldenPassLine a čokolády. Tuto lokomotivu s metrovým rozchodem (ve skutečnosti jde o zavazadlový vůz) vyrobila společnost SLM/ABB v roce 1983 s trvalým výkonem 1016 kW, uspořádání kol je BoBo. Lokomotivy řady 6001-6004 jsou považovány za nejrychlejší úzkorozchodné lokomotivy na světě s maximální rychlostí 110 km/h.

Die Montreux-Berner Oberland-Bahn, zkráceně MOB, francouzsky Chemin de fer Montreux Oberland bernois, je švýcarská železniční společnost - dnes v obchodním rejstříku zapsána s pravopisem Compagnie du Chemin de fer Montreux Oberland bernois SA a Montreux Berner Oberland Bahn AG, do roku 2010 se německy psala Montreux-Berner Oberland-Bahn - provozující železniční přepravu a také spravující infrastrukturu na trati Montreux-Lenk s metrovým rozchodem v Simentálsku. Společnost byla založena koncem 90. let 19. století s cílem vybudovat právě tuto trať.

Die Montreux-Berner Oberland-Bahn MOB se téměř 80 let spoléhala především na železniční vagony, kdy pouze dva zavazadlové vozy DZe 6/6 bylo možné nazvat lokomotivami. Úspěch vlaku Panoramatický express však vedl k tomu, že byly poprvé pořízeny skutečné lokomotivy. Tehdejší obvyklá konfigurace se dvěma přestavěnými lokomotivami BDe 4/4 3003-3006 umožňovala vozbu pouze čtyř přídavných vagónů. Pro vozbu pěti vozů bylo nutné výkonnější vozidlo schopného také provozu v nákladní přepravě a vyhnout se dvou spřažených lokomotiv. MOB si objednala univerzální lokomotivy s uspořádáním náprav Bo Bo s využitím výkonnostních limitů tehdejšího napájení její trakční sítě. Panoramatické expressy s malým zavazadlovým prostorem uprostřed nepotřebovaly zavazadlový vůz, proto MOB nepovažovala vozidla De 4/4 za zavazadlové vozy a lokomotivy dostaly netradičně označení GDe 4/4. Stroj měl utáhnout 110tunový vlak do kopce rychlostí 40 km/h při stoupání 70promile. Z šesti elektrických lokomotiv řady GDe 4/4 dodaných v roce 1983 společnostmi Swiss Locomotive and Machine Works (SLM) a Brown, Boveri & Cie (BBC) si čtyři převzala železnice Montreux-Berner Oberland-Bahn (MOB) a dva kusy tehdejší železnice Chemins de fer fribourgeois Gruyère-Fribourg-Morat (GFM), která však pro nadbytečnost stroje předala společnosti MOB v roce 2008. Lokomotiva č. 6003 vytvořila 3. listopadu 1983 mezi Zweisimmenem a Lenkem evropský rychlostní rekord na metrovém rozchodu, a to 110 km/h, který však 20. prosince 2010 překonala v tunelu Vereina lokomotiva RhB ABe 8/12 s rychlosti 145 km/h.

Koncepce skříně do značné míry odpovídala lokomotivě FO Deh 4/4 II, zatímco konstrukce podvozku byla převzata z lokomotivy FO Ge 4/4 III. Skříň lokomotivy má samonosnou lehkou ocelovou konstrukci a od roku 2005 byly u pěti lokomotiv boční stěny opatřeny plechovými panely, aby na ně mohly být připevněny reklamy. Na koncích vozidel je uspořádán výrazný přechodový můstek, který zároveň přenáší tažné a nárazové síly na skříň vozu. Nad obvyklým centrálním nárazníkovým spřáhlem MOB s jednoduchým šroubovým spřáhlem pod ním je spřáhlo, které lze sklopit na stranu pro provoz na pojízdné kozlíkové dráze. Vnější přístupové dveře jsou vždy vpředu vlevo ve směru jízdy. Zbývající dvě třetiny zabírá jediné vyhřívané čelní sklo. Uprostřed dlouhé strany jsou vnitřní dveře pro zavazadla. Zavazadlový prostor je přístupný těmito dvěma dveřmi a také dveřmi zabudovanými do středu zadní stěny kabiny řidiče.

Podvozky jsou řešeny jako duté nosníkové rámy, skříň je podepřena čtyřmi páry pružin Flexicoil. Tažná síla se přenáší z rámu podvozku na skříň vozu prostřednictvím táhla uloženého na nízko položeném příčníku, který je uložen v pryžových prvcích. Jako primární pružiny dvojkolí jsou namontovány vinuté pružiny. Každá náprava má vlastní hnací motor, který přenáší svou sílu prostřednictvím pohonu s kluznými ložisky BBC. Tento dále vyvinutý pohon nápravy umožňuje volný příčný pohyb nápravy i vertikální vychýlení nápravy a motoru. Motor je na jedné straně podepřen válečkovým ložiskem na nápravě a na druhé straně pryžovým prvkem na rámu podvozku.

Elektrická zařízení jsou pokud možno umístěna v karoserii ve čtyřech přístrojových skříních. Na střeše jsou umístěny dva jednoramenné pantografy, svodič přepětí a jako hlavní vypínač rychlospínač stejnosměrného proudu typu UR26. Baterie a nabíječka jsou umístěny pod podlahou. Jako trakční motory jsou instalovány čtyři čtyřpólové nekompenzované hřídelové motory typu 4 FRO 3238. Stejnosměrné regulátory pracují na frekvenci 440 hertzů. Celkem je instalováno pět stejných vzduchem chlazených pohonných jednotek. Jedna z nich napájí čtyři sériově zapojená budicí vinutí trakčních motorů, zatímco ostatní čtyři dodávají kotevní proud vždy pro jeden z trakčních motorů. Mezní hodnoty vestavěného řízení měniče se pohybují v rozmezí 600 až 1050 V DC. Jmenovité napětí trakčního vedení pro obě dráhy je 850 voltů pro MOB a 900 voltů pro GFM.

Je instalována rekuperační brzda, která je kombinována s odporovou brzdou. Je tedy možné zajistit plný elektrický brzdný výkon i při špatných podmínkách v síti. Systém vlakového zabezpečovače byl na lokomotivy MOB instalován v roce 1989, zatímco na bývalé lokomotivy GFM byl instalován až v roce 2007. Lokomotivy MOB byly natřeny modrou-krémovou barvou odpovídající designu vlaku Panoramic Express, lokomotivy GFM stříbrno-oranžovou, všechny v potiscích různých reklamních kampaní. Stroje GDe 4/4 s čísly 6001-6006 pak v provozu doplˇbují novější dvou lokomotivy Stadler řada Be 4/4 s čísly 9201-9204 a řada ABe 4/4 s čísly 9301-9304.

Řada GDe 4/4. Číslování: MOB 6001-6004 / GFM 101-102, nové MOB 6005-6006. Množství: 6 ks. Výrobce: SLM BBC. Rok výroby: 1983. Vzorec nápravy: Bo Bo . Rozchod kolejí: 1000 mm (metrový rozchod). Délka přes nárazníky: 16 400 mm. vzdálenost mezi čepy: 9 000 mm. Rozvor náprav podvozku: 2 600 mm. Celkový rozvor: 11 600 mm. Hmotnost nákladu: 2 t. Provozní hmotnost: 50 t. Třecí hmotnost: 50 t. Pojezdová hmotnost dvojkolí: 12,5 t. Maximální rychlost: 100 km/h. Hodinový výkon: 1053 kW při 43,4 km/h (na hřídeli). Trvalý výkon: 1000 kW při 44,2 km/h (na hřídeli). Rozjezdová tažná síla: 170 kN. Hodinová tažná síla: 86,5 kN. Trvalá tažná síla: 80,7 kN. Brzdná síla: 140 kN. Průměr hnacího kola: 1070 mm. Proudový systém: stejnosměrný proud 850/900 V (mezní napětí 600-1050 V). Přenos výkonu: proudový sběrač/pantograf. Počet trakčních motorů: 4. Lokomotivní brzda: vzduchová brzda, magnetická kolejnicová brzda. Brzda vlaku: vakuová brzda. Typ spřáhla: středový nárazník s jednoduchým šroubovým spřáhlem vespod, spřáhlová tyč pro smaltované vozy standardního rozchodu. Ložná plocha: 6 m² .

SNÍMKY 6 až 10 - Elektrická úzkorozchodná lokomotiva Montreux-Berner Oberland-Bahn MOB SBB/CFF/FFS #6005 Golden White Stripes Scheme Class GDe 4/4 Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz