Toledo, Peoria & Western TPW #700 Red White Scheme Class EMD GP30 Road-Switcher Diesel-Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Toledo, Peoria & Western TPW #700 Red White Scheme Class EMD GP30 Road-Switcher Diesel-Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Diesel-elektrická lokomotiva Toledo, Peoria & Western TPW #700 Red White Scheme Class EMD GP30 Road-Switcher Diesel-Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration.

Stroj EMD GP30 je čtyřnápravová diesel-elektrická lokomotiva o výkonu 2 250 koní (1 680 kW) vyrobená společností General Motors Electro-Motive Division EMD v La Grange, Illinois, v období od července 1961 do listopadu 1963 v celkovém počtu 948 kusů pro železnice ve Spojených státech a v Kanadě (2ks), včetně 40 kusů B bez kabiny pro železnici Union Pacific Railroad. Jednalo se o první dieselovou lokomotivu EMD GP30 takzvané "druhé generace", která byla vyrobena v reakci na lokomotivu GE U25B společnosti General Electric. Lokomotiva GP30 je snadno rozpoznatelná díky svému vysokému profilu a stupňovité střeše kabiny, která je mezi americkými lokomotivami unikátní. Několik exemplářů je dodnes v provozu v původní nebo přestavěné podobě. Pozoruhodná lokomotiva GP30 je oblíbená americká obdoba amerického stylového modelu automobilu "Corvette" na kolejích - zůstává nezapomenutelným zážitkem pro americké železniční fanoušky!

Historie zavádění dieselových lokomotiv v Severní Americe trvá již celé století a 60. léta 20. století byla z tohoto pohledu výjimečná. S počátkem šedesátých let začaly železnice nahrazovat rané motorové stroje, které nejprve nahradily parní lokomotivy, standardem se staly posunovací lokomotivy a mezi konstruktéry se rozhořel "závod o koňské síly". Na trhu s dieselovými lokomotivami dominovala společnost Electro-Motive EMD, dále významným hráčem zůstávala firma Alco (American Locomotive Works) a General Electric GE, jeden z průkopníků "dieselizace", se konečně začal prosazovat jako hlavní výrobce hlavních dieselových lokomotiv.

Po letech spolupráce s firmou Alco na výrobě traťových dieselových lokomotiv se General Electric vydal v roce 1959 na vlastní pěst s přelomovou lokomotivou U25B o výkonu 2 500 koní. S prvním "U-boatem", jak U25B přezdívali, přišel z dlouhodobého hlediska pro lokomotivní průmysl momentum převratu. Když na jaře 1959 debutovala lokomotiva GE U25B, katalog dieselových lokomotiv společnosti Electro-Motive EMD obsahoval první z vysoce výkonných dieselů druhé generace EMD, šestinápravový (C-C) model SD24 o výkonu 2 400 koní. V listopadu 1959 následoval čtyřnápravový model GP20 o výkonu 2 000 koní. Závod o výkon však pokračoval naplno a v roce 1961 společnost EMD představila nástupce modelu GP20 o výkonu 2 250 koní - pod označením GP30.

Vedle dostatečného výkonu se GE U25B vyznačoval moderním designem karoserie, zatímco EMD GP20 ve všech ohledech napodoboval charakteristiky původních "Geepů", tj. strojů GP. Společnost EMD se proto rozhodla, že její nový model GP30 bude nejen výkonný, ale také stylový. Mateřskou společností společnosti Electro-Motive byla samozřejmě automobilka General Motors a v GM působily proslulé designérské týmy vedené nejprve legendárním designérem Harleyem Earlem (známým jako "otec Corvetty") a poté Williamem Mitchellem. Nebylo to poprvé (předchozími příklady byly Vlak zítřka GM Train of Tomorrow z roku 1947 a Aerotrain z roku 1955), a proto společnost EMD požádala týmy GM, aby pomohly vytvořit vzhled GP30.

Výsledkem práce stylistů GM byla vizuálně jedinečná dieselová lokomotiva se zaoblenou kabinou, která spočívala na vyvýšeném a zkoseném "hrbu", jenž se rozšiřoval dozadu a objímal sací otvory vzduchu a kryty dynamické brzdy. Vyvýšená karoserie nahoře a za kabinou byla nutná pro umístění nové, vyšší elektrické skříně, ale jinak sloužila hlavně pro vizuální efekt. Model GP30 společnosti EMD debutoval koncem roku 1961 na černobíle a červeně zbarveném stroji s číslem 1962. Kromě 2 250 koní a výrazného vizuálního designu se GP30 vyznačoval novým systémem filtrace vzduchu s přetlakovou strojovnou, utěsněnými vysokonapěťovými skříněmi a zesílenými trakčními motory D57.

Na překotném trhu s dieselovými motory počátku 60. let se GP30 vyráběl pouze dva roky, než jej vystřídal model GP35 s výkonem 2 500 koní (který z důvodu výrobních nákladů nahradil stylistickou úpravu GP30 budoucím dlouholetým standardem EMD v podobě "spartánské kabiny"). I přes krátkou dobu výroby se GP30 ukázal jako pozoruhodný úspěch. Společnost EMD vyrobila 948 kusů GP30, které prodala 28 původním zájemcům, včetně všem největším americkým železničním společnostem, např. 152 ks společností Union Pacific (včetně bývalého předváděcího vozu EMD z roku 1962) nebo 1 kus společností Alaska Railroad a Toledo, Peoria & Western.

Díky svému jedinečnému vizuálnímu designu GP30 okamžitě přitáhla obdiv a pozornost železničních fanoušků a její přitažlivost se ještě zvýšila řadou fascinujících variant mezi majiteli. Union Pacific zakoupila 40 ks GP30 jako posilové diesely bez kabiny, z nichž některé byly vybaveny parními generátory pro regionální osobní přepravu, Southern Railway a Norfolk & Western zakoupily dohromady 164 ks s vysokými předními čely a GP30 na dalších tratích včetně Gulf, Mobile & Ohio, Milwaukee Road a Soo Line fungovaly na výměnných podvozcích firmy Alco. Lokomotivy GP30 úspěšně vytrvaly v provozu po dlouhou dobu a našly si další majitele jako BNSF, CSX, and Norfolk Southern a zejména Santa Fe and Burlington Northern, které své vozy GP30 rozsáhle přestavěli. S přibývajícím puncem vzácnosti a popularity u železničních fanoušků lze spatřit GP30 ještě na řadě krátkých tratí, např. Greenville & Western, Cimarron Valley a Coos Bay Rail Link, na turistických tratích a v železničních muzeích, např. B&O Railroad Museum, Railroad Museum of Pennsylvania, North Carolina Transportation Museum a Lake Superior Railroad Museum.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz