Spartacus The Gladiators Leader Gnaeus Lentulus Batiatus Quarter Scale Statue

Spartacus The Gladiators Leader Gnaeus Lentulus Batiatus Quarter Scale Statue
Věkové omezení:14
Skladem: na dotaz
Kategorie:FIGURKY, SOŠKY, POSTAVIČKY PRO SBĚRATELE
Kód:002056
Výrobce: Arh Studios
Motiv1/4 SOŠKY


Cena 14 993,00 Kč s 21% DPH

#sosky

Soška Spartaka vytvořená podle historické předlohy z tvorby Maxence Fleureta a Arahoma Radjaha vycházející z grafického návrhu the Arh Studios statue line je vysoká cca 50 cm s detailním zpracováním.

Spartacus, the leader of a rebellion of gladiators and slaves that escalated to a full-scale war in the years 73-70.
n In the year of 73, seventy-eight gladiators managed to escape from the fighting school of Gnaeus Lentulus Batiatus at Capua. According to Plutarch, they were only armed with choppers and spits, which they had found in a kitchen. However, they soon discovered a transport of gladiatorial weapons. From now on, they were heavily armed and ready to fight any Roman soldiers!

This incredible 1/4th scale statue sculpted by Maxence Fleuret pay homage to the gladiatorial days of Spartacus, the slave, gladiator and general who defied the mighty Roman Empire.PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz