Ferrocarril de Antofagasta a Bolivia Chile FCAB #001 Azure Blue Themed Scheme Class CRRC Road-Switcher Hydrogen-Battery Operated Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Ferrocarril de Antofagasta a Bolivia Chile FCAB #001 Azure Blue Themed Scheme Class CRRC Road-Switcher Hydrogen-Battery Operated Locomotive for Model Railroaders Inspiration
Skladem: na dotaz
Kategorie:LOKOMOTIVY ELEKTRICKÉ - MODELY HO a další
Kód:FCAB76
Výrobce: Unspecified


Cena 9 993,00 Kč s 21% DPH

Čilská vodíková posunovací lokomotiva Ferrocarril de Antofagasta a Bolivia Chile FCAB #001 Azure Blue Themed Scheme Class CRRC Road-Switcher Hydrogen-Battery Operated Locomotive for Model Railroaders Inspiration.

Začátkem roku 2021 společnost CRRC představila svou první posunovací lokomotivu s vodíkovou baterií o výkonu 700 kW vyvinutou pro Chile. Posunovací jednotka o výkonu 1000 kW zahájila provoz v čínském Changzhou, kterou si v listopadu 2022 objednala bolívijská/čilská úzkokolejná železnice Ferrocarril de Antofagasta a Bolivia FCAB spojující čilský přístav Antofagasta s těžebními podniky Bolívie. Tah lokomotivy zajišťuje jednotka s vodíkovými palivovými články o výkonu 400 kW a baterie o výkonu 600 kW. Stroj dokáže přepravit vlaky o hmotnosti 1 tisíc tun na vzdálenost cca 400 km, dále je vybavený systémem detekce plynu a automatickým odstavením dodávky plynu. Do provozu je nasazená v druhé polovině roku 2024 v rámci záměru dopravce zcela opustit dieselovou trakci - Ferrocarril de Antofagasta a Bolivia FCAB v současnosti provozuje 83 amerických dieselových lokomotiv od EMD a GE.

Ferrocarril de Antofagasta a Bolivia (britský název společnosti: Antofagasta (Chili) & Bolivia Railway nebo zkráceně FCAB) je soukromá železnice působící v severních provinciích Chile. Byla jednou z prvních železnic postavených na úzkorozchodné trati 2 ft 6 palců (762 mm) s tratí stoupající od hladiny moře až do nadmořské výšky 4 500 m (14 764 ft) při přepravě zboží v celkové výši téměř 2 miliony tun ročně. Ukázalo se, že železnice s tak úzkým rozchodem může fungovat jako železnice s klasickým rozchodem a ovlivnila výstavbu dalších železnic, jako je Estrada de Ferro Oeste de Minas. Později byl rozchod upraven na šířku 1 000 mm (3 stopy 3 + 3⁄8 palce) a funguje dodnes.

Železnice začala v chilském přístavu Antofagasta a táhla se po předním/čelním pásmu And do místa Ollagüe na bolivijské hranici přes viadukt Loa, což si vyžádalo pozoruhodný um železničního stavebního inženýrství. V roce 1914 však byla trať přesměrována proti proudu nádrže Conchi a vlaky již přes viadukt Loa nejezdily. Trat se dále táhla přes bolivijskou pampu k městům Uyuni a Oruro. V Oruro se rozchod změnil na 1 000 mm (3 ft 3 + 3⁄8 palce) až do hlavního města Bolívie La Paz. S řadou dalších odboček se trať dostala k prostorům těžebních polí. Odbočka do Collahuasi vystoupala až do 4 815 m (15 797 stop) nad hladinou moře - v době svého dokončení byla považována za nejvýše položenou železnici na světě. Celková délka tratí s rozchodem 2 ft 6 in (762 mm), včetně všech odboček byla 1 537 km (955 mil).

Historie železnice sahá až do roku 1872, kdy bolívijská vláda udělila koncesi k provozu společnosti Melbourne Clarke & Co na území kolem Antofagasty, tehdy součástí Bolívie. Jako Antofagasta Nitrate & Railway Company byla stavba železnice zahájena v roce 1873, přičemž první sekce trati byla otevřena koncem téhož roku a přepravu zajišťovaly muly. Parní lokomotivy byly nasazeny v roce 1876 a do roku 1879 se železnice rozšířila o 150 km (93,2 mil) do vnitrozemí.

V roce 1879 vypukla válka mezi Chile na jedné straně a Peru a Bolívií na straně druhé. Jednou z příčin války byl pokus bolivijské vlády uvalit zpět daně na železnici. „Válka o Pacifik“ skončila v roce 1883 a Chile získalo oblast kolem Antofagasty a také část Peru. Železnici spravovala v roce 1887 společnost Huanchaca Company of Bolivia, která následně v roce 1888 uvedla železnici na londýnskou burzu jako FCAB. Společnost Huanchilaca si ponechala právo provozovat železnici na dalších 15 let. Trať dosáhla města Oruro v Bolívii v roce 1892 představující konec úseku s rozchodem 2 ft 6 in (762 mm) a v následujících letech se dále rozvětvila. Britské obchodní zájmy obnovily kontrolu nad celým systémem v roce 1903, kdy se stal železniční provoz v přístavu Antofagasta nedostačující, proto byl otevřen nový přístav na severu v Mejillones v roce 1906 spolu s novou tratí obcházející město Antofagasta. Železnice z Antofagasty do Bolívie - otevřena 1873 v délce tratě 1 537 km (955 mil) jako jednokolejná s průjezdnými smyčkami s rozchodem kolejí 1 000 mm (3 stopy 3+3⁄8 palce) do nejvyšší nadmořská výšky 4 815 m (15 797 ft), starý rozchod byl 2 stopy 6 palců (762 mm).

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz