Salzburger Lokalbahn SLB #E91 HO Wine Red White Scheme Class 1216 (Siemens ES64U4) Taurus Electric Locomotive DCC & Sound

Salzburger Lokalbahn SLB #E91 HO Wine Red White Scheme Class 1216 (Siemens ES64U4) Taurus Electric Locomotive DCC & Sound
Věkové omezení:14
Skladem: na dotaz
Kategorie:LOKOMOTIVY ELEKTRICKÉ - MODELY HO a další
Kód:MTCMHXZ
Výrobce: PIKO


Cena 9 993,00 Kč s 21% DPH

Elektrická lokomotiva modelové železnice v měřítku HO pro železniční modeláře v modelářské kvalitě - 59848 PIKO Salzburger Lokalbahn SLB #E91 HO Wine Red White Scheme Class 1216.940 (Siemens ES64U4) Taurus Electric Locomotive DCC & Sound.

■ Elektrická lokomotiva řady Siemens ES64U4 Taurus rakouského dopravce Salzburger Lokalbahn (SLB) pro přepravu kontejnerových vlaků na trati Salzburg Liefering - Hüttau Terminal a na postrcích vlaků dopravce CargoServ na Tauernské dráze Tauernbahn pod střídavým napětím 15 kV a 25 kV v Německu a Rakousku. ■ 2 pantografy. ■ Lokomotiva má digitální rozhraní NEM 660 21-PIN s možností dodatečné digitalizace a ozvučení s digitálním dekodérem PIKO Sound-Modul #56196 + #56403 se zvukovými funkcemi. ■ V digitálním provozu s přepínatelnými dálkovými světly a individuálně přepínatelnými světlomety nebo koncovými světly. ■ Má pětipólovým motor uložený příčně se setrvačníkem pohání všechny nápravy s andážovanými koly. ■ Trojité přední světlomety a dvojitá červená obrysová světla se mění podle směru jízdy, fungují v běžném provozu a lze je ovládat digitálně (DCC jen). ■ Pro osvětlení jsou použity bezúdržbové, teplé bílé a červené LED diody. ■ Model s elegantním, detailně propracovanými podvozkem a s propracovaným lakováním a potiskem. ■ Má věrně zpracované chassis z plastu. ■ Šachta NEM s kinematikou krátkého spřáhla. ■ Minimální délka oblouku 356,5 cm.

Elektrickou lokomotivu typu Siemens ES 64 U4 - stroj Taurus 1216.940 (mezinárodní označení 91 81 1216 940-7 A-SLB) - zařadil do svého provozu rakouský dopravce Salzburger Lokalbahn (SLB) dne 12. prosince 2008 v kombinovaném nátěru červené a bílé. 28. prosince pak ještě dostal označení E91 dle zvyklostí SLB a zároveň i titul držitele rychlostního rekordu lokomotiv SLB, kdy během technicko-bezpečnostní zkoušky ze dne 9. prosince 2008 v úseku Amstetten - St. Peter-Seitenstetten dosáhl rychlosti 253 km/h. Již několik dní po svém dodání byla lokomotiva nasazena do provozu na kontejnerových vlacích v relaci Salzburg Liefering - Hüttau Terminal a na postrcích vlaků dopravce CargoServ na Tauernské dráze. Na těchto vlacích tak vlastní lokomotiva SLB nahradila zapůjčené stroje typu ES 64 U2 německého dopravce Lokomotion a ES 64 U4 slovinské firmy Adria Transport. 10. červnu 2021 však nakonec byla tato vlajková loď flotily SLB prodána rakouské společnosti DPB pokračující ve stejné činnosti na Tauernbahn jako dříve úspěšně více než deset let Salzburger Lokalbahn.

Stroje typu ES64U4 dodavané německé a rakouské železnici jsou technicky konfigurovány pro provoz pod střídavým napětím 15 kV a 25 kV a certifikovány pro provoz pouze v Německu a Rakousku. Dalo by se říci, že tyto stroje ES 64 U4 jsou nástupci platformy ES 64 U2, kterou Siemens stavěl do roku 2006 jako výsledek flexibility nejnovější platformy.

Lokomotivy Taurus mají hodinový výkon 6400 kW a mohou dosáhnout rychlosti až 230 km / h. Railjet třídy 1116 "Taurus" patří do rodiny elektrických lokomotiv EuroSprinter s modulárním konceptem lokomotiv pro evropský trh, který vyrábí společnost Siemens Mobility. Interní název výrobku Siemens je ES 64, přičemž ES znamená EuroSprinter a číslo 64 označuje výkon 6 400 kW na kolejích. V názvu jsou uvedeny další informace o použití (U jako univerzální, P jako prototyp a F jako nákladní) a o počtu podporovaných systémů elektrické energie (např. 2 jako dva typy, 4 jako všechny čtyři systémy běžně používané v Evropě).

Na základě konceptu Eurosprinter byla vyvinuta univerzální elektrická lokomotiva ES 64 U s maximální rychlostí 230 km/h. Řada ES 64 U je schopna provozu pouze na střídavé napájení 15 kV 16,7 Hz. Je v provozu v Rakousku u ÖBB jako třída 1016. Na rozdíl od řady F jsou všechny lokomotivy řady U vybaveny místo pohonu pery, čímž se snižují síly na trati. ÖBB přidělily třídě 1016 (a později i třídám 1116 a 1216) chráněný název Taurus; od té doby jsou všechny lokomotivy řady ES 64 U+ všeobecně známé jako Taurus.

ES 64 U2 může pracovat i na střídavém napětí 25 kV 50 Hz. Provozují ji ÖBB jako třídu 1116, Deutsche Bahn AG jako třídu 182, MÁV jako třídu 470 a jako nájemní lokomotivu Dispolok. Maďarsko-rakouská společnost GySEV (Győr-Sopron-Ebenfurth Railway Corp) provozuje tyto jednotky jako třídu 1047.

ES 64 U4 může používat všechny čtyři evropské elektrické systémy. Jeho elektrické komponenty jsou většinou shodné s komponenty ES 64 F4. Čtyřsystémová řada (s vypnutou možností napájení 1500 V v rámci softwaru) je v současné době používána v Rakousku společností ÖBB a soukromým provozovatelem Rail Traction Service jako třída 1216, ve Slovinsku společností Slovenske železnice (SŽ) jako třída 541 a v Polsku společností PKP Intercity (PKP IC) jako třída EU44 "Husarz". V Itálii mu RFI přiděluje klasifikaci E 190. Lokomotivy Taurus se staly pozoruhodnými díky hudebně znějícím tónům, údajně připomínajícím altový saxofon, které vydávají při rozjezdu vlaku. Zvuk vychází z trakčních měničů (německy Stromrichter). Ovládací prvky na stole strojvedoucího vlaku ES 64 U2 ÖBB.

Verze ES 64 U4 byla dodána německým drahám Vogtlandbahn s označením Class 183. Ačkoli je skříň stejná jako u všech ostatních lokomotiv ES 64 U4, má dvojí napájení a může jezdit pouze na německém střídavém napětí 15 kV 16,7 Hz a českém střídavém napětí 25 kV 50 Hz. Přestože jsou tyto lokomotivy vybaveny pouze pro provoz při napájení střídavým proudem jako lokomotivy DB třídy 182, dostaly nové označení třídy, protože splňují revidované normy EU pro ochranu strojvedoucích, které vyžadovaly významné konstrukční změny: ty zahrnují vstupní dveře, a to z jedněch na každé straně blíže ke středu lokomotivy na dvoje na každé straně přímo do kabiny lokomotivy.

Dne 2. září 2006 stanovila lokomotiva 1216 025-5 (před předáním ÖBB) nový světový rekord pro konvenční elektrické lokomotivy, když při zkouškách u Norimberka dosáhla maximální rychlosti 357 km/h (222 mph). Lokomotiva nebyla pro tento rekord nijak upravena. Od té doby se tento typ stal nejrychlejší lokomotivou na světě.

Rodina elektrických lokomotiv "Taurus" je jednou z nejúspěšnějších lokomotiv, kterou původně vyvinuly společnosti Siemens a Adtrans. Siemen s začal vyvíjet novou výkonnou a univerzální lokomotivu s rakouskými státními drahami ÖBB. Taurus, navržený firmou Porsche, vznikl díky modulární konstrukci a novému dynamickému vzhledu. Rakouské dráhy ÖBB objednaly první várku lokomotiv Siemens Taurus Eurosprinter ES64U2 výhradně pro svou vnitrostátní dopravu. Tyto lokomotivy byly zařazeny do první generace, třídy 1016. Brzy byla vyvinuta druhá generace lokomotiv Taurus třídy 1116 s provozním napětím 25 kV 50 Hz. Neuvěřitelné nové moderní elektrické lokomotivy "Taurus" jsou v současné době používány v mnoha evropských zemích včetně Německa, Maďarska, Slovenska a Slovinska. Elektrická lokomotiva třídy 1216 Taurus World Record Locomotive stanovila 02. září 2006 nový světový rekord - 357 km/h.

Arriva PLC je britská nadnárodní společnost provozující veřejnou dopravu se sídlem v Sunderlandu v Anglii, kterou vlastní Deutsche Bahn. Byla založena v roce 1938 jako T Cowie Ltd., v roce 1997 se po několika fúzích a akvizicích přejmenovala na Arrivu a v roce 2010 se stala dceřinou společností Deutsche Bahn. Arriva provozuje autobusovou, autokarovou, vlakovou, tramvajovou a vodní dopravu ve 14 zemích Evropy. V září 2018 zaměstnávala 61 845 lidí.

Skupina Arriva koupila v letech 2006 a 2007 tři středně velké autobusové dopravní společnosti (Transcentrum Bus s.r.o., Bosák Bus s.r.o. a Osnado s.r.o.) a v roce 2009 založila vlastní železniční dopravní společnost Arriva vlaky s.r.o.. Tyto čtyři společnosti jsou vlastněny prostřednictvím společnosti Arriva holding Česká republika s.r.o., kterou vlastní nizozemská společnost Arriva Coöperatie W.A. (od roku 2008 většinově 99,9 %).

V červenci 2013 připadla dosavadní Veolia Transport Česká republika a.s. se svými čtyřmi dceřinými společnostmi pod skupinu Arriva jako Arriva Transport Česká republika a.s. Dceřiné společnosti byly současně přejmenovány na Arriva Praha s.r.o., Arriva Teplice s.r.o., Arriva Východní Čechy a.s. a Arriva Morava a.s. Provozují především autobusy (jde o největšího provozovatele autobusové dopravy v ČR), ale také trolejbusy v Teplicích (Arriva Teplice) a Desné (Arriva Morava). Oba holdingy Arrivy v České republice zatím nemají žádné přímé propojení. Kromě toho skupina Arriva působila v České republice také prostřednictvím německé železniční dopravní společnosti Vogtlandbahn GmbH. Bývalé společnosti Abellio Probo Bus a PT Real, zakoupené v prosinci 2013, vlastní DB Czech Holding s.r.o., která je vlastněna německou společností DB Mobility Logistics AG.

Německá železniční dopravní společnost Vogtlandbahn, kterou od roku 2004 vlastní Arriva, provozovala v České republice několik vlakových linek jako subdodavatel Českých drah (Mnichov - Regensburg - Hof - Plzeň - Praha, trať VB2 Zwickau - Plauen - Bad Brambach - Františkovy Lázně - Cheb - Mariánské Lázně, trať VB8 Marktredwitz - Schirnding - Cheb) a GW Train Regio, dříve Viamont (trať VB1 Zwickau - Klingenthal - Kraslice - Sokolov). Od prosince 2010 provozuje Vogtlandbahn pod svým jménem linku Trilex (Liberec - Zittau - Varnsdorf - Rybniště/Seifhennersdorf). Poté, co společnost Arriva v roce 2010 koupila Deutsche Bahn, byla společnost Vogtlandbahn spolu s lucemburským infrastrukturním fondem Cube odprodána italským státním drahám Ferrovie dello Stato.

Čtyři vlaky na místní trati Desná, které od roku 2002 provozovala společnost Connex Morava (později Veolia Transport Morava), převzala v červenci 2013 Arriva Morava. V březnu 2016 zavedla Arriva týdenní linku z Prahy do slovenského Trenčína a denní linku z Prahy do Benešova. Od prosince 2016 požádala o její zvýšení na dvakrát denně.

Arriva je jednou z největších dopravních společností v Evropě, která ve 14 evropských zemích zaměstnává přes 46 000 lidí a ročně přepraví více než 2,1 miliardy cestujících. Od roku 2010 je součástí koncernu Deutsche Bahn.

V České republice provozuje skupina Arriva 2 000 autobusů, 38 trolejbusů, 83 vlaků a zaměstnává více než 3 500 zaměstnanců. Celkový roční obrat skupiny převyšuje 7,2 miliardy korun. Hlavní činností společnosti je linková autobusová doprava, vypravující přes 15 000 spojů denně a ročně přepraví více než 115 milionů cestujících. Na trhu pravidelné osobní autobusové dopravy v České republice tak skupina zaujímá vedoucí postavení. V roce 2013 vstoupila i na trh železniční osobní dopravy. Od prosince 2019 provozuje dceřiná společnost Arriva vlaky rychlíkové linky s označením R21, R22, R24 a R26, i osobní vlaky ve Zlínském a Libereckém kraji. Od poloviny prosince 2020 vypravuje i vlaky na lince R14 z Hradce Králové přes Liberec do Ústí nad Labem.

Centrálou skupiny je společnost ARRIVA TRANSPORT ČESKÁ REPUBLIKA a.s., která sdružuje dalších 8 dceřiných společností.

Arriva vstoupila na český trh autobusové dopravy v roce 2006 akvizicí společnosti ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o. (dříve TRANSCENTRUM bus s.r.o.) a v roce 2013 pak i na trh železniční dopravy prostřednictvím společnosti ARRIVA VLAKY s.r.o. V roce 2007 Arriva koupila společnosti BOSÁK BUS, spol. s r.o. a OSNADO spol. s r.o. a v roce 2013 pak společnosti skupiny Abellio - PROBO BUS a.s., Arriva Services a.s. (dříve Abellio CZ a.s.) a PT REAL, spol. s r.o. Ve stejném roce Arriva převzala společnosti skupiny Veolia v České republice, a to společnosti ARRIVA PRAHA s.r.o., ARRIVA TEPLICE s.r.o., ARRIVA MORAVA a.s. a ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY a.s. a ARRIVA CR s.r.o. V červenci 2014 došlo k nabytí společnosti RDS bus s.r.o.

Za účelem zefektivnění provozu a využití synergií mezi společnostmi ve skupině došlo k 1. 1. 2015 k několika fúzím: zanikla společnost BOSÁK BUS, spol. s r.o. a nástupnickou společností se stala ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o., dále zanikla RDS bus s.r.o. a nástupnickou společností se stala PROBO BUS a.s. a zanikla i PT REAL, spol. s r.o. a nástupnickou společností se stala Arriva Services a.s. Následně se v říjnu roku 2016 ke skupině Arriva připojila společnost ČSAD MHD Kladno a.s. a servisní společnost KD SERVIS a.s.

Další fúze proběhly k 1. 6. 2017: společnosti ARRIVA PRAHA s.r.o. a ARRIVA TEPLICE s.r.o. byly sloučeny do nové společnosti ARRIVA CITY s.r.o., OSNADO spol. s r.o. po připojení k ARRIVA VÝCHODNÍ ĆECHY a.s. zaniklo, stejně jako PROBO BUS a.s. po připojení ke společnosti ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o. Došlo i k přesunu některých regionálních spojů z ARRIVA PRAHA s.r.o. do ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o.

K 12. 12. 2021 dochází ke změně názvu společnosti z ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY a.s. na ARRIVA autobusy a.s., následně se od 1.1.2022 dceřiná společnost ARRIVA MORAVA a.s. slučuje se společností ARRIVA autobusy a.s.PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz