Colorado & Wyoming Railway CW #102 The Patriot Red White Blue Scheme EMD GP7 Diesel-Electrc Road-Switcher Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Colorado & Wyoming Railway CW #102 The Patriot Red White Blue Scheme EMD GP7 Diesel-Electrc Road-Switcher Locomotive for Model Railroaders Inspiration
Skladem: na dotaz
Kategorie:LOKOMOTIVY DIESEL (ELECTRIC) - MODELY HO a další
Kód:DC692YXZ
Výrobce: Unspecified


Cena 9 993,00 Kč s 21% DPH

Diesel-elektrická lokomotiva LIVE - Colorado & Wyoming Railway CW #102 The Patriot Red White Blue Scheme Class EMD GP7 Diesel-Electrc Road-Switcher Locomotive for Model Railroaders Inspiration.

Dne 25. srpna 2021 vyjela lokomotiva EMD GP #102 v pestrém nátěru "Patriot" se dvěma vagóny na zvláštní jízdu po krátké trazi na kolejišti Technického Muzea v Pueblu ve státě Colorado. Nátěr a lokomotiva #102 mají za sebou bohatou historii. Společnost Colorado & Wyoming Railway C&W vznikla v roce 1899 jako dceřiná společnost Colorado Fuel & Iron Corporation CF&I, která lokomotivy GP7 C&W #101 a #102 zakoupiůa od výrobce EMD v březnu 1951 za parní předchůdce. Lokomotivy pracovaly na jižní divizi CF&I v uhelných dolech západně od Trinidadu v Coloradu, USA. V dubnu 1975 dostala lokomotiva #101 nátěr Bicentennial s přečíslováním na #200 u příležitosti dvoustého výročí založení USA slaveného 4. července 1976. S přezdívkou "Patriot" svůj nátěr získala z vítězného návrhu v soutěži mezi zaměstnanci C&W a po oslavě byla #200 přebarvena na standardní oranžovou a bílou barvu C&W a po prodeji C&W na začátku 80. let 20. století byla nakonec sešrotována.

V roce 2003 byly lokomotivy C&W GP7 #102, #103 a #104 prodány nadaci Pueblo Railway Foundation a nově natřeny na oranžovo-bíle (#103 a #104) a na vlastenecký nátěr Patriot (#102), který kdysi nosila lokomotiva #101 (200) - společnost C&W použila pouze základní barvy, přičemž všechny ozdobné prvky nátěru "The Patriot" zajistili talentovaní dobrovolníci v dílně muzea. Slavnostní křest nově natřené lokomotivy #102 na počest své sesterské lokomotivy #101 proběhl 4. července 2007 a v současnosti z§stává v otevřené expozici železničního muzea v Pueblu chráněná speciálním nátěrem před povětrnostními vlivy.

Motory GP (General Purpose) divize electro-Motive byly nápadem projektového inženýra Dicka Dilwortha. Na konci 40. let 20. století Dilworth viděl, že 30 000 mil amerických hlavních železničních tratí bylo prakticky elektrifikováno, ale 130 000 mil vedlejších tratí, po kterých se přepravovala polovina národní nákladní dopravy, bylo stále z velké části poháněno párou. To považoval za obrovskou marketingovou příležitost.

V knize The Dilworth Story, kterou v roce 1954 vydala společnost Electro-Motive Division, Dilworth vysvětlil, jak se snažil tuto příležitost využít: "Při plánování GP jsem měl dva sny. Prvním bylo vyrobit lokomotivu tak ošklivého vzhledu, že by ji žádná železnice nechtěla na hlavní trati ani nikde poblíž centrály, ale nechala by ji co nejdále v zázemí, kde by mohla vykonávat skutečně užitečnou práci. Mým druhým snem bylo vyrobit ji tak jednoduché konstrukce a bez vánočních ozdob a jiných rozmarů, aby její cena byla podstatně nižší než u našich standardních nákladních lokomotiv pro hlavní tratě."

Dilworthovo vysvětlení samozřejmě pohodlně ignorovalo skutečnost, že Alco s pravděpodobně ošklivější RS-1 představilo koncepci staniční posunovací lokomotivy osm let před EMD. A v jistém smyslu byl Dilworthův projekt neúspěšný. Železnice kupovaly Geepy (GP) pro provoz na hlavních tratích a starší stroje odsouvaly na vedlejší tratě, jak to dělaly vždycky. Ale jeho dítě se stalo naprostým bestsellerem mezi dieselovými motory první generace. Americké a kanadské železnice nakoupily téměř 7 000 exemplářů GP7 o výkonu 1500 koní, představených v roce 1949, a GP9 o výkonu 1750 koní, vyráběných v letech 1954 až 1963.

V těchto počátcích dieselového pohonu si zkušení strojvůdci kabinu Geepu oblíbili, protože na rozdíl od nových proudnicových lokomotiv se v ní cítili jako doma. Strojvedoucí v Geepu s dlouhou kapotou dopředu seděl blízko zadní části lokomotivy a díval se na motor - stejně jako v parní lokomotivě. I při jízdě s krátkou kapotou dopředu měl strojvedoucí výhled až za příď lokomotivy, podobně jako na parníku.

Přidání plně funkční lokomotivy s měřítkem do vašeho seznamu dieselových lokomotiv nebylo nikdy jednodušší než s RailKing Scale GP7. Naše Geepy jsou vybaveny autentickými zvuky dieselů první generace, včetně jednozvuké vzduchové houkačky a dunění 16válcového hlavního motoru EMD model 567 - pojmenovaného tak proto, že každý z jeho válců měl objem 567 cm3. Díky dvěma motorům vybaveným setrvačníkem, regulaci rychlosti Proto-Speed Control, která zajišťuje stabilní rychlost od tří mil za hodinu až po plný plyn, a dvěma dálkově ovládaným spřáhlům Proto-Couplers jsou naše Geepy ideální pro jakoukoli práci od pomalého přepřahání až po tahání na hlavní trati, stejně jako u předlohy.

Společnost EMD provozovala výměnný program FT za GP, který často vedl k tomu, že konstruktér použil komponenty FT v GP, čímž vznikla hybridní lokomotiva o výkonu 1350 koní, označená písmenem "M" za názvem motoru, jako například GP7M nebo GP9M.PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz