Polskie Koleje Państwowe SA PKP #ET22-772 Light & Dark Green Stripe Scheme Class ET22 (201E) Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Polskie Koleje Państwowe SA PKP #ET22-772 Light & Dark Green Stripe Scheme Class ET22 (201E) Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Polská elektrická lokomotiva Polskie Koleje Państwowe SA PKP #ET22-772 Light & Dark Green Stripe Scheme Class ET22 (201E) Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration.

Lokomotivy řady ET22 (v Polsku) nebo E1000 (označení v Maroku) jsou šestinápravové stejnosměrné elektrické lokomotivy vyráběné jako typ 201E lokomotivkou Pafawag Wrocław v letech 1969 až 1989. Celkem bylo vyrobeno 1184 kusů pro Polskie Koleje Państwowe a 23 kusů pro marocké železnice Office National des Chemins de Fer (ONCF). V Polsku se pro tyto stroje používá přezdívka „byk“.

Lokomotiva je určena pro provoz na stejnosměrné napájecí soustavě 3 kV DC a má uspořádání pojezdu Co Co. Na lokomotivě je šest trakčních motorů o celkovém výkonu 3000 kW, maximální rychlost je 125 km/h, provozní hmotnost 120 tun. V síti Správy železnic má průchodnost z hlediska svislých účinků na trať D4, přechodnost z hlediska dynamických účinků 3. Nejvíc lokomotiv této řady je v provozu u polského dopravce PKP Cargo, který je provozuje nejen v Polsku, ale od roku 2007 také v Česku. Několik nepotřebných lokomotiv však již dříve PKP prodaly soukromým dopravcům Kopalnia Piasku "Kuźnica Warężyńska", dnes integrována do firmy DB Schenker Rail Zabrze, a CTL Maczki-Bór (část CTL Logistics). U CTL Logistics je dále několik kusů získaných od ONCF z Maroka. Lokomotivy řady E1000 ONCF byly postupně vyřazovány a část byla prodána CTL Logistics do Polska. V roce 2007 byly v depu Casablanca k dispozici poslední tři lokomotivy této řady používané v případě potřeby jako náhradní za lokomotivy jiných řad.

Polskie Koleje Państwowe S.A. , česky Polské státní dráhy, a. s. nebo Polské státní železnice, a. s. je název někdejší unitární železnice ve vlastnictví polského státu zřízený dekretem prezidenta Polské republiky Moścického ze dne 27. září 1926. V roce 2001 došlo transformací ke vzniku skupiny PKP (Grupa PKP) s holdingovou strukturou, v jejímž čele stojí mateřská akciová společnost Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) s jediným akcionářem - Státní poklad, který je zastoupený Ministerstvem infrastruktury. Společnost ovládá Skupinu PKP (polsky Grupa PKP). Mezi její základní úkoly patří: realizace procesů restrukturizace, hospodaření s přebytečným majetkem, správa finančních toků společností Skupiny PKP, koordinace podnikání spojeného s rozvojem společností Skupiny PKP, příprava privatizačních projektů pro společností Skupiny. PKP S.A. je členem Svazu železničních zaměstnavatelů (Związek Pracodawców Kolejowych) a všechny firmy skupiny zaměstnávají asi 145 tisíc lidí.

Společnosti skupiny PKP :

Polskie Koleje Państwowe S.A. - mateřská společnost celé skupiny. PKP Intercity Sp. z o. o. - společnost zabývající se provozem dálkových a mezinárodních expresních vlaků PKP Szybka Kolej Miejska Sp. z o. o. - firma provozuje příměstskou železniční osobní dopravu v tzv. Trojměstí (tj. města Gdaňsk, Sopoty a Gdyně) a jeho okolí PKP Cargo S.A. - největší polský nákladní železniční dopravce PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o. o. - provozovatel dráhy i nákladní drážní dopravy na širokorozchodné trati LHS PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - správa železniční infrastruktury, bez nádraží PKP Energetyka Sp. z o. o. - správce polské železniční energetiky Telekomunikacja Kolejowa Sp. z o. o. - telekomunikační společnost PKP Informatyka Sp. z o.o. - spravuje informační systémy pro potřeby železnice.

Polskie Koleje Państwowe. Právní forma spółka akcyjna. Datum založení 1926. Předchůdce Císařsko-královské státní dráhy. Adresa sídla Targowa Street 142A, Varšava, Polsko. Oblast činnosti kolejová doprava. Majitel Polsko. Dceřiné společnosti PKP Cargo (33,0 %), PKP Intercity (100 %), Kolejowa Oficyna Wydawnicza, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście (64,9 %), Polskie Koleje Linowe, PKP Polskie Linie Kolejowe (15 %), PKP Energetyka, TK Telekom, PKP Informatyka.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz