Bergslagernas Järnvägar BJ #896 HO Statens Järnvägar Class Da Swedish Old-Time Electric Locomotive DCC & Sound

Bergslagernas Järnvägar BJ #896 HO Statens Järnvägar Class Da Swedish Old-Time Electric Locomotive DCC & Sound
Věkové omezení:14
Skladem: na dotaz
Kategorie:LOKOMOTIVY ELEKTRICKÉ - MODELY HO a další
Kód:MTCDY65A
Výrobce: Gebr. Märklin & Cie. GmbH


Cena 9 993,00 Kč s 21% DPH

Švédská elektrická lokomotiva modelové železnice v měřítku HO pro železniční modeláře v modelářské kvalitě - 30302 Märklin Bergslagernas Järnvägar BJ #896 HO Statens Järnvägar Class Da Swedish Old-Time Electric Locomotive DCC & Sound.

Koncem 40. let 20.století vznikla díky postupující elektrifikaci potřeba nových lokomotiv a SJ zvolila osvědčenou lokomotivu třídy D s tlačnými tyčemi. Základní konstrukce třídy Da byla stejná jako u dřívějších lokomotiv D, ale s mnoha změnami - např- na střeše byl umístěn nový typ motoru (Asea KJC 137), nová ložiska v hnacích kolech a přívody chladicího vzduchu, dále vícenásobná spřáhla, takže mohly jezdit až tři lokomotivy společně - např. na trati Gävle-Borlänge, kde se často používalo trojspřeží Da. Vzhled vozu byl modernější, včetně oken s pryžovým obložením.

V padesátých letech se 93 lokomotiv třídy Da staly novou univerzální lokomotivou SJ, která se používala jak v osobní, tak v nákladní dopravě. Lokomotivy se však na kolejích abnormálně opotřebovávaly kvůli velmi tuhým hnacím nápravám a nebyly nikdy tak populární jako její předchůdci. Jízdní vlastnosti lokomotiv byly v 70. letech 20. století zlepšeny nahrazením paprskových kol s koly SAB s pryžovým odpružením a byly také přestavěny kabiny strojvedoucích na tzv. norrlandské kabiny, které byly lépe izolované.

Spolu s lokomotivami Dm a Dm3 znamenaly lokomotivy Da konec dlouhé éry lokomotiv s tlačnými tyčemi. I v době, kdy se stavěly lokomotivy Da, byly lokomotivy s podvozkem lepší a skutečnost, že se SJ přesto rozhodly objednat více lokomotiv s tlačnou tyčí, byla pravděpodobně částečně způsobena starými zvyky a částečně tím, že lokomotivy byly potřeba co nejrychleji, což hovořilo ve prospěch osvědčené konstrukce.

V polovině 90. let společnost SJ vyřadila všechny své lokomotivy do šrotu nebo je rozprodala soukromým železničním subjektům, např. Falköpings Terminal (později Tågfrakt AB), Tågkompaniet, Netrail, LKAB Malmtrafik (MTAB). Stroj Da 903 Netrail byl v roce 2015 u příležitosti oslav "100 let elektrických vlaků" "Eltåg 100 år" vzkříšen jako "lokomotiva Märklin", přelakován do tmavě zelené barvy a poté se stal muzejní lokomotivou - na jaře 2017 lokomotivu převzalo železniční muzeum v Ängelholmu. V muzeu Järnvägsmuseet se také nachází lokomotiva Da 790 a dvě další (820 a 888) a Da (896) má také muzeum Bergslagernes Järnvägssällskap.

Délka: 13000 mm. Provozní hmotnost: 75 tun. Výkon: 1840 kW. Rychlost: 100 km/h. Výrobce: Asea. Roky výroby: 1952-1957. Počet vyrobených kusů: 93. Původní číselná řada: 790-823, 883-941.

Železnice Borås-Herrljunga (BHJ) byla otevřena v červenci 1863 s tratí dlouhou asi 42 kilometrů a s původním rozchodem kolejí 1217 milimetrů, který byl v roce 1898 přestavěný na normální rozchod (1 435 mm). Původně se železnice jmenovala Borås Järnväg (BJ), ale v roce 1874 se název změnil na BJ se vznikem společnosti Bergslagernas Järnvägar, která používala stejné iniciály. V roce 1930 byla trať sloučena s Varberg-Borås Järnväg (WBJ) a název byl změněn na Varberg-Borås-Herrljunga Järnväg (VBHJ).

Koncem 60. let 19. století se objevila myšlenka vybudovat trať mezi Dalernou a vhodným přístavem na západním pobřeží Švédska. Zájmově vznikla trať mezi Falunem a Göteborgem v délce 478 km v roce 1879. Bergslagernas Järnvägar, BJ, byla jediná železniční společnost, která v 70. letech 19. století postavila tuto železniční trať Göteborg C - stanice Fils - Falun C, největší švédský železniční projekt všech dob a byla největší švédskou společností své doby podle všech kategorií.

Předcházelo tomu však v roce 1908 sloučení společnosti Gävle-Dala Järnväg s Järnvägar Stockholm-Västerås-Bergslagens do železniční frmy Trafikförvaltningen Göteborg-Stockholm-Gävle. V roce 1919 však byla železnice Västerås vyňata a společnost se přeměnila na Trafikförvaltningen Göteborg-Dalarna-Gävle, GDG. Tato správa se vyvinula v největší švédskou železniční společnost a občas měla vlaky rychlejší než SJ. V letech 1939-1946 byla přes Falun elektrifikována hlavní trať mezi Göteborgem a Gävle, kdy v roce 1947 GDG zavedla první švédský rychlík na trase Göteborg C-Falun C-Gävle C pod názvem GDG Express. Provoz zajišťovala nově dodaná elektrická motorová souprava littera XoA společnosti BJ BJ a zbytek GDG byly v roce 1948 znárodněny a sloučeny do SJ.

Podle terminologie používané švédskou státní železniční správou je nyní úsek jižně od Kil považován za Norsko/Vänerbanan, zatímco úsek severně od Kil je považován za Bergslagsbanan, ačkoli celý úsek mezi Göteborgem a Gävle je běžně označován jako Bergslagsbanan.PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz