Soška Dame Valerie 1/5,5 vytvořená podle předlohy the noble female knight drawn by Shinsuke Inue vycházející z grafického návrhu the ARTFXJ line of statues je vysoká cca 22,5 cm s detailním zpracováním.

Figure based on noble female knight drawn by Shinsuke Inue!

There have been countless works of fantasy adorned with fabled female knights, but have you ever wondered what would happen if they fall...

A lady warrior in a compromising situation is an adult fiction staple, so we are pleased to provide you with this precious chance to experience it in the modern day.

Though she may be bound, her eyes are tinged with resistance and her expression defiant. Her plump body, usually covered in rustic armor, fair skin and blonde hair indicate a noble lineage - nothing less than the archetypal female knight of legend.

The original illustration was provided by Shinsuke Inue, a creator who himself wears armor and fights. His deep knowledge is evident in the impressive design of Valerie s equipment. The prototype was sculpted by Kaoru Sakaki, who beautifully recreated her flowing feminine body and realistic armor.

See and enjoy for yourself her nobility in this situation.

It stands approx. 17 cm tall and comes in a window box packaging.

Anime (zkrácený japonský přepis z výrazu animace,= animéšon) je označení pro animované filmy a seriály vyrobené v Japonsku. Dělí se ovbykle na TV seriály, PC speciál OVA (Original Video Animation) nebo online speciál ONA (Original Net Animation),na filmy a hudební videa. Anime je v Japonsku velmi rozšířený druh zábavy a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí, k žánru anime se ale počítá i loutková nebo 3D animace. Animace se v Japonsku stala populární jako alternativní forma dějového vyprávění v porovnání s málo rozvinutým japonským hraným filmem. Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií.

This item has features and themes that are for adults only. Ages 18 and up. Recommended for mature collectors.

General Safety Warning: Products offered may be intended for Adult Collectors. Products may contain sharp points, small parts, choking hazards, and other elements not suitable for children under 15 years old.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz