Model auta pro sběratele Mercedes-Benz 600 Hearse Funeral Car 1936 v černém laku vytvořená podle předlohy originálu designerským týmem v měřítku 1:43 při věrném zachování detailu a kvality zpracování.

Mercedes-Benz (často jen Mercedes) je obchodní značka německého výrobce automobilů, nákladních vozidel, tahačů a autobusů společnosti Daimler AG a její divizí. (Před rokem 2007 měla společnost Daimler AG název DaimlerChrysler AG a ještě předtím Daimler-Benz AG.)

Značka Mercedes-Benz vznikla v roce 1926 po spojení firem Daimler Motoren Gesellschaft a Benz & Cie., jejichž zakladateli byli Gottlieb Daimler a Karl Benz. Společnost Daimler-Benz AG, která tak vznikla, přijala pro své vozy ochrannou známku Mercedes-Benz.

Původní Benzova firma Benz & Cie. Rheinische Gasmotoren-Fabrik je nejstarší světový výrobce automobilů. Symbol značky je velmi známý – již od roku 1926 je to trojcípá hvězda představující „zemi, vodu a vzduch“, jejímž autorem je Gottlieb Daimler, obkroužená tradičním vavřínovým věncem Karla Benze.

Vozy Mercedes jsou pojmenovány po tehdy asi jedenáctileté Mercédès Jellinek – dceři prodejce vozů a rakouskouherského generálního konzula v Nice Emila Jellinka.

Mercedes-Benz má své vlastní firemní muzeum ve Stuttgartu. Je zde zpřístupněna celá historie této značky, jsou zde ukázány všechny firmou podporované sporty – formule, tiráky, dmc. Nachází se zde i prototypy nebo sběratelské exempláře.

Model Mercedes-Benz 500K patří k nejhodnotnějším historickým vozidlům současnosti. Vůbec nejcennějšími jsou pak vozy s karoserií Spezial Roadster.

Na první pohled se vozy Mercedes-Benz 500K (W29) často pletou s následující sérií 540K (W24). Pravda, zvláště u roadsterů je vzhled u většiny vozů velmi podobný, stejně jako základní koncepce a většina konstrukčních řešení, ovšem model 540K vynikal podstatným způsobem modifikovaným, výrazně odlehčeným trubkovým rámem přímo odvozeným ze závodních „stříbrných šípů“.

Model Mercedes-Benz 500K (W29) slavil svoji výstavní premiéru na berlínském autosalonu v roce 1934 a do roku 1936, kdy jej ve výrobě nahradila právě řada 540K, vzniklo jen 342 kusů. Vůz přímo navazoval na řadu Mercedes-Benz 380/380K (W22), jež byl představena teprve v roce 1933! Situace se totiž velmi rychle měnila a v Německu raketovým tempem rostl počet zámožných zákazníků, kteří žádali ještě větší motory a okázalejší karoserie.

Z tohoto pohledu je možno řadu 500K považovat za odrazový můstek k modelu 540K, jenž se vyráběl až do válečného roku 1940 a zapsal se do dějin jako vrchol celé této konstruktérské větve začínající modely S/SS/SSK z hloubi dvacátých let. Vozy Mercedes-Benz 500K vynikaly typicky dlouhou kapotou a vyráběly se v celé řadě karosářských verzí. Zákazníci odebrali několik desítek samostatných podvozků pro karosování u externích dodavatelů, ovšem nejcennějšími jsou tovární dvoumístné vozy Spezial Roadster z dílen v Sindelfingenu.

Mercedes-Benz 500K stál na konvenčním, samostatném rámu, ovšem vynikal nezávislým zavěšením všech kol modifikovaným z řady W22. Přední kola spočívala na párech lichoběžníkových závěsů a ta zadní na výkyvných poloosách, všechna pak byla doplněna vinutými pružinami. Většina vozů byla opatřena sedmnáctipalcovými drátovými koly Rudge Whitworth a velkými světlomety dodávanými firmou Carl Zeiss (jejich účinek byl tehdy vynikající, ovšem také díky 12V soustavě).

Brzdy sice ještě měly bubny na všech kolech, ale byly ovládány kapalinovou soustavou doplněnou podtlakovým posilovačem Bosch (patent jeho vynálezce Belgičana Alberta Dewandrea). Řízení s oběhem kuliček se ještě muselo obejít bez posilovače, což při pohotovostní hmotnosti vozů často překračující 2,5 t vyžadovalo značné úsilí zvláště při manévrování v omezených prostorech.

O pohon modelu Mercedes-Benz 500K se staral řadový zážehový osmiválec řady M24 převrtaný oproti řadě 380 z 3,8 až na 5,0 l. Zachoval si však vrchové plnění OHV s jedním sacím a jedním výfukovým ventilem pro každý válec i jediný, byť dvojitý karburátor. Písmeno „K“ v názvu vozu napovídalo o použití mechanického kompresoru Roots, s nímž motor při kompresním poměru 6,5:1 dosahoval výkonu 163 koní (120 kW).

Standardem byla čtyřstupňová převodovka se synchronizací horních dvou stupňů, příplatkový „pětikvalt“ měl synchronizovanou i pětku. Kompresor se spínal plným prošlápnutím plynového pedálu, ovšem spotřeba paliva se pak pohybovala okolo 30 l/100 km. Vozy Mercedes-Benz 500K jezdily až dech beroucích 160 km/h. Je ale třeba dodat, že podobnými rychlostmi se o několik let později proháněli němečtí důstojníci, často vlastnící M-B 500K či 540K, s konfiskovanými automobily Tatra T77/T87 s méně než polovičním výkonem…

Vozy Mercedes-Benz 500K byly dodávány ve třech délkách podvozků, z nichž ten nejkratší vynikal rozvorem náprav 2 980 mm a stal se rovněž základem všech 25 vozů s jedinečnou tovární karoserií „Spezial Roadster“. Není známo, kolik z těchto vozů se dochovalo do dnešních dnů, ale třeba Ecclestoneův 500K Spezial Roadster se před šesti lety vydražil v přepočtu za 28 milionů Kč…

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz