Statens Järnvägar SJ #1422 Mörkblå Dark Blue X Scheme Class Rc 7 Express Swedish Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Statens Järnvägar SJ #1422 Mörkblå Dark Blue X Scheme Class Rc 7 Express Swedish Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration
Skladem: na dotaz
Kategorie:LOKOMOTIVY ELEKTRICKÉ - MODELY HO a další
Kód:DC678723
Výrobce: Unspecified


Cena 9 993,00 Kč s 21% DPH

Švédská elektrická lokomotiva LIVE - Statens Järnvägar SJ #1422 Mörkblå Dark Blue X Scheme Class Rc 7 Express Swedish Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration.

V roce 2001 společnost SJ přestavěla řadu lokomotiv Rc6 a osobních vozů pod neoficiálním názvem Blue X, aby nahradila těžkopádné vlakové soupravy X2. Protože však maximální rychlost vlaku X2 je 200 km/h a lokomotivy Rc6 jsou schváleny pouze pro rychlost 160 km/h, znamenalo to, že náhradní vlaky nebudou schopny plnit jízdní řád vysokorychlostních vlaků. Dvě lokomotivy byly proto zkušebně přestavěny na rychlost 180 km/h a při zkušební jízdě v září 2001 dosáhly rychlosti 200 km/h.

Dvě přestavěné lokomotivy - 1421 a 1422 - dostaly nápis Rc7 a stejně jako ostatní vozidla Blue X byly přelakovány do tmavě modrého barevného schématu s úpravou souvisejících osobních vozů nápisy A11, B11 a RB11 pro rychlost 180 km/h.

Ukázalo se však, že vybavení vozů magnetickými kolejovými brzdami (které jsou nutné pro zajištění dostatečné brzdné síly pro vysokorychlostní provoz) je příliš nákladné. Některé vozy tak nebyly nikdy přestavěny a oba stroje Rc7 nemohly být používány pro maximální rychlost a byly v roce 2003, resp. 2004 převedeny na třídu Rc6.

Třída Rc je nejpoužívanější univerzální elektrickou lokomotivou ve Švédsku používaná jak v nákladních, tak v osobních vlacích. Největším provozovatelem je společnost Green Cargo, i když ji provozují také společnosti SJ Statens Järnvägar, Tågab, Hector Rail a švédská dopravní správa. Mezi dřívější provozovatele patří Veolia Transport.

Lokomotiva Rc se poprvé objevila v roce 1967, aby nahradila starší lokomotivy D. Lokomotivy se vyznačují použitím tyristorů namísto staršího systému založeného na relé. Úspěch řady Rc1 - Rc4 je založen právě na tyristorové technologii ASEA, která se ve švédských lokomotivách používá již od 60. let 20. století. V letech 1967 až 1982 bylo uvedeno do provozu celkem 265 strojů. Čtvrtá série byla se 130 jednotkami největší z této řady lokomotiv.

Označení "Rc" neznamená nic jiného než to, že se jedná o velké písmeno "R", a vedlejší písmeno "c" znamená, že se jedná o třetí variantu v rámci tohoto hlavního písmena "R". Lokomotivy Rc lze sdružovat až tří za sebou nebo s lokomotivami Rm. Jediné vlaky, které tuto možnost více využívaly, byly vlaky na převoz železné rudy, které pak používaly tři lokomotivy Rm nebo Rm+Rc4+Rm. Ostatní nákladní vlaky ve Švédsku nejsou tak těžké, aby to bylo nutné, obvykle se používá jedna nebo dvě lokomotivy, i když v vlacích na převoz ocele byly někdy použity tři lokomotivy Rc. Nevýhodou tyristorem řízených Rc lokomotiv byly problémy s dálkovým ovládáním a špatný účiník při rozjezdu v důsledku přenastavení tyristorového řízení. Požadavky na jalový výkon lokomotiv jsou pokryty kondenzátory o výkonu 720 kVAr na lokomotivu.

Lokomotivy Rc jsou největší řadou lokomotiv, která kdy byla ve Švédsku postavena. Jedná se o elektrické Lokomotivy určené pro nákladní i osobní vlaky ve všech částech Švédska. Od dřívější švédské řady lokomotiv se liší tím, že mají stejnosměrné motory řízené tyristory. Celkem bylo společnosti Statens Järnvägar (SJ) dodáno 366 lokomotiv Rc, které se po jejím rozdělení staly vlastnictvím společností SJ AB, Green Cargo a státních drah. Byly vyrobeny v letech 1967 až 1988. Předchůdcem lokomotiv Rc byl prototyp lokomotivy typu Rb, který byl vyroben v roce 1962.

Ve Švédsku jsou lokomotivy Rc stále nejběžnějším typem lokomotiv a to také pro osobní vlaky, které obvykle jezdí s motorovými vozy, například X40 a Regina. Motorové vozy jsou rychlejší jak ve zrychlení, tak často i v maximální rychlosti. Osobní vlaky v regionu Mälardalen jsou často provozovány se dvěma lokomotivami Rc, po jedné na každém konci, aby měly lepší zrychlení a mohly se otáčet bez přejíždění. Osobní vozy ve vozovém parku SJ jsou taženy výhradně lokomotivami Rc. Od roku 2020 jsou lokomotivy Rc stále používány po celém Švédsku na osobních i nákladních linkách, i když jsou pomalu nahrazovány novými EMU, například ER1.

Celkem bylo ve Švédsku vyrobeno 8 verzí lokomotiv Rc, včetně nákladní lokomotivy Rm určené k tahání vlaků se železnou rudou. Lokomotivy Rc1, Rc2, Rc4 a Rc5 mají maximální povolenou rychlost 135 km/h. Lokomotivy Rc3 a Rc6 mají maximální povolenou rychlost 160 km/h.

Rc7 byla přestavbou Rc6, která měla táhnout náhradní vlaky potřebné v případě zrušení nebo zpoždění vlaků X 2000. Rc7 měl maximální povolenou rychlost 180 km/h. Maximální povolená rychlost bez nouzových elektromagnetických kolejových brzd je však 160 km/h a udržování dalších vozů bylo považováno za příliš nákladné. Z tohoto důvodu byly všechny vozy Rc7 následně přestavěny zpět na Rc6. Všechny vozy Rc1-Rc7 váží 75 až 80 tun, zatímco Rm váží 90 tun. Maximální rychlost Rm je pouze 100 km/h a jedná se o výkonnější lokomotivy.

Motory založené na konstrukci Rc byly prodávány do dalších zemí. Rakouské spolkové dráhy zakoupily 10 lokomotiv Rc2 s přídavnými brzdami pro alpské podmínky, třídu ÖBB 1043. Jedna z lokomotiv byla při nehodě těžce poškozena, ale zbylých devět odkoupila švédská společnost Tågåkeriet i Bergslagen AB (TÅGAB) a vrátila je do Švédska. Mírně upravená lokomotiva Rc4 byla prodána norským státním drahám v Norsku, známá jako El 16. Třída RAI 40-700 (viz Íránské železnice RC4) o osmi lokomotivách byla počátkem osmdesátých let vyvezena do Íránu pro použití na elektrifikovaných úsecích v blízkosti tehdejších sovětských hranic; vycházely z Rc4, ale měly podvozky typu Rm, vzduchové filtry odolné proti písku a neměly kulatá okna na boku. V roce 1977 byl ve Spojených státech testován vůz Rc4 pro použití v osobních vlacích společnosti Amtrak. Motor Rc4 se osvědčil a stal se základem pro AEM-7.

Označení hnacího motoru - LJM 450. Maximální trvalý výkon - 3,6-4 MW. Napětí kontaktního vedení - 15 kV 16 2/3 Hz. Hmotnost - 78 t. Maximální tažná síla - 250 kN. Maximální rychlost - 135 km/h.

SJ (oficiálně SJ AB) je státní provozovatel osobních vlaků ve Švédsku. Společnost SJ vznikla v roce 2001 z divize veřejné dopravy Statens Järnvägar, když se bývalá vládní agentura rozdělila na šest samostatných státem vlastněných akciových společností - SJ Götalandståg, SJ Norge, SJ Norrlandståg, SJ Öresundståg, Stockholmståg, SJ Snabbtåg. V roce 2018 SJ přepravila 31,8 milionu cestujících.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz