Diesel-elektrická lokomotiva modelové železnice v měřítku HO pro železniční modeláře v modelářské kvalitě - 298 MTB Model Československé Dráhy ČSD #T499.0001 HO Kyklop Blue Yellow Scheme Class 759.002 Diesel-Electric Locomotive DCC Ready.

■ Diesel-elektrická lokomotiva řady T499.0 Československých státních Drah ČSD, nejrychlejší česká motorová lokomotiva s prototypy T499.0001 a 0002 / 759.002 z roku 1975 s přezdívkou Kyklop podle velkého hlavního reflektoru umístěného netradičně pod čelními okny. ■ NEdigitalizovaný model s digitálním rozhraním NEM 652 Plux22 (22-pin) pro dodatečnou digitalizaci a ozvučení Jacek. ■ Účinný 5-pólový motor se setrvačníkem s pohonem všech čtyř náprav s bandážovanými koly. ■ Trojice čelních a dvojice koncových světlometů se mění dle směru jízdy, zvlášt zapínatelná volba návěstních světel a čelního reflektoru (u DCC verze), lze měnit jas reflektoru přepínačem na DPS, osvětlení stanoviště strojvedoucího (u DCC). ■ Šachta NEM 362 s kinematikou krátkého spřáhla.

Stroj řady 759 (do roku 1987 řada T 499.0) je diesel-elektrická lokomotiva s elektrickým přenosem výkonu určená původně pro rychlíky na hlavních tratích. Pro svůj tvar čela s jedním velkým kulatým reflektorem pod oknem stanoviště strojvedoucího si vysloužila přezdívku „kyklop“. Dva prototypy byly v pražské ČKD vyrobeny v roce 1974 jako plánovaná náhrada nejvýkonnějších parních lokomotiv na neelektrifikovaných tratích. Během následujících let prošly dlouhodobým testováním, mimo jiné i na expresu Ostravan z Bohumína do Prahy. Při zkouškách roku 1976 dosáhl první prototyp rychlosti 176 km/h a drží tak i v současnosti stále platný rychlostní rekord tuzemských motorových lokomotiv.

K sériové výrobě však nedošlo a ani oba prototypy se v provozu dlouhodobě neudržely – po ukončení zkoušek přešly jako pronajaté do nákladní dopravy. První prototyp byl po častých závadách a požáru odstaven koncem roku 1979 a krátce nato podobný osud potkal i druhý stroj. Oba stroje zakoupil Výzkumný ústav železniční (VÚŽ) a využíval lokomotivu T 499.0002 na zkušebním okruhu v Cerhenicích jako zátěžové a brzdicí vozidlo. První stroj byl zlikvidován roku 1989 po nárazových zkouškách. Druhý stroj sloužil na okruhu do roku 1992, kdy byl po dalším požáru odstaven. Po přesunu do Nymburka a opravě sloužil jako neprovozní exponát na železničních výstavách až do roku 2012, kdy ho zpět odkoupil VÚŽ ke komplexní rekonstrukci a vrátil ho následně do provozu na jaře 2015. Kromě služby na cerhenické základně plní funkci historického vozidla a je předváděn veřejnosti na mnoha historických jízdách a akcích.

V polovině 60. let byla v ČKD rozpracována konstrukce nového lokomotivního motoru řady 230 pro osobní a rychlíkovou dopravu. V roce 1968 byl tento motor pod označením K 12 V 230 DR poprvé použit v lokomotivě řady T 478.3, ale zároveň se měl stát hnacím agregátem pro připravovanou rychlíkovou lokomotivu s maximální rychlostí 140 km/h. Vývoj této lokomotivy započal již roku 1967, ale pro zpoždění konstrukce a další problémy byla tohoto roku teprve hotova prototypová dokumentace. Mezitím začaly být po zkušebním provozu prototypů v roce 1970 hromadně vyráběny lokomotivy řady T 478.3, které se sice ukázaly pro dopravu přínosné a po prvotních problémech se osvědčily, přesto ale nebyly pro vedení nejdůležitějších a nejtěžších rychlíků a expresů na neelektrifikovaných tratích dostatečně rychlé a výkonné. Československé státní dráhy (ČSD) proto požadovaly novou, moderní, vysoce výkonnou a dynamickou motorovou lokomotivu, která by tyto předpoklady splnila. Zadávání výroby však narazilo na mnoho problémů, mezi něž patřila dohoda RVHP, podle které nesměly být v Československu takto výkonné motorové lokomotivy vyráběny. Přesto byla výroba prototypů odsouhlasena a zahájena v roce 1973 po více než pěti letech od počátku vývojových prací.

U řady T 499.0 se použil smíšený, střídavě-stejnosměrný přenos výkonu. Spalovací motor K 12 V 230 DR byl čtyřdobý vznětový stojatý dvanáctiválec s uspořádáním válců do V, s vrtáním 230 mm, zdvihem pístů 260 mm a přeplňováním pomocí dvojice turbodmychadel, pomocí jejichž úpravy se podařilo konstruktérům dosáhnout zvýšeného výkonu oproti verzi použité u lokomotiv T 478.3, a to 1 760 kW při 1 150 ot./min. Motor tvoří jeden montážní celek spolu s trakčním alternátorem TA 602 (který je na něj namontován přímo) a dynamostartérem D 208. Všechny tři součásti jsou propojeny společným hřídelem. Zbytek přenosové soustavy tvoří usměrňovač a stejnosměrné trakční motory typu TE 017. Vytápění soupravy zajišťuje topný alternátor A 403, spojený pružnou spojkou s hřídelem trakčního alternátoru. Kromě obvyklé přímočinné a samočinné tlakové brzdy je lokomotiva také vybavena elektrodynamickou brzdou (EDB) o výkonu 2 000 kW, pracující v osmi výkonových stupních. Prvky EDB jsou uloženy v menším prostoru strojovny, odděleném mezistěnou.

Regulaci výkonu zajišťuje mechanický kontrolér s jízdním voličem na pultech. Disponuje dvanácti jízdními stupni (a třináctým stupněm s vypnutým vytápěním vlaku). Při jízdě v manuálním režimu strojvedoucí volí řídicím kontrolérem jednotlivé stupně, kterými reguluje otáčky motoru. Kromě ručního řízení byly oba stroje jako první tuzemské motorové lokomotivy vybaveny systémem ARR (Automatická regulace rychlosti) s možností cílového brzdění, proto je i brzdič samočinné brzdy řízen elektricky.Po počátečních problémech a následných úpravách se však systém neosvědčil a později jej Výzkumný ústav železniční při působení na zkušebním okruhu demontoval.

Motorová lokomotiva řady 759 (dříve T 499.0). Tovární označení 1435 Bo Bo 2400 . Řada dle Kryšpína (ČSD) T 499.0. Řada dle UIC (ČR) 759. Výrobce ČKD Praha. Výroba v letech 1974. Počet vyrobených kusů 2. Provozovatel (ČSD, ČD), VÚŽ. Období provozu 1975–1992, 2015–dosud. Hmotnost ve službě 85 000 kg. Délka přes nárazníky 17 840 mm. Minimální poloměr projížděných oblouků 125 m. Rozchod 1 435 mm Parametry pohonu Uspořádání pojezdu Bo Bo . Trvalý výkon 1 760 kW. Maximální tažná síla 270 kN. Maximální povolená rychlost 140 km/h. Typ spalovacího motoru K 12 V 230 DR. Přenos výkonu elektrický smíšený.

https://www.youtube.com/watch?v=G9QbGydh-ks
https://www.youtube.com/watch?v=luxOw0X_eq0

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz