Diesel-elektrická lokomotiva modelové železnice v měřítku HO pro železniční modeláře v modelářské kvalitě - 10 003 770 Atlas Atchison, Topeka & Santa Fe #4676 HO Yellow Bonnet Class EMD SD-26 Diesel_Electric Road Switcher Locomotive DC DCC & Sound.

■ Zpomezi více než 220 lokomotivami vyrobenými společností EMD mezi červencem 1958 až březnem 1963 měla lokomotiva typu SD-24 celkový výkon 2400 koní a byla vybavena s přeplňovaným motorem 567D-3 a uspořádáním kol C-C. Většina strojů SD-24 zakoupily čtyři železnice: Chicago Burlington & Quincy, Santa Fe ATSF, Southern a Union Pacific.
■ Model Atlas HO má unikátní detaily pro jednotlivé železnice:
Burlington (CB&Q): vysoký nos, jedno-tónová houkačka na krátkých tratích, světlo Gyra-light na krátké kapotě (nefunkční), poklop pro zazimování.
Santa Fe: nízká příď, tří-tónvá houkačka umístěná na levé straně kapoty za kabinou.
Southern: vysoká příď, pěti-tónová houkačka na kabině, zvonek na krátké kapotě.
Union Pacific: nízká příď, tří-tónová houkačka namontovaná mezi 2. a 3. ventilátorem chladiče, poklop pro zazimování Guilford 615, 643 a
MAERSK (ATSF): vybaveny příkopovými světly.
■ Model má digitální dekodér se zvukovými funkcemi ESU LokSound, podporující všechny režimy programování DCC pro řízení motoru pro vynikající regulaci chodu modelu při nízkých rychlostech v analogovém i DCC režimu. ■ Flexibilní mapování funkčních tlačítek F0 až F31 v systému Atlas Master Series Gold pro všechny normy a doporučené postupy NMRA DCC. ■ K dispozici je více než 20 zvukových efektů, včetně spouštění motoru a vypnutí, zvuků hlavního motoru přes všech osm zářezů, zvonku, vzduchové houkačky, vzduchu kompresoru, dynamických brzd a dalších. ■ Pětipólový motor s našikmo vinutým rotorem a dvěma setrvačníky pro optimální tah při všech rychlostech. ■ Samostatně ovládané čelní a zadní zlatobílé LED svtělomety, obrysová světla a světla na číselné tabuli se zmnou podle směru jízdy. ■ Světelné efekty odpovídající předloze, včetně světla Gyralight a světla Mars. ■ Detailně zpracované, samostatně aplikované střešního potrubí. ■ Rám a podvozek z tlakově litého odlitku. ■ Kovová spřáhla kompatibilní s typem Kadee (2). ■ Vysoce detailně propracované příčky spřáhel. ■ Samostatně instalovatelné stěrače čelního skla. ■ Velmi přesné lakování a nápisy lokomotivy podle originálního schématu. ■ Mnoho samostatných detailů, jako jsoupPotrubí na nápravách, MU a hadice vzduchového rozvodu, zábradlí, kovové schůdky, ventilátory, sluneční clony, antény a další! ■ Figurka mašinfíry. ■ Určeno pro provoz na kolejích s kódem 70, 83 a 100. ■ Minimální provozní poloměr: 46 cm (18 palců).

SD-26 byly motorové lokomotivy EMD SD-24, které společnost Atchison, Topeka and Santa Fe Railway přestavěla mezi lednem 1973 a lednem 1978. Ve snaze ušetřit náklady na nákup nové hnací síly se společnost Santa Fe rozhodla navázat na úspěch svých programů přestavby CF7 a dalších investičních akcí a prodloužit životnost svého vozového parku 80 stárnoucích lokomotiv SD24 jejich přestavbou ve svých dílnách v San Bernardinu v Kalifornii. SD24 sice neměla velký prodejní úspěch, ale byla to dobrá lokomotiva, kterou si železnice oblíbily. V roce 1973 se však začaly objevovat problémy. Ne s motory, ale s elektrickými systémy. Tyto lokomotivy byly vyrobeny předtím, než EMD vynalezla polovodičové elektronické systémy Dash-2, a používaly v podstatě stejný elektrický systém jako lokomotivy GP7. Se šesti trakčními motory o výkonu 400 koní však velmi zatěžovaly generátor a elektroinstalaci. Spálená kabeláž, vypnuté jističe a další závady se začaly objevovat, když vstoupily do druhého desetiletí provozu.

S programem CF7 provedla společnost Santa Fe úspěšně velkou opravu svých SD24, kdy byl rozebrán, zkontrolován a přestavěn motor 567D3 o 645 dílčích částí s písty, vložkami a hlavami, čímž se zvětšil zdvihový objem a motor byl účinnější, tj. zvýšil se výkon z 2400 koní na 2625 koní. Elektroinstalace byla kompletně převinuta novými kabelovými rozvody a doplněná elektronickými integrovanými IO kartami Dash-2. Zvonek byl přemístěn z předního podvozku na střechu mezi ventilátory dynamické brzdy a chladiče. Byly designově upraveny stupačky rozšířením a snížením a dodatečně instalována klimatizace a vylepšené mřížky dynamické brzdy s prodlouženou životností.

Největší kosmetickou změnou bylo přidání nového systému filtrace vzduchu přímo za kabinu, což jim dodalo zvláštní hrbatý vzhled. Původní vzduchové nádrže byly v párech přemístěny na vršek mřížek dynamické brzdy uprostřed dlouhé kapoty zakrývajcí po stranách ventilátor chlazení dynamické brzdy a po obou stranách ventilátoru chladiče v samé zadní části lokomotivy. A přestože si původně ponechali jednodílná čelní skla z lokomotivy SD24, později je kvůli snížení skladových zásob a úspoře nákladů dovybavili novějšími dvoudílnými čelními skly EMD.

Přestavěné lokomotivy sloužily ve velké části systému Santa Fe. Jeden stroj 4625 krátce po přestavbě v srpnu 1974 havaroval. Dalších 44 jednotek vyřadila společnost Santa Fe v roce 1985 a nahradila je nejmodernějším stoji, zatímco o rok později bylo zbývajících 35 jednotek prodáno společnosti Guilford Rail System (nyní Pan Am Railways). Od roku 2012 byly všechny jednotky SD26 sešrotovány.

Železnice Atchison, Topeka and Santa Fe Railway (ATSF), často označovaná jako Santa Fe nebo AT&SF, byla jednou z největších železnic ve Spojených státech. Železnice byla založena v únoru 1859, aby obsluhovala města Atchison a Topeka v Kansasu a Santa Fe v Novém Mexiku. V roce 1873 dosáhla železnice hranice mezi Kansasem a Coloradem a v roce 1876 dosáhla Puebla v Coloradu. Aby vytvořila poptávku po svých službách, zřídila železnice realitní kanceláře a prodávala zemědělskou půdu z pozemkových grantů, které jí udělil Kongres.

Přestože byla železnice pověřena obsluhovat město, rozhodla se Santa Fe obejít, a to kvůli technickým problémům hornatého terénu. Nakonec odbočka z Lamy v Novém Mexiku přivedla železnici Santa Fe do stejnojmenného města.

Santa Fe byla průkopníkem intermodální nákladní dopravy; v různých obdobích provozovala leteckou linku, krátce existující Santa Fe Skyway a flotilu vlečných lodí Santa Fe Railroad Tugboats. Její autobusová linka rozšířila osobní dopravu do oblastí nedostupných po železnici a trajekty v Sanfranciském zálivu umožnily cestujícím dokončit cestu na západ k Tichému oceánu. AT&SF se stala námětem populární písně Harryho Warrena a Johnnyho Mercera "On the Atchison, Topeka and the Santa Fe", napsané pro film The Harvey Girls (1946).

Železnice oficiálně ukončila provoz 31. prosince 1996, kdy se spojila s Burlington Northern Railroad a vznikla tak společnost Burlington Northern and Santa Fe Railway.PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz