New South Wales Government Railways NSWGR #8136 HO Australia Creme Red Yellow Orange White Candy Scheme Class 81 MK II Diesel-Electric Locomotive DCC & Sound

New South Wales Government Railways NSWGR #8136 HO Australia Creme Red Yellow Orange White Candy Scheme Class 81 MK II Diesel-Electric Locomotive DCC & Sound

Diesel-elektrická lokomotiva modelové železnice v měřítku HO pro železniční modeláře v modelářské kvalitě - 8136S SDS Models New South Wales Government Railways NSWGR #8136 HO Australia Creme Red Yellow Orange White Candy Scheme Class 81 MK II Diesel-Electric Locomotive DCC & Sound, epocha IV.

■ Diesel-elektrická lokomotiva třídy 81 australských státních železnic New South Wales Government Railways NSWGR/Státní železniční úřad Nového Jižního Walesu SRA (State Rail Authority of New South Wales) v nátěru candy v provozu od 15. března 1983 na elektrifikovaných tratích státu Nový Jižní Wales za osobní a nákladní vlaky do měst Lithgow na hlavní západní trati a do Wyongu na hlavní severní lince, do Newcastlu na druhé lince, do Port Kembla a do města Illawarra a za uhelné vlaky z dolu Glenlee na hlavní jižní trati do Port Kembla. ■ Digitalizovaný model s digitálním rozhraním DCC 21 PIN s digitálním dekodérem ESU DCC Sound decoder a reproduktory s lokálně nahranými remastrovanými zvuky. ■ Má 5-pólový motor se šikmým vinutím s dvěma mosaznými setrvačníky pro pohon všech náprav pro zajištění hladkého chodu. ■ Funkční čelní, koncové a obrysové LED světlomety s ručním spínáním. ■ Těžký, vysoce detailní, tlakově litý podvozek z kovu se samostatně aplikovanými díly a precizně opracovaná karoserie z plastu (ABS). ■ Čelní a koncové LED světlomety, obrysová světla, podsvětlené číselné tabule a příkopová světla LED se mění podle směru jízdy. ■ Extrémně přesný model vycházející z pečlivého designu s nejvyšší věrností k měřítku. Naše modely jsou z výroby vybaveny 21 pinovou deskou s DC zástrčkou nebo zvukovým dekodérem ESU DCC s lokálně nahraným a vyvinutým hlubokým zvukem. ■ Možnost vlastního číslování. ■ Detailně propracovaný interiér kabiny s postavami strojvedoucího a strojníka. ■ Kovová madla a plastová brzdová potrubí. ■ Černěná disková kola z kovu. ■ Věrně a precizně realizovaný lak a potisk. ■ Kovová leptaná zrcátka a stěrače čelního skla. ■ Samostatně aplikované vzduchové hadice. ■ Vysoce detailní spodní rám a samostatně aplikované kovové části brzd. ■ Klaksony z mosazi. ■ Odpružené kovové pantografy a nárazníky. ■ Kovové spojky/spřáhla Genuine Kadee. ■ Model bude fungovat na kolejích kódů 70, 83 a 100. ■ K dispozici ve více různých barevných schématech na 4 různých verzích lokomotivní skříně zachycující změny designu a barevných schémat ve významných obdobích provozu.

Pro Státní železniční úřad Nového Jižního Walesu New South Wales Government Railways NSWGR/Státní železniční úřad Nového Jižního Walesu SRA (State Rail Authority of New South Wales) představovaly první sériové lokomotivy třídy 81 dodané ud výrobce v září 1982 začátek nové éry s významným zvýšením jmenovitého výkonu na 2240 kW/3000 HP oproti stávajícím jednotkám hlavní řady s výkonem maximálně 1 500 kW/2 000 k, které byly dále vybavené inovativní a vysoce snado opravitelnou mechanikou konstrukce a moderní počítačovou technologií. Také se jako první třída lokomotiv objevuje v pestrém pruhovaném nátěru CANDY a stejně tak se v roce 1991 u série čtyř dalších jednotek poprvé objevuje v modrém barevném schématu Freight Rail. Během následujících dvou let se objevila třída BL od železnice ANR a o něco později třída G od spoleřnosti V/Line prakticky identické specifikace, ale zcela odlišného vzhledu. Všechny tři lokomotivní třídy eviduje výrobce Clyde Engineering pod kódovým označením JT 26C-2SSl, mají však odlišně navržené skříně podle druhu provozní a servisní činnosti. Lokomotivy společně vycházejí z dřívějších jednotek ANR AL (JT26C) a CL Class (AT26C) a jejich původ lze vysledovat až do třídy Westrail L (GT 26C). Třída SRA 422 (J26C) je také příbuzná s podstatě stejným motorem, ale postráda turbodmychadlo.

Lokomotiva třídy 81 je postavena na samostatném tuhém podvozku, kde lze každou část karoserie mezi kabinami nadzvednou pro snadný přístup ke všem hlavním agregátům. Na lokomotivě se tak mnohem snadněji provádí servis a velké či generálních opravy. Naproti tomu stroje tříd G a BL používají konvenční konstrukci karoserie s přístupem ke komponentům střešním poklopem. Druhé uspořádání je levnější vyrobit, ale méně vhodné pro servis. Na druhé straně oproti podvozkům „High-Ad“ u modelu 81 mají třídy G a BL modernější podvozky „Trimount“ s lepšími parametry při rozjezdu. Písmena „SS“ u kódu modelu znamenají „Super Series“, sofistikovaný systém ovládání prokluzu kol. Maximální tažné síly lokomotivy se dosáhne při otáčení kol rychlosti o 5 % až 15 % vyšší než je skutečná rychlost vlaku, tj. pro maximální tažnou sílu musí lokomotiva prostě začít prokluzovat. Řídicí systém určí aktuální „rychlost při zemi“ pomocí „Dopplerova efektu“ z radaru nasměrovaného na trať a poté omezí výkon tak, aby se rychlost kola udržela jen o málo vyšší než rychlost vůči zemi. Kontrola prokluzu kol Super Series tak znamená, že ačkoliv je na papíře pouze o 50 % výkonnější než např. lokomotiva Clyde-GM 422 nebo Comeng-Alco 80, je jednotka třídy 81 v mnoha ohledech výkonově za dvě takové jednotky, protože dokáže využít tažnou sílu mnohem efektivněji, což dramaticky zvyšuje schopnost lokomotivy táhnout vlak o vyšší hmotnosti, tj.tonáž na vlak a celkovou roční tonáž v rámci státní železniční sítě.

U třídy 81 lze také snadno upravovat karoserii, např. když bylo třeba upravit umístění přívodů vzduchu z boku střechy dolů na stranu lokomotivy (daleko od jednotky chladiče s trojitým ventilátorem) kvůli problémům s přehříváním při jízdě v úzkých tunelech při zpětném nasávání výfukových plynů. Po úspěšných zkouškách na stroji 8117 byly všechny jednotky od čísla 8126 již vyráběné s touto úpravou a všechny původní jednotky takto rychle doupraveny. Některé pozdější úpravy karosérie zahrnovaly také u některých jednotek třídy zařízení pro pomalý chod při posunu uhelných vlaků přes zařízení pro nakladání a vykladání uhlí. V roce 1991, několik let po dokončení výroby původních osmdesáti lokomotiv, vyrobili u společností Clyde Engineering další čtyři stroje pro nákladní železnici Freight Rail s využitím náhradních dieselových motorů, alternátorů a dalších konstrukčních podsestav včetně speciálně repasovaných a modernizovaných trakčních motorů ze stažených lokomotiv třídy Clyde-GM 421. To bylo možné, protože stroje třídy 81 se ukázaly výrazně spolehlivější než předchozí třídy a Freight Rail nepotřeboval všechny náhradní díly, které byly zakoupeny s původními lokomotivami, ale další čtyři lokomotivy jim pomohly zvládnout nárůst v nákladní přepravě. Problémy s chlazením strojovny pro běžnou údržbu společné pro všechny jednotky s kabinou se řešily u pozdějších čtyřech jednotkách přidáním malých žaluzií na střechu poblíž turbodmychadla a vystředěním osazení dvoukřídlých dveří v karoserii. Ze stejného důvodu přibyla malá dvířka pod chadiče a také řada vnitřních změn výfukového systému. V roce 1988 dostaly dvě lokomotivy s čísly 8120 (železnice Hunter Valley na převoz uhlí) a číslem 8172 (v nákladní a osobní dopravě do Melbourne) barevné schéma ke 200. výročí vzniku USA spolu s lokomotivami řad 48, 422 a dvěma lokomotivami řad 80 a 86. Powerline vydala pamětní limitovanou edici v tomto provedení v roce 1988, což je velmi oceňované sběrateli a modeláři. V roce 1990 se navrhlo nové barevné schéma pro stroje s čísly 8167, 8175 a 8601 ve shodě se zavedením nového kontejnerového provozu „Superpak“ s nátěrem kontejneru ve tmavě modré s nízko umístěným žlutým proužkem. Schéma se však bralo za příliš složité, proto se ujalo jednodušší schéma bez šedé se žlutým panelem na horní a spodní části obou konců lokomotivy kvůli lepší viditelnosti. První modré schéma zlidovělo pod názvem „Stealth“ jako narážka na odtajnění v té době utajovaných vojenských letadlech Spojených států, náhradní jako schéma Freight Rail Blue jako součást běžné výroby. Stroje 8177 a 8172 byly původně nalakovány v tomto schématu bez jakékoli úpravy, zbytek třídy pak podle čtyř jednotek 8181 – 8184.

V roce 1997 se nákladní divize Freight Rail státní společnosti State Rail oddělila jako samostatná společnost Freight Corp.se zachovaným barevným schématem, ale s větším logem podobným Freigt Rail. Další změnou, která ovlivnila třídu 81, bylo vytvoření organizace National Rail financované federální vládou k provozování veškeré mezistátní železniční nákladní dopravy. National Rail ve velké míře využívala lokomotivy řady 81, než získala vlastní lokomotivy, zejména ve Victorii, kde problémy s kompatibilitou rádia existovaly i po zavedení nových lokomotiv řady NR. Všechny jednotky třídy 81 jsou stále v provozu u společnosti Freight Corp. před vlaky Melbourne Express nebo ve dvou, trojnásobných a dokonce čtyřnásobných jednotkách před vlaky na uhlí. Stále také jezdí přes Broken Hill a před vlaky Griffith Passenger v rímci sítě Countrylink. Po stažení 100 jednotek třídy 44 a kromě třídy 48 jsou lokomotivy třídy 81 nyní největší flotiou v provozu v Novém Jižním Wales a také nejvíce oblíbené jak u posádek, tak u veřejnosti. Spolu s jednotkami třídy G společnosti V/Line a dvanáctiválcovým derivátem třídy DL (AT 42C) pro společnost AN se staly lokomotivy Clyde Engineering pod kódovým označením JT 26C-2SS jistě australským inženýrským úspěchem. Clyde proto uspěl při získání flotily Freight Rail „Ready Power“ s třiceti jedna stroji třídy 90 (GT 46C) a padesáti osmi stroji tříd 82 (JT 42C), které pronajímá.

Výrobce: Clyde Engineering, Kelso. Sériová číslo 82-1020 až 82-1034, 83-1035 až 83-1058, 84-1059 až 84-1082, 85-1083 až 85-1099, 91-1278 až 91-1281. Model EMD JT26C-2SS. Datum výroby 1982–1985, 1991. Celkem vyrobeno 84 ks. Konfigurace: • UIC Co-Co . Rozchod 1 435 mm (4 stopy 8+1⁄2 palce) standardní rozchod. Průměr kola 1 016 mm (40 palců). Délka bez nárazníků: 19,760 m (64 stop 10 palců). Délka přes pře nárazníky: 21,156 m (69 stop 4+7⁄8 palce). Šířka 2 968 mm (9 stop 8 + 7⁄8 palce). Výška 4 267 mm (14 stop 0 palců). Zatížení nápravy 21,5t (21,2 dlouhých tun; 23,7 krátkých tun). Hmotnost lokomotivy 129 t (127,0 dlouhých tun; 142,2 krátkých tun). Typ paliva Diesel. Objem paliva 6 600 l (1 450 imp gal; 1 740 amerických gal). Objem maziva. 920 l (202 imp gal; 243 amerických gal). Objem chladicí kapaliny. 1 117 l (246 imp gal; 295 amerických gal). Objem písku. 0,475 m3 (16,8 cu ft). Primární pohon EMD 16-645E3B. Rozsah otáček 318–904. Typ motoru Dvoudobý V16 diesel. Sací turbodmychadlo. Alternátor EMD AR16. Trakční motory EMD D77, 6 ks. Válce 16. Rozměr válce 229 mm × 254 mm (9,0 palce × 10,0 palce). Maximální rychlost 115 km/h (71 mph) Pracovní výkon: 2 460 kW (3 300 k). při rozjezdu: 2 240 kW (3 000 k). Stálý tah: 337,00 kN (75 761 lbf), při 19,2 km/h (11,9 mph). Provozovatelé Státní drážní úřad SAR, National Rail, Pacific National. Čísla 8101–8184. Uvedení do provozuí 29. října 1982, 83 v provozu, 1 sešrotován.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz