Lamborghini Sián FKP 37 Coupé Yellow Black Metallic 1/18 Die-Cast Vehicle

Lamborghini Sián FKP 37 Coupé Yellow Black Metallic 1/18 Die-Cast Vehicle
Novinka

Věkové omezení:14
Rok vydání:2022
Skladem:poslední kusy
Kategorie:AUTÍČKA PRO SBĚRATELE - MODELY 1/18 a další
AKČNÍ MODELY AUTÍČEK Die-Cast - 1/18 a další
Kód:FU33ZW
Výrobce: Bburago


Cena 3 793,00 Kč s 21% DPH

kusů

Model auta pro sběratele Lamborghini Sián FKP 37 ve žlutočerném laku vytvořený podle předlohy originálu designerským týmem v měřítku 1:18 při věrném zachování detailu a kvality zpracování.

Lamborghini Sian FKP37, které bylo představeno 3. září 2019 a o několik dní později vystaveno na frankfurtském autosalonu, je po koncepčním voze Asterion prvním hybridním vozem italské značky. Název Sian znamená v boloňském dialektu "blesk", což připomíná elekrickou část vozu, zatímco FKP37 je zkratkou Ferdinanda Karla Piecha 1937, což je kompletní jméno a rok narození generálního ředitele VW, který zemřel několik dní před představením vozu.

Lamborghini na IAA 2019 šokovalo svět svým nejnovějším modelem, supersportem Sián. Ten nadchnul jednak šokujícím vzhledem, v lecčems inspirovaným legendárním Countachem, jednak technikou. Sián byl totiž první sériový hybrid z dílny Lamborghini, místo obvyklých baterií však použil kondenzátory, o nichž automobilka hovoří jako o řešení budoucnosti.

Základem je Aventador SVJ, včetně jeho dvanáctiválce, spalovací motor je však doplněn o hybridní systém s elektromotorem o výkonu 34 k, který posouvá celkový výkon až na 819 koní, což ze Siánu udělalo ve své době nejvýkonnější Lamborghini historie. Zároveň hybridní systém díky lehkým kondenzátorům místo těžkých baterií váží jen 34 kilogramů, díky čemuž není Sián tak těžký.

Lamborghini Sián je specialitka ve stylu Reventónu, Venenu či Centenariu. Výroba byla omezena na 63 kusů s odkazem na rok založení automobilky, přičemž všechny z nich byly vyprodány ještě před oficiální premiérou. Právě ve Frankfurtu se Sián nakonec dočkal přídomku FKP 37 s odkazem na krátce předtím zesnulého Ferdinanda Piëcha, někdejšího šéfa Volkswagenu, za jehož éry se Lamborghini stalo součástí VW Group.

Designér: Mitja Borkert, Lamborghini Centro Stile. Motor: vidlicový dvanáctiválec s úhlem válců 60°, uložen podélně uprostřed, + elektromotor čerpající energii z kondenzátorů. Objem: 6498 ccm. Výkon: 785 koní v 8500 rpm (819 koní celkový). Točivý moment: 720 Nm v 6750 rpm. Převodovka: sedmistupňová robotizovaná sekvenční ISR. Pohon: všechna kola, Haldex IV. Brzdy: karbon-keramické kotoučové s vnitřním chlazením. Pneumatiky: vpředu: 255/30 ZR 20?, vzadu: 335/25 ZR 21. Zavěšení: push-rod vpředu i vzadu, magneticko-reologické tlumiče. Zrychlení 0 – 100 km/h: 2,8 s. Maximální rychlost: přes 350 km/h. Cena nového vozu: 3.600.000 dolarů.

The Lamborghini Sián FKP 37 is a mid-engine hybrid sports car produced by the Italian automotive manufacturer Lamborghini. Unveiled online on 3 September 2019, the Sian is the first hybrid production vehicle produced by the brand.

The name Sián comes from a Bolognese word which means a flash of lightning. The name was selected to highlight the fact that the car is the first electrified vehicle produced by the company. FKP 37 are the initials related to late Volkswagen Group chairman Ferdinand Piëch.

Based on the Lamborghini Aventador, the Sián FKP 37 shares its engine with the SVJ variant of the Aventador, but an electric motor integrated into the gearbox adds another 25 kW (34 PS; 34 hp) to the power output. Other modifications to the engine include the addition of titanium intake valves, a reconfigured ECU and a new exhaust system raising the power output to 577 kW (785 PS; 774 hp). The total power output amounts to 602 kW (818 PS; 807 hp) making the Sián the most powerful production Lamborghini automobile. The engine is mated to a seven speed automated manual transmission and the car employs an electronically controlled all-wheel-drive system with a rear mechanical self locking differential for improved handling.

The power for the electric motor is stored in a supercapacitor unit instead of conventional lithium ion batteries. The supercapacitor unit is integrated with the electric motor into the gearbox in order for a better weight distribution. Supercapacitors were chosen due to their ability to store three times the power of a conventional lithium ion battery of the same capacity. The unit installed in the car is an evolution of the Aventador s starter motor and can store ten times more power than the unit it is based on. A regenerative braking system helps generate enough energy to recharge the supercapacitors. The electric motor counters the effect of deceleration and provides a power boost to the driver at speeds up to 130 km/h (81 mph). The motor supports low speed maneuvers such as parking and reversing.

The improvements made to the car allow it to achieve a 0-100 km/h (62 mph) acceleration time of 2.8 seconds and allow it to attain an electronically limited top speed of 350 km/h (217 mph) but not yet confirmed.

Italská společnost Automobili Lamborghini S.p.A. známá jen jako Lamborghini (výslovnost: IPA:[lamborˈɡiːni]; [lamborgíni]), je výrobcem vysoce výkonných supersportovních automobilů. V současnosti je dceřinou společností Audi (Volkswagen Group). Sídlí v italském městečku Sant Agata Bolognese a vyrábí v Boloni.

Společnost založil v roce 1962 Ferruccio Lamborghini (1916–1993). Pro firmu navrhovali nebo navrhují vozy proslulí designeři a návrhářské firmy jako Franco Scaglione, Touring of Milan, Zagato, Mario Marazzi, Bertone, ItalDesign, Marcello Gandini a Luc Donckerwolke.

Ferrucio Lamborghini založil ve městě Centa v provincii Ferrara firmu Lamborghini Trattori S.p.A. na výrobu traktorů v roce 1948. V roce 1959 výrobu rozšířil o výrobu klimatizací. Na přelomu let 1962 a 1963 položil základy dnešní firmy – vznikla společnost Automobili Lamborghini.

Jako úspěšný podnikatel vlastnil vozy Maserati a Ferrari, se kterými však nebyl nikdy úplně spokojen.

Existuje více verzí příběhů o vzniku firmy. Základem většiny z nich je spor Enza Ferrariho s Lamborghinim, po němž se Ferrucio rozhodl vyrábět vlastní vozy a konkurovat tak Ferrari. Podle Lamborghiniho syna došlo ke sporu v továrně Ferrari, kam si šel Lamborghini stěžovat na kvalitu spojky ve svém voze Ferrari 250GT.

Enzo Ferrari na stížnost reagoval podrážděně a prohlásil, že Lamborghini může maximálně jezdit traktorem, když neumí jezdit autem. Lamborghini se vrátil do své továrny, spojku rozmontoval a zjistil, že dodavatelem spojek je stejná firma, která dodává díly pro jeho traktory. Ve skladu našel správný náhradní díl a závadu tak odstranil.

Lamborghini se rozhodl, že jeho vozy by měl pohánět dvanáctiválcový motor. Ke konstrukci motoru byl přizván mladý talentovaný konstruktér Giotto Bizzarini, který předtím pracoval na motorech V12 u Ferrari. Motor měl 4 vačky zdvihající 2 velké vrtané ventily v každém válci. Výkon motoru byl neuvěřitelných 350 koní. Vůz pro tento motor navrhla firma Scaglione-Touring. Prototyp označený 350GTV se poprvé objevil na Turínském autosalonu. Hned první rok výroby sériového Lamborghini 350GT se prodalo 130 kusů. Ferrucio, narozený ve znamení býka, rozhodl, že jeho společnost bude mít býka také ve znaku.

Dalším vyráběným a úspěšně prodávaným typem byl Lamborghini 400GT. Prodeje obou modelů zajistily společnosti finance na vývoj převratného automobilu. Lamborghini Miura v roce 1965 představil Lamborghini osobně na Turínském autosalonu. Miura byla prvním skutečným supersportovním vozem automobilky. Motor u Miury byl uložen transverzálně. Vůz byl velmi úspěšný, jen v roce 1967 se prodalo 111 kusů. Firma se tak zařadila mezi velmi úspěšné výrobce drahých sportovních vozů.

V roce 1971 svět šokoval revoluční vůz Lamborghini Countach. Jako první měl vzhůru otevírané dveře, což se stalo poznávacím znakem všech pozdějších vozů Lamborghini. Countach měl na bocích mohutné otvory pro nasávaný vzduch a výkonný čtyřlitrový motor.

Následující rok se však stal pro firmu velmi ztrátovým. Došlo ke zrušení velké dodávky traktorů do jižní Ameriky a už financované rozšíření výrobních kapacit přivedlo firmu skoro k bankrotu. Ferrucio musel svůj podíl ve výrobě traktorů prodat Fiatu. Traktory Lamborghini se do současnosti vyrábějí ve společnosti Same Deutz-Fahr. Prodeje vozů Countach držely firmu „nad vodou“. Ropná krize v sedmdesátých letech spolu s dvouletým pořadníkem a nedočkaví zákazníci i problémy s financováním výroby a dodávkou dílů vedly v roce 1978 k vyhlášení úpadku.

Italský soud byl v roce 1980 pověřen hledáním nového vlastníka. Vybrána byla švýcarská společnost Patricka Mimrana, která vlastnila firmu až do roku 1987. Překvapením byl prodej firmy Chrysleru. Pod jeho vedením byl vyvinut nástupce vozů Countach – Lamborghini Diablo a automobilka se vrátila zpět na špici.

Chrysler, který se však později taktéž potýkal s finančními problémy, byl přinucen prodat značku indonéské finanční společnosti Megatech. Ta ji ovšem v roce 1998 prodala současnému majiteli, kterým je Audi (Volkswagen Group).

Prezentační video na odkazu:

https://www.youtube.com/watch?v=RM4JPZDUmqs

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz