Rail STM Polska #adb-043 Green Rose Scheme ZNLE Newag Gliwice DRAGON 2 Class E6ACT Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Rail STM Polska #adb-043 Green Rose Scheme ZNLE Newag Gliwice DRAGON 2 Class E6ACT Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration

Polská elektrická lokomotiva Rail STM Polska #adb-043 Green Rose Scheme ZNLE Newag Gliwice DRAGON 2 Class E6ACT Electric Locomotive for Model Railroaders Inspiration - SNÍMKY 1,6 A 7.

Prototyp elektrické lokomotivy E6ACT „Dragon“ vyrobený společností Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych (ZNLE) Gliwice (dnes Newag Gliwice) ve spolupráci s projekční kanceláří EC Engineering a Instytutem Elektrotechniki Warszawa byl představený poprvé na veletrhu TRAKO v roce 2009. Společnost ZNLE se v minulosti zabývala výhradně opravami lokomotiv, v posledních letech také jejich modernizacemi, takže nabídka zcela nové lokomotivy je mezníkem v historii firmy.

Lokomotiva má uspořádání pojezdu Co’Co’ a je určena pro provoz na tratích napájených trakční soustavou 3 kV DC. Trakční výzbroj lokomotivy je na bázi technologie IGBT, k pohonu je použito šest asynchronních trakčních motorů o celkovém trvalém výkonu 4980 kW. To jí umožňuje vedení nákladních vlaků o hmotnosti až 3200 tun, přičemž takovou soupravu je schopna vézt na rovinaté trati rychlostí až 115 km/h. Maximální tažná síla pak činí 375 kN. Délka lokomotivy je 20 250 mm, celková hmotnost 110-120 tun (podle vybavení). Konstrukční rychlost lokomotivy je 140 km/h, ale maximální provozní rychlost byla stanovena na 120 km/h, což je pro nákladní dopravu plně dostačující.

V době, kdy jsou předními evropskými výrobci nabízeny i pro nákladní dopravu až na výjimky pouze čtyřnápravové lokomotivy, přichází ZNLE s koncepcí šestinápravového stroje. To vychází z polských provozních zvyklostí, kde jsou jak u státního dopravce PKP Cargo, tak u ostatních nákladních dopravců, využívány v traťové službě téměř výhradně šestinápravové lokomotivy. Výrobce se přitom domnívá, že pro daný typ výkonů je vhodnější lokomotiva se šesti nápravami, nehledě na to, že lokomotivy E6ACT je schopen nabízet za cenu nižší než srovnatelné čtyřnápravové lokomotivy. Na výsledek soupeření se zavedenými výrobci si však ještě budeme muset počkat, ale v okamžiku, kdy jsou již v Polsku v běžném provozu elektrické lokomotivy Bombardier TRAXX a Siemens EuroSprinter, to ZNLE se svojí novinkou nebude mít lehké.

30. prosince 2010 obdržela elektrická lokomotiva E6ACT „Dragon“ schválení typu od polského drážního úřadu UTK. Tato šestinápravová stejnosměrná (3 kV DC) lokomotiva s jmenovitým výkonem 5000 kW je určena pro těžkou nákladní dopravu. Po schválení lokomotivy se výrobce dohodl s dopravci STK a Lotos Kolej na provedení zkušebního nasazení v běžné nákladní dopravě v průběhu roku 2011. Lokomotiva tak byla předána společnosti STK, která jej nasazovala na své nákladní vlaky především v Dolnoslezském a Velkopolském vojvodství v Polsku. Nejčastěji pak byla k vidění v okolí Wrocławi, kde STK sídlí. Po zkušebním provozu u STK je ve službách firmy Lotos Kolej.

Lokomotivy E6ACTa DRAGON 2 pro PKP Cargo jsou šestinápravové dvounapěťové lokomotivy určené pro provoz těžké nákladní dopravy a přizpůsobené pro provoz v České republice a na Slovensku, které využívají nejmodernější spolehlivé technologie a poskytují strojvedoucím vysokou úroveň komfortu. Hlavní předností lokomotivy DRAGON 2 je její velmi vysoká tažná síla, která má v kombinaci s velkou hmotností lokomotivy účinný protiskluzový systém a možnost pohonu všech kol. Lokomotiva je první evropskou šestinápravovou elektrickou lokomotivou, která je plně v souladu s technickými specifikacemi pro interoperabilitu (TSI 2014) a je rovněž vybavena systémem ETCS úrovně 2. Lokomotiva je vybavena měniči z karbidu křemíku (SiC), které jí zajišťují bezproblémový provoz při vysokých teplotách a snižují její výstupní hlučnost.

SNÍMKY 2-5 - STROJE ZNLE Newag Gliwice DRAGON 2 Class E6ACT Electric Locomotive JINÝCH POLSKÝCH DOPRAVCŮ.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz