KDS-Kladenská dopravní a strojní s.r.o. #781 592-1 HO Rust Metallic Scheme Sergej T 679.1592 Diesel Locomotive for Model Railroaders Inspiration

KDS-Kladenská dopravní a strojní s.r.o. #781 592-1 HO Rust Metallic Scheme Sergej T 679.1592 Diesel Locomotive for Model Railroaders Inspiration
Rok vydání:2021
Skladem:poslední kusy
Kategorie:LOKOMOTIVY DIESEL (ELECTRIC) - MODELY HO a další
Kód:009810
Výrobce: Abbyshot Clothiers


Cena 9 993,00 Kč s 21% DPH

kusů

Diesel-elektrická lokomotiva - LIVE KDS-Kladenská dopravní a strojní s.r.o. #781 592-1 HO Rust Metallic Scheme Sergej T 679.1592 Diesel Locomotive for Model Railroaders Inspiration.

Kladenská dopravní a strojní s.r.o. zprovoznila a zrenovovala muzejní exemplář lokomotivy 781.592 přezdívané Sergej. Stroj známý z provozu těžkých nákladních vlaků se do provozu vrací po letech chátrání a následné kompletní opravě. Veřejnost mohla opravenou lokomotivu poprvé vidět v září 2021 při oslavě 130 let Lomu Mořina, kam přijel speciální vlak tažený brejlovcem ze smíchovského nádraží a Kladna. „Slavnostní představení proběhlo ve 14 hodin, 16 Zář 2021 na připraveném speciálním peróně,“ řekl Radek Šauer z Kladenské dopravní a strojní (KDS).

KDS pro nátěr sergeje zvolila rezavě hnědou barvu. „Je to speciálně namíchaná barva, metalíza. Nemá vlastní RAL (standard pro stupnici odstínů, pozn. redakce). Odstín je zajímavý i tím, že vypadá na fotografiích velmi různě. Sergej je moje srdcovka, toho mi koupila manželka,“ řekl spolumajitel Kladenské dopravní a strojní Radek Šauer.

Oprava lokomotivy probíhala od roku 2020. Podle původních plánů měla lokomotiva jezdit jen v čele zážitkových vlaků, KDS ale chystá její nasazení i do nákladní dopravy, především v prvních měsících po uvedení do provozu. I kvůli tomu, aby využil záruky na repasovaný motor. Sergej má sice pověst lokomotivy s vysokou spotřebou, ale když se přepočítá spotřeba na náklad, vychází srovnatelně jako u jiných lokomotiv.

„Byla to generálka se vším všudy. Počínaje nápravami, které nám udělali v Polsku, přes hlavní opravu trakčních motorů až po spalovací motor, který nám kompletně postavili z nových dílů v Lotyšsku,“ doplnil Radek Šauer. „Zpočátku to byla obrovská výzva a říkali jsme si, jestli jsme neudělali chybu, že si kupujeme něco, co nikdy nebude jezdit. Zkusili jsme najít firmy v Lotyšsku, Litvě, Rusku na Ukrajině, v Polsku nebo Maďarsku… prostě tam, kde mají s lokomotivami zkušenosti. Až na polské firmy se nám v podstatě nikdo neozval, ale i tam šla postupně jednání do ztracena.“

Nakonec Kladenská dopravní a strojní oslovila s žádostí o pomoc generálního ředitele CZ LOKO Josefa Gulyáse, který má zkušenosti s rekonstrukcemi lokomotiv pro východní Evropu včetně Pobaltí. Ten jim pomohl najít státní opravnu v Lotyšsku, která na opravu lokomotivy kývla.

Sergeje byly lokomotivy, které patřily k běžnému obrázku socialistického provozu těžkých nákladních vlaků na československých tratí a svou roli hráli ještě po revoluci v devadesátých letech. Z ukrajinského závodu v Luhansku bylo do bývalého Československa dodáno 601 těchto šestinápravových dieselových lokomotiv.

Lokomotiva 781.592 patřila ke strojům, které sloužily až téměř do konce nasazování těchto strojů na české železnici v pravidelném provozu. Tehdejší ČSD ji zařadily do provozu v roce 1979, dojezdila v chebském depu v roce 2001. Poté putovala do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově, odkud ji koupila v roce 2019 Kladenská dopravní a strojní.

Revitalizace proběhla v přerovské společnosti ČMŽO, oprava motoru díky spolupráci s CZ LOKO v Lotyšsku.

Rok výroby: 1979 / výrobní číslo 3418. Výrobce: ВТЗ – Ворошиловградкий тепловозобудівний завод -VTZ Lokomotivka Vorošilovgrad (dnes Luhansk) ZSSR – Ukrajina. Počet vyrobených kusů pro ČSD: 599 ks.

Výkon: 1470 kW, při tlumiči výfuku 1435kW. Motor: 14 D 40. Palivo: diesel. Přenos výkonu: elektrický ss.

Maximální rychlost: 100 km/h. Uspořádání pojezdu: Co Co.

Hmotnost ve službě: 116 t. Délka celková: 17 550 mm. Šířka: 2950 mm. Výška: 4493 mm. Průměr dvojkolí: 1050 mm. Rozvor 3 náprav podvozků: 2100 mm. Vzdálenost otočných čepů: 8600 mm.

Setkání Sergejů v Lužné u Rakovníka v říjnu 2022:

https://www.youtube.com/watch?v=1VVOAWNz1Fc&feature=emb_rel_end

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz