Soška Topaz vytvořená podle předlohy figurální řady original Kurushima’s KEIKO’s Beauty Line Collection series vycházející z japonské formy dějového vyprávění anime je vysoká cca 23 cm s detailním zpracováním.

Anime (zkrácený japonský přepis z výrazu animace,= animéšon) je označení pro animované filmy a seriály vyrobené v Japonsku. Dělí se ovbykle na TV seriály, PC speciál OVA (Original Video Animation) nebo online speciál ONA (Original Net Animation),na filmy a hudební videa. Anime je v Japonsku velmi rozšířený druh zábavy a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí, k žánru anime se ale počítá i loutková nebo 3D animace. Animace se v Japonsku stala populární jako alternativní forma dějového vyprávění v porovnání s málo rozvinutým japonským hraným filmem. Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií.

Keiko s Beauty Line Collection No.C626 1/7 Scale Pre-Painted Statue: Topaz (Ougyoku). If you know of the visionary sculptor Keiko, you will be familiar with the lush curves and gorgeous skin tones and definition of this original figure coming straight to you courtesy of Kurushima Seisakujo. Topaz is her name, and you will love how perfect her proportion is while taking a traditional Japanese bath. This magnificent 1/7th scale figure comes pre-painted and ready for display out of the box.

Here comes the seductive Topaz who stands 23 cm in a beautifully sculpted 1/7 scale. Topaz is protrayed nude in a standing pose, ready to show off her body secrets, her hair and no clothing giving a sense of the utmost beauty.

Sculptor: Keiko

Topaz (Ougyoku), 7th volume of the series, inherits the style of vol.7 Kohaku (Amber), with the proportion of body and legs slightly different than normal character figures and closer to a sensual female body.

While her expression is still a little childish, she has a firm abdomen, waist and thighs. The waves and curves of the figure are sculpted based on the concept of "softly dancing hair and wind", producing a refreshing dynamic feeling. It is a beautiful artistic figure that fits the name of "Beauty Line".

The figure s body is made of parts (head, body+legs, right arm, left arm) connected by a strong magnet, that can be easily attached and detached. The mold material contains the popular venus resin (a slightly softer material is used for the hair). A transparent octagonal acrylic base that looks like a thick crystal, a made-in-Japan alumite printed nameplate and 2 cloths are included in the set.

*"KEIKOs Beauty Line Collecton" is a figure series created by artist Keiko. It is original and represents the beauty of the female body completely nude, without costumes that might disturb it. They are artistic figures that are not meant to be obscene despite their nakedness. Attention is focused on the posing, expression, flow of the hair etc.

This item has features and themes that are for adults only. Ages 18 and up. Recommended for mature collectors.

General Safety Warning: Products offered may be intended for Adult Collectors. Products may contain sharp points, small parts, choking hazards, and other elements not suitable for children under 15 years old.PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz