Styracosaurus Exclusive Maquette pravěký svět

Styracosaurus Exclusive Maquette pravěký svět
Skladem: na dotaz
Kategorie:AKČNÍ FIGURKY, SOŠKY, POSTAVIČKY - 1/12 do 1/1
Kód:CS14001
Výrobce: Comic Images


Cena 8 743,00 Kč s 21% DPHSoška Styracosaurus vytvořená podle předlohy figurální řady the SC Dinosauria collectible line vycházející z grafického návrhu je vysoká cca 33 cm s detailním zpracováním.

Sideshow Collectibles is proud to present the Styracosaurus Statue from our acclaimed Dinosauria collection.

With a name that means “spiked lizard,” the three-ton ceratopsian is known for its massive head frill, crown of spikes, and the tremendous horn extending from its beak; traits which lend a very fierce appearance to the otherwise gentle herbivore. Designed with the insight of renowned paleoartists, Sideshow s artisans have brought the prehistoric beast to life with a dynamic composition and striking interpretive color palette.

Cast in high-quality polystone on a themed base, this impressive museum quality piece is guaranteed to capture the imagination of dinosaur enthusiasts.

Size 13" H (330.2mm) x 9" W (228.6mm) x 16" L (406.4mm)*

Weight 10.00 lbs (4.54 kg)

Artists:

David Krentz (Design and Sculpt) Michael Norman (Sculpt) Simon Garcia (Mold & Cast) Anthony Mestas (Paint) Steve Riojas (Paint) The Sideshow Collectibles Design and Development Team

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz