Spinosaurus The Spine Lizard Jurassic World Statue pravěký svět

Spinosaurus The Spine Lizard Jurassic World Statue  pravěký svět
Věkové omezení:14
Skladem:poslední kusy
Kategorie:PRAVĚKÝ SVĚT - sošky, figurky, fosílie, repliky prehistorie
Kód:HSA8561A
Výrobce: Unspecified
MotivPRAVĚKÝ SVĚT


Cena 8 743,00 Kč s 21% DPH

kusů
#pravekysvet

Soška Spinosaurus vytvořená podle předlohy the Jurassic series vycházející z Ngrafického designu the NANMU statue line je dlouhá cca 46 cm s detailním zpracováním.

GK171063 NANMU Width: cca 46CM, Scale: 1/35.

Spinosaurus (v překladu "ještěr s páteří") je rod spinosauridních dinosaurů, který žil na území dnešní severní Afriky v období cenomanu až svrchního turonu v období pozdní křídy, asi před 99 až 93,5 miliony let. Rod byl poprvé znám z egyptských pozůstatků objevených v roce 1912 a popsaných německým paleontologem Ernstem Stromerem v roce 1915. Původní pozůstatky byly zničeny za druhé světové války, ale další materiál se objevil na počátku 21. století. Není jasné, zda je ve zkamenělinách uváděných ve vědecké literatuře zastoupen jeden nebo dva druhy. Nejznámějším druhem je S. aegyptiacus z Egypta, ačkoli potenciální druhý druh, S. maroccanus, byl nalezen v Maroku. Současný spinosaurid rodu Sigilmassasaurus byl některými autory rovněž synonymizován s rodem S. aegyptiacus, ačkoli jiní badatelé jej navrhují jako samostatný taxon. Dalším možným juniorním synonymem je Oxalaia z formace Alcântara v Brazílii.

Spinosaurus je největší ze všech známých suchozemských masožravců; mezi další velké masožravce srovnatelné se spinosaurem patří teropodi jako tyranosaurus, giganotosaurus a karcharodontosaurus. Odhady publikované v letech 2005, 2007 a 2008 hovořily o délce 12,6 až 18 metrů (41 až 59 stop) a hmotnosti 7 až 20,9 metrických tun (7,7 až 23,0 krátkých tun). Nové odhady publikované v letech 2014 a 2018 na základě kompletnějšího exempláře podpořily dřívější výzkumy a zjistily, že spinosaurus mohl dosahovat délky 15 až 16 metrů (49 až 52 stop). Nejnovější odhady hovoří o hmotnosti 6,4 až 7,5 metrické tuny (7,1 až 8,3 krátké tuny). 8] Lebka spinosaura byla dlouhá, nízká a úzká, podobná lebce moderního krokodýla, a nesla rovné kuželovité zuby bez zoubků. Měl mít velké, robustní přední končetiny nesoucí tříprsté ruce se zvětšeným drápem na prvním prstě. Charakteristické neurální trny spinosaura, které byly dlouhým prodloužením obratlů (neboli páteře), dosahovaly délky nejméně 1,65 m a pravděpodobně je spojovala kůže, která tvořila plachtu, i když někteří autoři se domnívají, že trny byly pokryty tukem a tvořily hrb. Kyčelní kosti spinosaura byly redukované a nohy byly v poměru k tělu velmi krátké. Jeho dlouhý a úzký ocas byl prohlouben vysokými, tenkými nervovými trny a protáhlými chevrony, které tvořily pružnou ploutev nebo strukturu podobnou pádlu.

Spinosaurus se živil rybami a většina vědců se domnívá, že lovil jak suchozemskou, tak vodní kořist. Důkazy naznačují, že byl vysoce semiakvatický a žil na souši i ve vodě podobně jako moderní krokodýli. Kosti nohou spinosaura měly osteosklerózu (vysokou hustotu kostí), což umožňovalo lepší kontrolu vztlaku, a ocas podobný pádlu pravděpodobně sloužil k pohonu pod vodou. Pro hřbetní plachtu bylo navrženo více funkcí, včetně termoregulace a ukájení; buď k zastrašení soupeřů, nebo k přilákání partnerů. Žil ve vlhkém prostředí přílivových plání a mangrovových lesů spolu s mnoha dalšími dinosaury, ale také s rybami, krokodýlomorfy, ještěry, želvami, pterosaury a plesiosaury.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz