Soška Sorey vytvořená podle předlohy figurální řady Tales of Zestiria series vycházející z japonské formy dějového vyprávění anime je vysoká cca 20 cm s detailním zpracováním.

Anime (zkrácený japonský přepis z výrazu animace,= animéšon) je označení pro animované filmy a seriály vyrobené v Japonsku. Dělí se ovbykle na TV seriály, PC speciál OVA (Original Video Animation) nebo online speciál ONA (Original Net Animation),na filmy a hudební videa. Anime je v Japonsku velmi rozšířený druh zábavy a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí, k žánru anime se ale počítá i loutková nebo 3D animace. Animace se v Japonsku stala populární jako alternativní forma dějového vyprávění v porovnání s málo rozvinutým japonským hraným filmem. Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií.

The massively popular “Tales” series of video games from Bandai Namco Studios continues with the fantasy epic Tales of Zestiria.

With the fate of Greenwood at stake two empires go to war while mystical Seraphs combat the evil Hyoma. The main player character of the game is coming to physical form in a fantastic Ani*Statue, SOREY!

A Shepherd and protector of humanity, the young man was raised by Seraphs and has both fighting skills and mystical energy which he will need to confront the Hyoma. Sorey appears here as though he has just stepped right out of the game, focusing his energy in a dynamic combat pose!

The Shepherd wears a complex outfit of pants, long sleeve shirt, boots, fingerless gloves, and a unique angular cape, and the always impressive attention to detail calls out everything from the buckles and straps on his shoes to the ties on his belt, feather accessories, and lots more. Prepared for battle against the Hyoma, Sorey wields his ceremonial sword that itself is decorated with swirling patterns.

Sculpted by Tatsuya Hattori, Sorey stands 8 inches tall (1/8 scale) in his wide-legged battle stance. Add him to your collection and keep those pesky Hyoma from bothering you!
Pre-Painted ABS & non-phthalate PVC 1/8 scale figure with stand included.
Approximately 20 cm in height.

General Safety Warning: Products offered may be intended for Adult Collectors. Products may contain sharp points, small parts, choking hazards, and other elements not suitable for children under 15 years old.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz