Rui, Ai & Hitomi Kisugi The Sisters Cats Eye Café Sixth Scale Figure Diorama

Rui, Ai & Hitomi Kisugi The Sisters Cats Eye Café Sixth Scale Figure Diorama
Novinka

v prodeji od 30.06.2022
Věkové omezení:14
Rok vydání:2022
Skladem:poslední kusy
Kategorie:AKČNÍ FIGURKY, SOŠKY, POSTAVIČKY, PRAVĚK FOSÍLIE
FIGURKY, SOŠKY, POSTAVIČKY PRO SBĚRATELE
Kód:A39077
Výrobce: Unspecified
Motiv1/6 SOŠKY


Cena 23 993,00 Kč s 21% DPH

kusů
#sosky

Sousoší Rui, Ai and Hitomi Kisugi vytvořená podle literární předlohy the 18-volume work published between 1981 and 1985 by famous Tsukasa Hojo vycházející z grafického návrhu the Kami-Arts Sixth Scale Figure line je vysoká cca 53 cm s detailním zpracováním.

Rui, Ai and Hitomi Kisugi are three sisters who work at the Cat s Eye Café during the day and who change into their costumes at night to become formidable thieves. They are not just any thieves because they are not doing it for the money but to recover the works of their mysteriously disappeared artist father.

They always announce their intention to come and steal a work of art by sending a card signed Cat s Eye. The 18-volume work published between 1981 and 1985 is the work of the famous Tsukasa Hojo.

A 1:6 scale statue, the statue represents the three sisters fleeing from rooftop to rooftop after a robbery they are used to. The roof shown here is a nod to the roof of the Cat s Eye Café where the sisters work during the day. We wanted to show the whole sisterhood in action and tried to capture the distinct characters of each sister.

Made from Polyresin and PU, product size approx. 53 x 45 x 27 cm.

Limited Edition of 400 pcs worldwide.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz