Poseidon The god of the Sea Statue

Poseidon The god of the Sea Statue
Skladem: na dotaz
Kategorie:FIGURKY, SOŠKY, POSTAVIČKY PRO SBĚRATELE
Kód:S00815
Výrobce: Abbyshot Clothiers


Cena 41 983,00 Kč s 21% DPH

Pro předběžnou rezervaci se musíte nejdříve přihlásit (registrovat).Soška Poseidona vytvořená podle figurální předlohy z tvorby Arahoma Radjaha a Ehrena Bienerta vycházející z grafického návrhu je vysoká cca 50 cm s detailním zpracováním.

Poseidon is the god of the sea and protector of all aquatic creatures.
Brother of Zeus and Hades, after the overthrow of their father, Cronus, he drew lots with them to share the universe. He ended up becoming lord of the sea. He was widely worshiped by seamen.
He married Amphitrite, one of the granddaughters of the Titan Oceanus.
His weapon was a trident, with which he could make the earth shake, causing earthquakes, and shatter any object. He was second to Zeus in power among the gods.

In this magnificent 1/4th scale statue sculpted by Arahom Radjah and Ehren Bienert, we give you all the power and majesty of the God of the Oceans!
Featuring two jumping Blue Marlins and a translucent water base. Poseidon is sure to enhance any collection and make a great display alongside Athena and Ares.

This EX Edition comes with a second “HUNTER S TRIDENT” used by Poseidon when he is hunting in the sea. This second exclusive trident is found only with the EX edition.

Product Size: 20"H x 23"W x 20"DPLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz