Norfolk Southern Protector #EP-81651-XX HO Conspicuity Stripes Thrall AFT 54Ft 100 Ton Ride Control Coil RailCar

Norfolk Southern Protector #EP-81651-XX HO Conspicuity Stripes Thrall AFT 54Ft 100 Ton Ride Control Coil RailCar
Novinka

Věkové omezení:14
Rok vydání:2021
Skladem:poslední kusy
Kategorie:HO MODELY LOKOMOTIVY, VAGÓNY PRO MODELÁŘE
Kód:A39310
Výrobce: Unspecified


Cena 3 993,00 Kč s 21% DPH

kusů

Uzavřený kabelový vagón modelové železnice v měřítku HO pro železniční modeláře v modelářské kvalitě - ExactRail Norfolk Southern Protector #EP-81651-XX HO Conspicuity Stripes Thrall AFT 54Ft 100 Ton Ride Control Coil RailCar - numbers EP-81651-13 to 21.

Společnost Norfolk Southern získala v roce 1992 cívkové vozy Protector od společnosti Thrall, které měly stejnou stylovou karoserii jako 54stopé cívkové vozy Conrail Coil Shield; byly však vybaveny izolovanou hliníkovou kapotou avantgardního vzhledu a mají ve výbavě:

Spojky/spřádla Kadee #156 instalované z výroby. Úzká skříňka pro tažení, s klíny na dříku, odlitkem úderníku a detaily matic a šroubů. Jde o exkluzivní 100tunové nákladní vozy ASF Ride Control od společnosti ExactRail. CNC obráběné kovové sady kol s kovovými nápravami! Drátová zábradlí, brzdové tyče a páky spřáhel! Přesné lakování a potisk! Samostatně aplikované vzduchové hadice. KOLA: 36" palců. ERA: 2005 až současnost. MINIMÁLNÍ POLOMĚR: 22" palců.

Coil cars (also referred to as "steel coil cars" or "coil steel cars") are a specialized type of rolling stock designed for the transport of coils (i.e., rolls) of sheet metal, particularly steel. They are considered a subtype of the gondola car, though they bear little resemblance to a typical gondola.

Prior to the invention of this type, coils of sheet steel were carried on end or in cradles in open or covered gondolas. Load shifting, damage, and awkward loading and unloading were all problems, and since so much sheet steel is transported, a specialized car was designed for this use.

These cars started to appear in the 1960s. Early examples include the Pennsylvania Railroad G40 and G41 class cars, built in 1964-65.

The body of a coil car consists of a trough or series of troughs. Most commonly these run lengthwise, but there are transverse variants as well; in either case they may be lined with wood or other material to cushion the load.[ The coils are set on their sides in the trough, and stops may be applied across the trough to keep the coils from shifting.

The cars are equipped with hoods to cover the load. Some cars use a single hood, but more commonly a pair of hoods is provided. Each hood has a lifting point at its center, and often has brackets on the top at the corners in order to allow the hoods to be stacked when not in use. The hoods are largely interchangeable and it is common to see a car with mismatched hoods.PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz