Green Cargo Sverige #2159 002-3 HO ED 9002 Class 159 Stadler Euro EURODUAL (Diesel-) Multi- Electric Locomotive DCC & Sound

Green Cargo Sverige #2159 002-3 HO ED 9002 Class 159 Stadler Euro EURODUAL (Diesel-) Multi- Electric Locomotive DCC & Sound

Elektro-dieslová lokomotiva modelové železnice v měřítku HO pro železniční modeláře v modelářské kvalitě - 90020 Sudexpress Green Cargo Sverige #2159 002-3 HO ED 9002 Class 159 Stadler Euro EURODUAL (Diesel-) Multi- Electric Locomotive DCC & Sound, VI.

■ Elektro-dieslová vícesystémová lokomotiva třídy 159 Stadler Euro EURODUAL ED 9002 švédské společnosti Green Cargo Aktiebolag pro provoz ve Švédsku a Norsku v rámci pronájmu od společnosti European Loc Pool (ELP). ■ Precizně zhotovený model z litého odlitku podle originálu včetně mnoha leptaných kovových dílů, např. větrací mřížky, volně stojících rukojetí z kovu apod. ■ Detailní, samostatně oddělené stěrače oken. ■ Motorizované (digitálně ovládané) detailní pantografy v DCC režimu. ■ Vysoce kvalitní a detailní potisk. ■ Funkční pružinové nárazníky. ■ Má 5-pólový motor se 2 setrvačníky, který poskytuje dobré provozní vlastnosti. Tažnou sílu lokomotivy, která je poháněna přes všech šest náprav, zvyšují dvě bandážovaná kola, které jsou umístěny na vnitřních pojezdových nápravách obou podvozků ve vzájemném šikmém uspořádání. ■ Motorizované výfukové ventilátory. ■ Tři čelní bílé a dva koncové červené LED světlomety se mění podle směru jízdy, která lze přepínat digitálně a jednotlivě. ■ V digitálním provozu s přepínatelnými dálkovými světly a individuálně přepínatelnými předními nebo zadními světly, digitálně přepínatelné osvětlení kabiny (DCC). ■ S digitálním dekodérem (?) 21-pin interface (NEM 660) se zvukovými funkcemi. ■ Šachta NEM 362 s kinematikou krátkého spřáhla. ■ Délka přes nárazníky 266 mm.

Green Cargo AB (GC) je švédská státní dopravní společnost, která provozuje nákladní vlakovou dopravu ve Švédsku a v zahraničí. Společnost Green Cargo byla založena jako samostatná společnost při rozdělení společnosti Statens Järnvägar 1. ledna 2001, kdy převzala činnost od společnosti SJ Gods. Společnost má téměř 90% podíl na trhu železniční nákladní dopravy ve Švédsku. Do roku 2010 vlastnila společnost Green Cargo 45 % společnosti CargoNet. V roce 2016 se společnost Green Cargo etablovala na trasách v Norsku, když po odchodu společnosti Cargolink převzala řadu nákladních tras na Sørlandsbanen, Bergensbanen, Raumabanen, Dovrebanen, Nordlandsbanen a Ofotbanen. Společnost však po mnoho let provozovala pohraniční dopravu mezi Norskem a Švédskem.

Společnost Green Cargo provozuje stroje EURODUAL ve Švédsku a Norsku v rámci pronájmu od společnosti European Loc Pool (ELP), zejména na linkách Oslo - Bergen, Oslo - Trondheim a Oslo - Stavanger v Norsku. Stroj ED 9001 byl oficiálně uveden do pravidelného provozu na nákladovém terminálu Oslo-Alnabru v Norsku 9. 12.2020. Lokomotivy mají šestinápravové uspořádání oproti čtyřnápravovému u klasických lokomotiv, což zajistí lepší trakci, a jsou také výrazně výkonnější, takže jsou vhodnější pro norskou síť, která se vyznačuje četnými strmými svahy. Společnost ELP (a HVLE) pronajímá s plným servisem Full-Service Lease lokomotivy EURODUAL v upravených verzích i pro další země jako Německo a Rakousko, Švýcarsko, Itálie, Nizozemsko, Belgie a další.

EURODUAL je dvourežimová lokomotiva pro osobní a nákladní dopravu. Je konstruována s elektrickým i diesel-elektrickým pohonem, což znamená, že ji lze používat na elektrifikovaných i neelektrifikovaných železničních tratích. Stadler Euro Dual (do roku 2015 známý jako Vossloh Euro Dual) je řada elektro-dieselových lokomotiv Stadler Rail Valencia s dvojím pohonem. Na rozdíl od tradičních lokomotiv s duálním režimem, vybavených relativně málo výkonnými dieselovými motory pouze pro pohyby na "poslední míli", jsou vozidla obvykle vybavena pohonnými jednotkami srovnatelnými spíše s výkonem hlavních dieselových lokomotiv.

Lokomotiva EURODUAL se dodává ve čtyř- nebo šestinápravovém uspořádání pro standardní, široký a úzký rozchod kolejí. Pro provoz na vedlejších nákladních tratích mohou lokomotivy jezdit bez elektrifikace. Právě pro tento účel byla lokomotiva EURODUAL vyvinuta. Dvourežimové lokomotivy mají vysokou tažnou sílu v obou režimech pohonu a dosahují maximální rychlosti 160 km/h. Vzhledem k tomu, že lokomotivu EURODUAL lze nasadit na všech železničních tratích, dává provozovatelům železnic možnost flexibilnějšího plánování a úspory nákladů na dopravu. Vozidlo EURODUAL splňuje všechny požadavky TSI i evropské emisní limity na stupni IIIB.

Euro Dual byl od počátku koncipován jako vysoce modulární platforma, která umožňuje, aby byl zákazníkům nabízen v různých konfiguracích, pokrývajících různé rozchody a napěťové systémy, a proto může být vybaven dieselovými motory různých výkonů - 0,7 až 2,8 MW (940 až 3 750 k) s nápravovým zatížením 17 až 22,5 t (16,5 t), 7 až 22,1 t dlouhé; 18,7 až 24,8 t krátké), které jsou určeny požadavky každého konkrétního zákazníka. Navzdory této možnosti přizpůsobení je mnoho prvků, jako je například karoserie, schopno s malými úpravami takový rozsah pojmout. Některé verze řady Euro Dual jsou navíc třírežimové, které mohou být poháněny buď horní elektrifikací, vznětovým motorem, nebo soustavou baterií. Při vybavení bateriovou jednotkou lze zvýšit rozjezdový výkon lokomotivy nad běžné limity, což umožňuje rychlejší akceleraci vlaků díky zvýšení rozjezdové tažné síly dieselového motoru na přibližně 500 kN. Další výhodou takové konfigurace je možnost rekuperace energie prostřednictvím rekuperačního brzdění, což zvyšuje efektivitu provozu.

Lokomotivy EuroDual se používají pro těžkou nákladní dopravu např. v Německu, německý železniční dopravce ITL Eisenbahngesellshaft, a to rychlostí až 120 km/h. Společnost VFLI je od 28. října 2019 první železniční společností v Evropě, která pro tažení svých nákladních vlaků používá dvourežimovou dieselovou/elektrickou lokomotivu.

Stroje EuroDual jsou elektrické AC/AC (výkon 6,15 MW, 15 kV a 25 kV AC) anebo diesel-elektrické (motor Caterpillar CAT C175016, výkon 2,8 MW, splňující nejnáročnější normu "Stage IIIB" pro znečištění). Můžou mít ale i kombinovaný výkon např. Diesel: 0,708 MW a E: 4 MW, s elektrickou energií na ráfku kola 6150 kW, počáteční tažnou sílu 500 kN, palivovou nádrží na 3500 litrů paliva apod. Lokomotivy jsou vybaveny systémem ETCS BSL3, PZB, třícestnými katalyzátory, kamerami a dálkovým ovládáním.

První objednávku na lokomotivy EURODUAL obdržela společnost Beacon Rail Leasing (BRLL) v roce 2013. Tato vozidla provozuje společnost Direct Rail Services (DRS) v Anglii.

Španělský nákladní dopravce Captrain España patřící francouzským státním drahám SNCF podepsal s leasingovou společností Alpha Train v roce 2021 dohodu o pronájmu až 21 šestinápravových vícesystémových elektrických lokomotiv Stadler Euro 6000, což představuje první objednávku tohoto typu lokomotiv, z toho pět lokomotiv standardního rozchodu 1435 mm a šest vozidel iberského rozchodu. Lokomotivy standardního rozchodu jsou certifikovány pro dopravní služby ve Španělsku, Francii a Lucembursku. To umožní, aby tyto jednotky byly využívány pro tažení vlaků vyjíždějících ze Španělska na třech evropských železničních nákladních koridorech, jako je severomořský středomořský a atlantický. Šest jednotek iberského rozchodu 1668 mm, který je na většině území Španělska, provozuje těžké nákladní vlaky ve Španělsku na nových elektrifikovaných tratích 25 kV, a zejména v 25kilometrovém tunelu Pajares. Zpočátku mají jezdit hlavně mezi městy León a Asturias. Lokomotivy mají být schopny táhnout vlaky o hmotnosti až 1800 tun pod různými napájecími soustavami.

Elektrické lokomotivy Stadler Euro 6000 se vyrábí v někdejším závodu Vossloh v Albuixech ve španělské Valencii. Jejich hlavním charakteristickým rysem je 6 náprav oproti 4 nápravám většiny současného evropského vozového parku.

Lokomotiva je výsledkem úzké spolupráce mezi společnostmi Stadler Valencia, Captrain España, Alpha Trains a SNCF, která umožnila navrhnout tento nový typ lokomotivy schopný táhnout těžké nákladní vlaky o hrubé hmotnosti až 1 800 tun na španělském středomořském koridoru, který se v současné době staví na standardním rozchodu. Tento koridor má velmi specifické provozní a technické podmínky, protože má tři typy napětí a tři různé signalizační systémy. Kromě toho je koridor využíván pro smíšenou vysokorychlostní osobní a těžkou nákladní dopravu.

Společnost Stadler vyrábí vlaky již více než 75 let. Systémový dodavatel řešení v oblasti konstrukce kolejových vozidel sídlí v Bussnangu ve východním Švýcarsku. Přibližně 13 000 zaměstnanců pracuje v několika výrobních a technických závodech a na více než 40 servisních místech. Společnost Stadler nabízí ucelený sortiment výrobků v oblasti hlavních železničních tratí a městské dopravy: Vysokorychlostní vlaky, meziměstské vlaky, regionální a příměstské vlaky, metro, tramvaje a tramvaje. Společnost Stadler vyrábí také hlavní lokomotivy, posunovací lokomotivy a osobní vozy. Mezi nimi je i nejvýkonnější dieselelektrická lokomotiva v Evropě. Společnost Stadler je předním světovým výrobcem ozubnicových kolejových vozidel.PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

email: info@pknihy.cz