Freesia Butterfly Anime Figure

Freesia Butterfly Anime Figure
Skladem:poslední kusy
Kategorie:FIGURKY, SOŠKY, POSTAVIČKY PRO SBĚRATELE
Kód:010477
Výrobce: Kotobukiya
MotivANIME FIGURE


Cena 4 990,00 Kč s 21% DPH

kusů
#animefigureSoška Freesia vytvořená podle předlohy figurální řady Tony s Heroine Collection: Innocent Fairy series vycházející z japonské formy dějového vyprávění anime je vysoká cca 24 cm s detailním zpracováním.

Anime (zkrácený japonský přepis z výrazu animace,= animéšon) je označení pro animované filmy a seriály vyrobené v Japonsku. Dělí se ovbykle na TV seriály, PC speciál OVA (Original Video Animation) nebo online speciál ONA (Original Net Animation),na filmy a hudební videa. Anime je v Japonsku velmi rozšířený druh zábavy a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí, k žánru anime se ale počítá i loutková nebo 3D animace. Animace se v Japonsku stala populární jako alternativní forma dějového vyprávění v porovnání s málo rozvinutým japonským hraným filmem. Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií.

From the popular anime Tony s Heroine Collection comes a 1/6th scale figure of Freesia Butterfly. Based on an original illustration by Tony Taka, Freesia is a fairy girl with butterfly wings.
The great partnership with world famous illustrator Tony Taka gives rise to the latest addition to the Ani*Statue series based on the artist s designs called Tonys Heroine Collection.

Up next is another member of the adorable butterfly sisterhood, “FAIRY GARDEN” FREESIA! Like Daisy and Annabel this latest fairy is a vision to behold, a dainty lady with beautiful butterfly wings.

The super cute garden fairy is frozen in a perpetual look of happy surprise; she holds her face with both delicate hands and stands in a very feminine pose with her knees together and feet apart.

While you will be entranced by Freesia s big blue eyes you will also appreciate her sexy little outfit with translucent brown top and yellow wrap, yellow underwear, detached white sleeves, thigh high stockings, and little strappy shoes.

Her stylish monarch butterfly-like wings are black, yellow, and orange with subtle heart patterns, and of course the fairy has fun accessories like ties in her long flowing hair and bows and flowers on her clothing.

Sculpted by Yuzo, “Fairy Garden” Freesia stands 24 cm/ 9 ½ inches tall (1/6 scale) on a special display base.

Display this pretty fairy by herself or alongside her butterfly sisters Daisy and Annabel!

With her monarch butterfly style wings and flowing hair, Freesia is sculpted in 1/6 scale and makes for a beautiful addition to your collection.

Pre-Painted ABS & non-phthalate PVC 1/6th scale figure with stand included.

Approximately 24 cm in height.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz