BMW X1 xDrive 28i (E84) Vermillion Red 1/18 Die-Cast Vehicle

BMW X1 xDrive 28i (E84) Vermillion Red 1/18 Die-Cast Vehicle
Novinka

Věkové omezení:14
Skladem:poslední kusy
Kategorie:AKČNÍ MODELY AUTÍČEK Die-Cast
MODELY AUTÍČEK PRO SBĚRATELE
Kód:A34724
Související:BMW X1 xDrive 28i (E84) Valencia Orange 1/18 Die-Cast Vehicle
BMW X1 xDrive 28i (E84) Black 1/18 Die-Cast Vehicle
Výrobce: KYOSHO Models


Cena 8 673,00 s 21% DPH

kusů

Model auta pro sběratele BMW X1 xDrive 28i E84 v červeném laku vytvořená podle předlohy originálu designerským týmem v měřítku 1:18 při věrném zachování detailu a kvality zpracování.

BMW X1 je kompaktní SUV crossover, který je vyráběn německou automobilkou BMW. Je čtvrtým zástupcem řady X, která začala v roce 1999 SUV modelem BMW X5 a v současné době čítá vozy X1, X3, X4, X5 a X6. Model X1 je postaven na podvozkové platformě BMW řady 3.

BMW X1 si razí nové cesty, místo toho, aby jelo ve vyjetých kolejích. Už první pohled ukazuje, že je právoplatným členem rodiny modelů X: jeho exteriér definují krátké převisy a dlouhý rozvor, typická poznávací znamení vozů SAV (Sport Activity Vehicle). Také uvnitř je filozofie X důsledně dodržována. BMW X1 nabízí svým pasažérům zvýšenou pozici sedadel, vysoce kvalitní materiály a intuitivní koncept ovládání. Interiér přitom není jen extrémně příjemný, ale také mimořádně variabilní: druhá posuvná řada sedadel s elektricky sklopnými opěradly se vašim plánům přizpůsobí během několika sekund. Úsporné a výkonné zážehové i vznětové motory s technologiemi BMW EfficientDynamics současně povzbuzují vaši chuť do dalšího dobrodružství.

Výkon v kW (k) při 1/min (sDrive20i): 141 (192)/5000–6000. Max. točivý moment (Nm) při 1/min (sDrive20i): 280/1250–4600. Kombinované emise CO2 v g/km (sDrive20i) 132–130. Kombinovaná spotřeba v l/100 km (sDrive20i) 6,0–5,9.

Skloubení siláckého vzhledu, kompaktních rozměrů a dynamických jízdních vlastností často dopadá špatně. Řada nejmenších SUV zaplatila za pohon všech kol a offroadovou vizáž kamenným pérováním, stísněným vnitřním prostorem a vysokou spotřebou. BMW X1 ukazuje, jak to udělat dobře.

Mnichov se od začátku rozhodl udělat malé SUV po svém. Na technickém základě řad 1 a 3 stvořil dynamicky tvarované auto, které sice nerezignovalo na výlety do přírody, avšak už od pohledu dává přednost rychlému svezení.

Vývojáří se zároveň poučili z chyb svých neprémiových kolegů, takže položil hlavní důraz na dobré rozložení hmotnosti a maximální vnitřní prostor. Dílo se podařilo díky rekordnímu rozvoru 2,76 m, který nejen výrazně překonává veškerou dosavadní konkurenci, ale především zajišťuje dostatek pohodlných kubíků pro posádku. I přes prostorově krajně nevýhodnou klasickou koncepci s pohonem preferujícím zadní kola, která samozřejmě zůstala zachována.

A čím je tedy X1 výjimečné? Především architekturou – podélně uložený motor zatím z konkurentů nenabídl nikdo, i když lze předpokládat, že příchod malého mercedesu, očekávaný přibližně za rok a půl, tuto statistiku změní. Unikátní je také nabídka třílitrového řadového šestiválce – i pro něj zbylo v dlouhé přídi místo. S ním naopak zůstane BMW s největší pravděpodobností osamocené, zejména v době, kdy konkurence sází spíše na downsizing a nebojí se ani vysoce přeplňovaných čtrnáctistovek. A do třetice je to nabídka špičkové techniky. Zatímco výhradní nabídku přímého vstřikování paliva napříč motorovou paletou zavedl již Volkswagen, twinturbodiesel s kaskádovým přeplňováním dvojicí nestejně velkých turbodmychadel slaví premiéru právě v X1. Zajímavá je i možnost pohonu jediné nápravy. Konstruktéři navíc přivedli newtonmetry k zadním kolům, což je další nezvyklost mezi SUVčky.

Jednoznačným přínosem je extrémní rozvor, díky němuž malý "teréňák" působí spíše jako stylové kombi, než nějaký off-road. Tomu nasvědčuje i malý, avšak dobře a nízko umístěný vstupní otvor do kufru, který sice základním objemem 420 l neoslní, avšak téměř se vyrovná trojkovému kombi. A to zejména díky absolutní variabilitě zadních sedadel, která jsou dělena v poměru 40:20:40. Naklápět či polohovat lze každé zvlášť.

Konstruktéři od BMW předvedli malý zázrak. Interiér plný křivek a oblouků je přesně tak velký, aby se v něm i urostlí dospělci cítili vzdušně a přes malou celkovou výšku je lidem uvnitř i v kolmém směru dobře. Pocity za volantem evokují spíš sportovní kupé. Ostatně za jízdy tento pocit díky výhledu na dlouhou kapotu a extrémně vpředu uloženým kolům ještě sílí. Škoda jen okatého šetření na vnitřních materiálech, na které jsme si museli zvyknout i ostatních malých BMW.

I se čtyřkolkou xDrive (kvůli přidaným kilogramům a parazitním momentům na přední nápravě lehké nohy všech "bavoráků" obecně spíše ztěžuje) je mrštnost až neuvěřitelná. Představa malé jedničky s přidaným předním pohonem není zcela přesná, X1 totiž postrádá její sklony k nervozitě na hranici adheze.

Zatáčí téměř jako trojkové BMW, ze zatáčky se však vždy vytáhne bez subjektivně vnímatelné setrvačnosti dlouhého zadního převisu. Brzdí i zrychluje nadprůměrně, i se slabším ze zatím nabízených dvou turbodieselů předjede co si řidič vzpomene. Vše je pak korunováno vjemem rychlosti, který se podařilo jakýmsi trikem značně umocnit, takže i středně rychlé sportování na okresce vyvolává silně příjemné pocity.

Cena? 774 800 Kč za provedení sDrive20d, což je zatím jediný model s pohonem pouze zadních kol, kombinovaný s prostředním ze tří vznětových dvoulitrů o výkonu 130 kW (slabší se dostane na trh později).

Systém pohonu všech kol xDrive zatíží cenovku dalšími 52 tisíci. Zde je poprvé možno volit i samočinnou převodovku (šestistupňový Steptronic za 53 300 Kč), která je naopak standardem u vrcholného twinturbodieselu xDrive23d 150 kW (899 600 Kč, verze s "manuálem" bude k mání za rok). Vrcholem je přímovstřikový hořčíkový třílitrový šestiválec xDrive28i s výkonem sníženým na 190 kW, který o rovnou tisícikorunu přestřelil miliónovou hranici, opět se standardním automatem. Novým základem se za několik měsíců stanou zážehové dvoulitry 18i a 20i, z nichž slabší bude k mání výhradně se zadním pohonem.

Ceny tedy proti neprémiové konkurenci mírně vyšší, avšak vzhledem k úrovni použité techniky a nabízené protihodnotě pro zájemce více než dobré. A tak se otazníky vznášejí opět nad základní výbavou, s níž v poslední době BMW šetří jako se vzácným kořením. Je tedy třeba brát jako "povinnost" dalších cca 30 % ceny navíc za nezbytnosti typu automatické klimatizace, jakostního rádia, vyhřívaných sedadel, xenonových světlometů, hodnotnějšího čalounění (to základní má k prémiovým pocitům daleko), lepšího volantu, parkovacích senzorů, metalízy, velkých kol... Pod milión to zřejmě nebude, avšak výsledek určitě stojí za to.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz