Soška Annabel vytvořená podle předlohy figurální řady Tony s Heroine Collection: Fairy Garden series vycházející z japonské formy dějového vyprávění anime je vysoká cca 25 cm s detailním zpracováním.

Anime (zkrácený japonský přepis z výrazu animace,= animéšon) je označení pro animované filmy a seriály vyrobené v Japonsku. Dělí se ovbykle na TV seriály, PC speciál OVA (Original Video Animation) nebo online speciál ONA (Original Net Animation),na filmy a hudební videa. Anime je v Japonsku velmi rozšířený druh zábavy a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí, k žánru anime se ale počítá i loutková nebo 3D animace. Animace se v Japonsku stala populární jako alternativní forma dějového vyprávění v porovnání s málo rozvinutým japonským hraným filmem. Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií.

From the popular anime Tony s Heroine Collection comes a 1/6th scale figure of Garden Fairy Annabel Butterfly. Based on an original illustration by Tony Taka, Daisy is a fairy girl with butterfly wings.
The great partnership with world famous illustrator Tony Taka gives rise to the Ani*Statue series based on the artist s designs called Tonys Heroine Collection.

Up next is another member of the adorable butterfly sisterhood, “FAIRY GARDEN” Annabel! Like Freesia and Daisy this latest fairy is a vision to behold, a dainty lady with beautiful butterfly wings.

The super cute garden fairy is frozen in a perpetual look of happy surprise; she holds both corners of her veil with both delicate hands and stands in a very feminine pose with her knees together and feet crisscrossed.

While you will be entranced by Annabel s big blue eyes you will also appreciate her sexy little outfit with translucent pink top and purple wrap, red underwear, detached dark sleeves, thigh high stockings, and little strappy shoes.

Her stylish monarch butterfly-like wings are black, purple and reddish with the pearlescent coating giving it an extra shine to transluscent parts for a stunning display.

Sculpted by Yuzo, “Fairy Garden” Annabel stands 25 cm tall (1/6 scale) on a special display base.

Display this pretty fairy by herself or alongside her butterfly sisters Freesia and Daisy!

With her monarch butterfly style wings and flowing hair, Annabel is sculpted in 1/6 scale and makes for a beautiful addition to your collection.

Pre-Painted ABS & non-phthalate PVC 1/6th scale figure with stand included.

Approximately 25 cm in height. Annabel strikes a pose with her eye-catching butterfly style wings, translucent top, and black stockings. Standing approximately 25 cm tall, a pearlescent coating gives extra shine to translucent parts for a stunning display! Ages 14 and up.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz