Anck Su Namun the Tutankhamuns Wife Sexy Quarter Scale AP Statue

Anck Su Namun the Tutankhamuns Wife Sexy Quarter Scale AP Statue
Novinka

Věkové omezení:15
Rok vydání:2018
Skladem:poslední kusy
Kategorie:AKČNÍ FIGURKY, SOŠKY, POSTAVIČKY, PRAVĚK FOSÍLIE
FIGURKY, SOŠKY, POSTAVIČKY PRO SBĚRATELE
Kód:A35462
Výrobce: Arh Studios
Motiv1/4 SOŠKY


Cena 29 893,00 s 21% DPH

kusů
#sosky

Soška Anck Su Namun egyptská princezna vytvořená podle historické předlohy the AP line vycházející z tvorby Arahom Radjaha a Ehren Bienerta je vysoká cca 52,5 cm s detailním zpracováním.

Anck Su Namun was a princess of the Eighteenth Dynasty of Egypt. She was the third of six known daughters of the Egyptian Pharaoh Akhenaten and his Great Royal Wife Nefertiti, and became the Great Royal Wife of her half-brother Tutankhamun. Her youth is well documented in the ancient reliefs and paintings of the reign of her parents.

Tutankhamun and Anck Su Namun shared the same father but Tutankhamun s mother has recently been established by genetic evidence as one of Akhenaten s sisters, a daughter of Amenhotep III.

Sculpted and painted by Arahom Radjah, this fantastic 1/4th scale piece is the 5th piece in the AP line produced by ARH Studios.

PLEASE NOTE: Due to the small edition size and the great demand for this item, allocations are expected to occur.

UPOZORNĚNÍ: TITUL JE VYROBENÝ V OMEZENÉM MNOŽSTVÍ JAKO UMĚLECKÝ PŘEDMĚT. UVEDENÁ PRODEJNÍ CENA JE PLATNÁ DO VYPRODÁNÍ TUZEMSKÝCH ZÁSOB.Zaregistrujte k odběru Newsletteru

Pozoruhodné knihy (Nakladatelství Pknihy publishing)

telefon 775 965 556

email: info@pknihy.cz